• شنبه ۱ فروردین ماه، ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 941-194-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

حمام قدیمی روستای درو این روزها احوال خوشی ندارد

  

 

کارشناس ارشد پژوهش علوم اجتماعی گفت : حمام قدیمی روستای درو این روزها احوال خوشی ندارد، بدنش سست، زبانش گویای تاریخ مردم این منطقه و نگاهش روبه مردم و مسئولین است. 

مهدی ویسانیان کارشناس ارشد پژوهش علوم اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اردبیل گفت : حمام قدیمی درو با یک معماری خاص نسبت به سایر بناهای روستا در مرکز روستای درو از توابع بخش شاهرود شهرستان خلخال قرار دارد. 

وی افزود : این حمام در سال 1281 هجری قمری توسط شخصی به نام محمد تقی خان بخان بنا گردید؛ به طوری که گنبدهای آجری زیاد آن پس از سالها همچنان پابرجا ایستاده اند. 

ویسانیان تصریح کرد : این حمام که یک قرن و نیم قدمت دارد، متشکل از یک طاق بزرگ بر روی ورودی حمام و چندین طاق کوچکتر از طاق اصلی در قسمت های دیگر است و مواد و مصالح این حمام که تا چند دهه قبل مورد استفاده اهالی قرار می گرفت، از خشت پخته شده مربع شکل و سنگ های محلی است که از کوهای مجاور حمام تهیه شده است و با موادی همچون ساروج آنها را به هم نهاده اند و سوخت آن از چوب بوده است. 

 کارشناس ارشد پژوهش علوم اجتماعی ضمن اظهار تاسف از وضعیت فعلی این حمام قدیمی، خاطرنشان کرد : هم اکنون این حمام تاریخی و قدیمی روز به روز ویران و چیزی به تخریب صد در صدی آن باقی نمانده است؛ به طوری که این روزها سقف این حمام دیگر تحمل برف و باران را ندارد  و با ادامه این روند تدر آینده ای نه چندان دور شاهد ریزش کامل دیوار ها و تنها گنبد باقی مانده بر روی درب ورودی این بنا خواهیم بود . 

وی از مسئولین استان بویژه میراث فرهنگی خواست تا چاره ای برای جلوگیری از تخریب این حمام قدیمی بیندیشند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: