• شنبه ۲۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-3390-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

یک جرمشناس:

برنامه‌های پیشگیری رشد مدار بهترین روش برای کنترل اجتماع/ جامعه در بعد امنیت جنسی در وضعیت بدی به سر می‌برد


برنامه های پیشگیری رشد مدار بهترین روش برای کنترل اجتماع  و نیل به جامعه ای با حداقل آمار انحرافات و بزهکاری ها است. 
  
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه اردبیل، امروزه در هر گوشه از جهان جنایات علیه کودکان بیش از گذشته  افزایش یافته و نمود آن در کشور ما هم به مراتب بیشتر دیده می شود. در قرن حاضر با افزایش فضای های مجازی هر روز شاهد افشای جرایمی هستیم که در گذشته این جرایم یا در خفا باقی می ماند و یا اگر هم شنیده می شد هیچ عکس العملی در فضای عمومی جامعه دیده نمی شد. از لحاظ نظری ذات جنایت یک امر فردی است ولی اگر آن را از مظاهر اعمال بشری بدانیم باید این واقعیت را بپذیریم که جنایت یک امر اجتماعی است بطوریکه که امروز مرگ آتنا اصلانی کودک 7 ساله پارس آبادی به یک مسئله ملی و جهانی تبدیل شده است.

در این خصوص خبرنگار ایسنا منطقه اردبیل، پای صحبتهای شیرین ولی پوری دکترای تخصصی حقوق جزا و جرمشناسی  و احمد رضا ونکی وکیل پایه یک و استاد دانشگاه می نشیند. 

 
شیرین ولی پوری می گوید،این روزها خبر پیدا شدن جنازه اتنا اصلانی طفل بی گناه خردسال بار دیگر جامعه را دچار هیاهو و جنجال نموده، قبل از هرگونه انعکاسی از تحقیقات در خصوص قاتل و انگیزه ایشان از ارتکاب قتل همه اذهان مساله تجاوزات جنسی را به عنوان عامل اصلی قتل مورد قضاوت قرار داده است .  بنابرگزارشات واصله، درسالهاي اخير،علت  وانگيزه ي اصلي انحرافات و جرايم وقوع يافته هرچه مي‌خواهد باشد اما يقينأ مي توان  آزارها و تجاوزات جنسي را هم دراين جرائم مشاهده نمود. 
  
وی اضافه کرد: در قتل آتنا، مرتكب، انگيزه ي اصلي را بدهي به دليل اعتيادش و وسوسه شدن بخاطر طلاهاي اين طفل خردسال اذعان مي‌نمايد.اما چرا به سرقت و قتل اكتفا ننموده و باداشتن وضعيت تأهل و 2فرزند، مرتكب تجاوز نيز مي شود؟! 

شیرین ولی پوری می گوید، متاسفانه در سال های اخیر میزان جرائمي كه همراه تجاوزات جنسی بوده است در کشور به شدت افزایش یافته  و در برخی موارد منجر به قتل و از جمله قتل اطفال نیز شده است که چنین شیوعی بیش از هر زمانی نشانگر افول اخلاقي جامعه و درنتيجه نياز به بازبینی در قوانین، برنامه ها و عملکردها را گوشزد می کند . 
  
به گفته این جرمشناس جای هیچ گونه انکاری وجود ندارد که جامعه ما تبدیل به جامعه ای مملو از بیماران جنسی شده، بانوان و کودکان از امنیت لازم در سطح اجتماع برخوردار نیستند و علی رغم بر ملا شدن میزان قابل توجهی از تجاوزات و تعرضات هم چنان هیچ گونه برنامه ریزی و عملکرد موثر و واقع نگر در این زمینه از طرف هیئت اجتماع و مسئولين امر به چشم نمی خورد واگر هم برنامه ريزي مي شود آنقدر ناقص است و آنقدر بخاطر تابوهاي موجودناكارآمداست كه نمي تواند به سهولت جهت پيشگيري و يا كاهش وقوع اين اتفاقات مورداستفاده قرارگيرد. 
  
این استاد دانشگاه های کشور با اشاره به بعد جامعه شناسی جنایی این جرایم اضافه کرد: ازبعد جامعه شناسي جنايي شايد اگر حداقل افرادي كه داراي سوابق متعدد كيفري در جرائم  خشن يامنافي عفت هستند به نوعي به اجتماع معرفي شوند بدون اينكه آن افراد را هم جري نمايد يا شامل برچسب زني شود، بتوان به امرپيشگيري و ممانعت ازتكرارجرم كمك نمود. آيا اگر خانواده ي آتنا از وضعيت اخلاقي-كيفري اسماعيل جعفرزاده(متهم)مطلع بودند بازبه همين اندازه بي محابا اجازه ي تردد فرزندشان را به مغازه ي او مي دادند؟! بعيدميدانم عقل سليمي پاسخ مثبت دهد! 
  
ولی پوری با بیان اینکه در بعد حقوق کیفری تجاوز به عنف با مجازات اعدام پاسخ داده می شود، خاطرنشان کرد: اما می توان در واقع این مجازات را نوش داروی بعد از مرگ سهراب دانست. البته نظر به ارقام سیاه که بالاترین آمار را در جرائم جنسی دارد در اکثر موارد حتی بر ملا نمی شود تا پاسخ دریافت کند، بنابراين نه تنها در حوزه عمل و تاثیر و پیشگیری عام و خاص کارا نبوده است بلكه حتي دراكثرمواقع ( بالاخص در پرونده هاي اخير مانند تجاوزمعلم زنجاني به دانش آموز)، اين خانواده ي بزه ديده است كه بخاطر ناكارآمدي سيستم عدالت كيفري وازترس آبرو مجبور به كوچ مي‌شود و مجرم با استفاده از ابزارهاي تعليق مجازات بي محابا و گستاخ تر دراجتماع جولان مي دهد. 

این جرمشناس بیان کرد: جامعه در بعد امنیت جنسی در وضعیت بدی به سر می برد و مدعي است خودمان قانون كافي و وافي براي پيشگيري و يا آموزش داريم لذا با اسناد و توصیه نامه های بین المللی در این زمینه مخالفت می کنیم بدون اینکه برنامه بلند مدت جایگزین و کارآمد پیشنهاد کنیم يا به اين بينديشيم اين اسنادبالادستي باحضور كدامين جرم شناسان، حقوقدانان، روانشناسان و جامعه شناسان جنايي تدوين شده اند تا شاید چشم انداز قانع کننده ای برای امنیت تابعان اجتماع، بالاخص بانوان و فرزندان وطن داشته باشیم .
 
مسائل عاطفی در جامعه نیازمند آموزش و کانالیزه شدن است

احمد رضا ونکی وکیل پایه یک دادگستری نیز در این خصوص می گوید، مسائل و عواطف جنسی اگرديده و کنترل نشده و در مسیر صحیح با ابزارها و راهبردهاي متوازن آموزش، مدیریت و ارضاء نشوند،اگر بيانشان تابو شمرده و به رسميت شناخته نشوند، دیگر حس و عاطفه نیستند بلکه در ظاهر دیوی وحشتناک و آسیب زا کل جامعه را فرا خواهد گرفت تا جایی که امروز غمی ژرف و دل نگرانی بزرگ خانواده های ایرانی را دل مشغول خود کرده است. 
  
به گفته این استاد  دانشگاه اعدام قاتل آتنا و امثال ایشان درمان درد نیست.او وامثال او جاني بالفطره خلق نشده اند. كسي كه باداشتن چندين فقره پرونده ي كيفري (كودك ربايي و تجاوزبه عنف!اگر اعتيادش را درنظر نگيريم) باز مرتكب چنين جنايتي دراين حدپست و رذيلانه مي شود يعني ابزارمجازات و كيفر نتوانسته بازدارندگي وارعاب و آموزش لازم براي او و هم انديشان او فراهم نمايد. 
وی یادآور شد: بايد بپذيريم اين  بیماری فراگیری که جامعه را در کام خود فرو برده نیازمند برنامه ریزی و کانالیزه شدن است . اگر فاضلاب های شهری کانال زیرزمینی نداشته باشند کل شهر به گندابه ای تبدیل می شود که هر رهگذری را آلوده و بیمار می کند. 
  
وی یادآور شد: همه ما امروزه متوجه این امر هستیم که برنامه های پیشگیری رشد مدار بهترین روش برای کنترل اجتماع و نیل به جامعه ای با حداقل آمار انحرافات و بزهکاری ها است . اما تا کنون از خود پرسیده ایم آموزش مسائل مرتبط باغريزه ي  جنسی كه اين غريزه يكي از ابتدايي ترين و اصلي ترين غرايزيست كه نه تنها درهرم مازلو، بلكه در قاموس آفرينش و ساحت پروردگار جهت حفظ حيات اجتماعي هم شده ازدرجه ي والايي برخورداراست، جایگاهی در ادوار مختلف تحصیلی و پرورشی فرزندان ما ندارد و بدان نه تنها پرداخته نمي شود كه تابووار دورازدسترس انديشه قرارداده شده است؟؟!! 
  
امیدواريم حوادث نا گواری که آمار رو به افزایش آن از زنگ خطر گذشته و افول اخلاقي جامعه را اعلام مي نمايد، متولیان امر را به خود آورد تا بادرايت بيشتري به دوراز دگم انديشي هاي فكري جهت سامان دهي و نجات اخلاقي -قانوني جامعه به آن بينديشند. 

گزارش از: سمیه درازی خبرنگار ایسنا منطقه اردبیل


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: