• دوشنبه ۲۳ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۰
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 9611-1597-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

تولید 27 کیلو گرم زعفران در سالجاری در شهرستان نمین


  
  
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین گفت: در سالجاری 27 کیلوگرم زعفران در شهرستان نمین تولید شده است. 
  
    به گزارش ایسنا منطقه اردبیل، محمد حسنی با اشاره به اینکه در سالجاری 27 کیلوگرم زعفران در شهرستان نمین تولید شده است، یادآور شد:  این مقدار زعفران از سطح 10 هکتار در شهرستان تولید شده و ارزش اقتصادی آن حدود 300 میلیون تومان برآورد می‌شود. 
  
  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین با اشاره به اینکه مدت زمان زیادی از کاشت زعفران در چرخه کشاورزی شهرستان نمین نمی گذرد، افزود: سال گذشته سطح زیرکشت زعفران در شهرستان حدود 10 هکتار بود که این میزان در سال جاری به 15 هکتار رسیده و اکنون بیش از 20 بهره بردار در جریان تولید این محصول فعالیت می کنند. 
  
  وی تصریح کرد: زمان گلدهی و برداشت این گیاه مهرماه تا آبان ماه( با توجه به منطقه کشت شده ) بوده و دوره گلدهی آن 20 روز بطول می‌انجامد. 
  
 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین افزود: بهترین زمان گلدهی ساعات اولیه روز و قبل از طلوع خورشید است و این گیاه در ارتفاع 1200 تا 2300 متر از سطح دریا در مناطق مستعد کشت می‌شود. 
  
وی یادآور شد : در سال‌های اخیر به دلیل تغییر شرایط اقلیمی و کاهش منابع آبی، راهبرد تغییرالگوی کشت در شهرستان نمین مورد توجه جدی قرار گرفته و در همین رابطه کشت زعفران به عنوان کشت جایگزین در زمین‌های کشاورزی شهرستان انتخاب شده است. 
  
 وی افزود: کشت گیاهان دارویی و کم آب بر، به دلیل برخورداری از مزایای اقتصادی و سازگاری با شرایط اقلیمی شهرستان، در دستور کار مدیریت جهاد کشاورزی نمین قرار گرفته و گسترش سطح زیر کشت گیاه زعفران از اولویت های این مدیریت برای رشد اقتصادی بیشتر شهرستان در بخش کشاورزی و اشتغالزایی مردم مناطق روستایی است. 
  
  وی ادامه داد: در سال جاری 27 کیلوگرم زعفران با سطح کیفیت بسیار عالی در مناطق مختلف نمین برداشت شد و امید است با توجه به موقعیت مناسب شهرستان برای کشت این محصول در سال های آینده کشت آن توسعه یابد و بتوان با اقدام های کارشناسی میزان برداشت زعفران از هر هکتار را بطور قابل توجهی افزایش داد. 
  
  حسنی گفت: ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در کنار زمین‌های کشت زعفران که در زمینه فرآوری و بسته بندی این محصول فعالیت می کنند، می تواند موقعیت خوبی برای اشتغالزایی و بالا رفتن ارزش اقتصادی کشت زعفران درنمین باشد. 
  
  وی ادامه داد: زعفران گیاهی است که برای ادامه حیات خود به آب کمی احتیاج دارد و بنابراین برای کشت در جاهایی که با کمبود منابع آبی دست به گریبان است، مزیت دارد. 
  
  وی گفت: خاکی که گیاه زعفران در آن کشت می شود نباید درصد شوری بالایی داشته باشد و هرچه بافت خاک سبک باشد، کیفیت محصول بالا می رود. 
  
  وی بیان کرد: کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان نمین آماده‌اند تا مشاوره های لازم برای کاشت این محصول را در اختیار کشاورزان بومی قرار دهند و در مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت در کنار بهره برداران باشند.

انتهای پیام