عکس از: کاظم قلی زاده
آیا دیوار نویسی یک حرکت اجتماعی است؟

عکس  9:36:41 1396/05/31
965-1896-5 كد خبر

آیا دیوار نویسی یک حرکت اجتماعی است؟ 
  
به گزارش ایسنا منطقه اردبیل، در مجله نیویورک تایمز پل ترو در مقاله ایی درباره ی دیوار نویسی متروها نوشته که " دیوار نویسی چیزی جز تخریب اموال عمومی نیست. پیام های ابلهانه آدم های کم سواد، خطوط خرچنگ قورباغه ایی روی دیوار." اما کسان دیگری هم هستند که معتقدند دیوار نویسی زبان حال مردم سرکوب شده و محروم است. نورمن میلر در کتاب " ایمان دیوار نوشته ها"  اظهار می دارد که این پدیده " شورشی قبیله ای علیه یک تمدن صنعتی شریر و آغاز هزاره ی مکاشفه ای دیگر است." 

اما فارغ از این افکار و عقاید، دیوارنویسی یک هنر است و هنر، با چیزی سر و کار دارد که دیده می شود و بی شک، دیوارنوشته‌ها نسبت به آثاری که در گالری‌ها به نمایش در می آیند، لغزش چشمان بیشتری را بر روی خود تجربه کرده اند. 
از دیدگاه تاریخی، قدمت دیوارنویسی به بیش از 16 هزار سال پیش از میلاد مسیح و نقاشی های کشف شده در غار آلتامیرا در شمال کشور اسپانیا بازمیگردد. 

به راستی چه عاملی باعث شده است، دیوارنویسی اینچنین در طی سالیان دراز در میان جوامع بشری به حیات خود ادامه دهد؟ 
به طور قطع، کارکرد دیوارنویسی معاصر با هر آنچه که پیش از این بوده، متفاوت است اما نقطه اشتراکی که در بین تمام دیوارنویسی ها وجود دارد، "دیده شدن" است. 

دیوارنوشته‌ها، چه به عنوان یک حرکت اجتماعی و یا اعتراضی، چه به عنوان یک کار عبث و بیهوده، چه به عنوان یک عمل خلاف و تجاوز به حقوق دیگران و چه به عنوان یک هنر، باید دیده شود و به اقتضای این دیده شدن پاسخی از جامعه و مشخصا شخص بیننده دریافت دارد. حتی اگر این دیوار نوشته صرفا یک پیام عاشقانه و یا ابلهانه با دست خطی نازیبا باشد ... 

به خاطر داشته باشیم که نوشتن بر روی دیوار برای بشر، پدیده ایی کهن در تمدن بشری است . به طوری که شاید  بتوان گفت دیوار، اعم از آنکه دیواره کوه باشد یا جز آن، نخستین دفتری است که بشر بر آن چیزی را ثبت کرده است.

خبرنگار: 60005
انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: