• چهارشنبه ۵ خرداد ماه، ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 953-893-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:

ضرورت استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها برای تحقق اقتصادمقاومتی


معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به ضرورت استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها برای تحقق اقتصادمقاومتی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اردبیل، وحید احمدی در مراسم افتتاحیه چهل و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، موسسات و مراکز آموزش عالی و پارک‌های علم و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به نامگذاری سالجاری به نام سال اقتصادمقاومتی؛ اقدام و عمل، گفت: محور اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است.

وی با بیان اینکه باید در مفهوم اقتصاد مقاومتی دقت کرد، افزود: اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ریاضتی نیست، بلکه اقتصاد مقاوم در برابر شوک‌ها است و باید برای تحقق اقتصاد مقاومتی از مدل‌های عالمانه استفاده کرد.

احمدی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی پیشرو و عالمانه دارای سه محور نیروی انسانی، ابزار و برنامه‌ها است، اضافه کرد: نیروی انسانی را دانشگاه تربیت می‌کند و ابزارها و برنامه‌ها هم می‌تواند توسط دانشگاه تامین و تدوین شود، بنابراین باید از ظرفیت‌های دانشگاه برای تحقق اقتصادمقاومتی استفاده کرد.

وی با اشاره به برنامه‌های تدوین شده در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمینه اقتصاد مقاومتی، تصریح کرد: چهار پروژه ملی در زمینه اقتصاد مقاومتی مورد تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  قرار گرفته است که یکی از آنها ایجاد دانشگاه کارآفرین هست.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ادامه داد: نگرش برای پژوهش هزینه‌ای نیست، بلکه سرمایه‌گذاری است، اما این تفکر در کشور وجود ندارد.

وی گفت: تنها با عرضه نمی‌توان در زمینه اقتصادمقاومتی فعالیت کرد، بلکه بابد اقدام به شناسایی نیازهای موجود کرده و هم تقاضا را تحریک کرد. 

احمدی با اشاره به انتظارات از چهل و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، موسسات، مراکز آموزش عالی و پارک‌های علم و فناوری، افزود: ما از این نشست انتظار داریم نظام پژوهش و فناوری در کل کشور و نظام پژوهش و فناوری درداخل دانشگاه‌ها را تدوین کند.

مجید خدابخش استاندار اردبیل نیز گفت: در شرایط فعلی کشور باید یک مساله را بهتر درک کنیم و آن اشتغال جوانان به خصوص جوانان تحصیل کرده است.

وی با بیان اینکه اکثریت افراد بیکار فاقد مهارت هستند، افزود: دانشگاه‌های کشور باید در زمینه مهارت آموزی دانشجویان اقداماتی انجام دهند.

استاندار اردبیل با بیان اینکه نباید انتظار داشت دولت به تنهایی مشکل جوانان بیکار را حل کند، تصریح کرد: دولت حتی اگر بخواهد هم نمی‌تواند این مشکل را رفع کند، اما می‌تواند با فراهم ساختن زیرساخت‌ها به عنوان تسهیل‌گر در زمینه اشتغالزایی عمل کند.

خدابخش اضافه کرد: ارتباط بین صنعت و دانشگاه حلقه گمشده‌ای محسوب می‌شود که سبب متضرر شدن هر دو طرف می‌شود، اما این ارتباط باید ایجاد شده و کشور را با علم مدیریت کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: