• چهارشنبه ۵ خرداد ماه، ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 953-693-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:

ایران از لحاظ رتبه‌بندی ارجاع به مقالات رتبه اول منطقه را دارد

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایران از لحاظ رتبه‌بندی ارجاع به مقالات رتبه اول منطقه را دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اردبیل، دکتر وحید احمدی در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات در اردبیل گفت: دانشگاه‌های کشور به مناطق 10 گانه تقسیم‌بندی شده‌اند و برای هر منطقه‌ای، برنامه‌ای تدوین شده و مسئولیت اجرای برنامه‌ها به منطقه سپرده شده است.

وی با بیان اینکه در چهل و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری پنج پانل تخصصی برگزار خواهد شد، افزود: پانل اول در مورد نحوه تعامل دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی با سازمان ملی استاندارد ایران در خصوص استقرار نظام HSE و ایزو 17025 در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها است که در آن در مورد ساماندهی مراکز آزمایشگاهی و استفاده بهینه از تجهیزات آزمایشگاهی بحث خواهد شد.

احمدی با بیان اینکه دومین پانل در مورد نظام نوین آزمایشگاهی با تاکید بر بخش خصوصی خواهد بود، اضافه کرد: این پانل در مورد ساز و کارهای استفاده از امکانات بخش خصوصی خواهد بود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: پانل سوم در مورد تدوین برنامه راهبردی و ماموریت گرایی دانشگاه‌ها در حوزه پژوهش و فناوری خواهد بود و در آن وظایف پژوهشی اساتید و مجموعه برنامه‌های ساماندهی پژوهشی مورد بحث قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه پانل چهارم نحوه تعامل بین پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه‌ها و تجاری‌سازی و فن‌بازار خواهد بود، خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های مهم در این مقوله ایجاد ارتباط بین دانشگاه و پارک‌ها و رساندن پژوهش به مرحله تولید است که در این پانل مورد بحث قرار خواهد گرفت.

احمدی پنجمین پانل را بررسی الگوهای دانشگاهی(پژوهش‌محور، کارآفرین و غیره) برشمرد و افزود: سیاست‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد دانشگاه نسل سوم و کارآفرین‌پرور است که در این پنل در مورد آن بحث خواهد شد. 

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه ایران از لحاظ رتبه‌بندی ارجاع به مقالات در منطقه رتبه اول را دارد، ادامه داد: 14 دانشگاه ایران در لیست دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفته‌اند که در سال‌های قبل چنین نبود.

وی تصریح کرد: بودجه پژوهشی 0.47 درصد از تولید ناخالص ملی است که تلاش می‌کنیم این رقم را به یک درصد برسانیم.

احمدی گفت: تلاش بر این است که فضای خلاقیت و نوآوری همراه با پژوهش را در دانشگاه‌ها ایجاد کنیم، که توسعه مراکز رشد در دانشگاه‌ها یکی از برنامه ها در این حوزه است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: هر چند که کشور ایران در بحث مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری جوان است، اما حدود 38 پارک و 167 مرکز رشد در کشور وجود دارد.

وی با اشاره به فروش پایان‌نامه‌ها، تصریح کرد: در این حوزه استاد، دانشجو و شرکت بیرونی سه عاملی هستند، که برای مقابله با آن، کار بسیار قوی حقوقی و مدیریتی انجام شده است.

احمدی افزود: در این مورد اساتید و دانشجویان به کمیته‌های انضباطی معرفی می‌شوند، اما در برخورد با شرکت‌ها خلاهای قانونی وجود دارد، که در این مورد هم لایحه‌ای تنظیم شده و در دولت مورد تصویب قرار گرفته است و اجرای آن نیازمند تصویب در مجلس است که اقداماتی در این مورد هم انجام شده است.

گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی نیز با بیان اینکه استان اردبیل از استان‌های نوبنیاد محسوب می‌شود، گفت: با این حال دانشگاه محقق اردبیلی از دانشگاه های متوسط به بالای کشور است.

وی با بیان اینکه دانشگاه محقق اردبیلی رتبه 28 را در بین 62 دانشگاه دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارد، افزود: از 271 دانشگاه موجود در کشور، دانشگاه محقق اردبیلی در رتبه 55 قرار دارد.

صادقی با اشاره به تاثیرگذاری دانشگاه محقق اردبیلی در توسعه استان، اظهارامیدواری کرد: این دانشگاه در توسعه همه جانبه استان مثمر ثمر واقع شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: