• دوشنبه ۱۴ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-8490-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

اجرای آزمایشی طرح ارجاع الکترونیک بیماران در استان اردبیل


  
گام اول طرح ارجاع الکترونیک بیماران از مراکز خدمات جامع سلامت روستایی و شهری زیر بیست هزار نفر استان اردبیل به صورت آزمایشی آغاز شد. 
  
به گزارش ایسنا منطقه اردبیل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با بیان این مطلب افزود: طرح ارجاع الکترونیک بیماران، ابتدا در تمامی مراکز درمانی دولتی با هماهنگی و ارجاع از مناطق هدف که شامل روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و جمعیت عشایری می‌شود بطوریکه این طرح از آبانماه شروع و بیماران از طریق سیستم الکترونیکی به مراکز درمانی بیمارستان‌های دانشگاهی و کلینیک‌های ویژه ارجاع داده می‌شوند.. 
  
دکتر قدرت اخوان اکبری با بیان اینکه استان اردبیل جزو چند استان پایلوت در کشور انتخاب شده است، گفت: اجرای این طرح سبب صرفه جویی در هزينه‌های دارویی غيرضروری و جلوگیری از ازدحام و مراجعات متعدد بیماران به مراکز درمانی مختلف و درمان‌های تکراری شده و همچنین باعث مدیریت دسترسی آسان به خدمات درمانی با هزینه ناچیز، افزایش و بهبود خدمات سلامت می‌شود. 
  
وی  با بیان اینکه در ابتدا بیماران بعضى از تخصصها با اجرای این طرح به مراکز درمانی بزرگ ارجاع می شوند و در ادامه همه رشته‌ها تحت پوشش قرار خواهند گرفت اضافه کرد:اهميت نظام ارجاع در سيستم سلامت تا آن جایی است که ۸۰ درصد بيماری‌ها در سطح اول قابل تشخيص و درمان است. 
به گفته وی اصلاح سيستم ارجاع می تواند به ميزان زيادی بار مراجعات تخصصی و فوق تخصصی بيمارستان‌ها را كاهش دهد. 
  
رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل یادآور شد: پزشكان عمومی نقش اصلی را در خدمات سطح يك بر عهده دارند و اجرای نظام ارجاع با اتصال خدمات پزشكی عمومی (سطح يك) و خدمات تخصصی(سطح دو) موجب كاهش هزينه‌های نظام سلامت و ارتقای كيفيت خدمات درمانی و در نهایت به رضايت مندی مردم منتهی می شود.

انتهای پیام