• شنبه ۱۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-1291-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

عضو هیأت رئیسه اتاق ایران:

کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی برای واحدهای تولیدی


عضو هیأت رئیسه اتاق ایران گفت: با هدف رونق بخشیدن به امر تولید و اشتغال نرخ تسهیلات پرداختی بانک‌ها به واحدهای تولیدی کاهش می‌یابد. 

به گزارش ایسنا منطقه اردبیل، حسین پیرموذن در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در اردبیل اظهار کرد: با نرخ سود فعلی که مابین 18 تا 21 درصد است بخش خصوصی و صاحبان واحدهای تولیدی و صنعتی چندان رغبتی به فعالیت‌های اقتصادی ندارند و ما با جلساتی که با وزیر اقتصاد و همچنین مسؤولان مرتبط با بانک‌ها داشتیم قرار شد در شورای پول و اعتبار ار هفته جاری به عنوان یک هفته تعیین کننده برای حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی به سیستم بانکی نرخ سود جدید ابلاغ شود. 

وی گفت: پیشنهاد ما به صورت شفاف تعیین نرخ سود 8 تا 10 درصد برای حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی است که امیدواریم در حد وسع و توان دولت سعی کند تا بانک‌ها را مجاب به تعیین نرخ سود پایین کرده و زمینه تسهیل در پرداخت تسهیلات فراهم آید.
 
عضو هیأت رئیسه اتاق ایران عنوان کرد: در بخشنامه جدید نوع سپرده و نرخ سپرده برای مشتریان اعلام خواهد شد و به نظر می‌رسد در دولت دوازدهم تصمیم جدی بر این است تا در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال زمینه حمایت بیشتر از صاحبان واحدهای تولیدی فراهم آید. 

پیرموذن به محدود بودن پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی و صنعتی در استان اردبیل در 5 ماهه امسال اشاره کرد و گفت: اصلا برای ما پرداخت چهار مورد تسهیلات در 5 ماهه امسال از سوی بانک‌های عامل قابل قبول و پذیرفتنی نیست و امیدواریم این روند در نیمه دوم سال سرعت بیشتری بگیرد.
 
وی با بیان اینکه عملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهیلات رونق تولید اعم از سرمایه در گردش و طرح‌هایی با پیشرفت 60 درصد به هیچ‌وجه قابل قبول نیست، گفت: باید با کار شبانه‌روزی و بروز کردن سایت بهین‌یاب و تشویق و ترغیب سیستم بانکی به پرداخت تسهیلات و تشکیل پرونده زمینه پرداخت تسهیلات با نرخ سود مصوب و جدید انجام شود. 

عضو هیأت رئیسه اتاق ایران یادآور شد: به هیچ‌وجه در پرداخت این تسهیلات منابع و مصارف استان در نظر گرفته نمی‌َشود بلکه قرار شده از منابع خاص این طرح‌ها مورد حمایت جدی قرار گیرند. 

پیرموذن در پاسخ به بهانه‌جویی برخی بانک‌ها در دیر ابلاغ شدن شیوه نامه جدید در پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی گفت: اگر این شیوه نامه جدید دیر ابلاغ شده چرا بانک‌ها از ارقام سال گذشته پرداختی نکردند و همچنان روند پرداخت تسهیلات با تاخیر و تعلل بسیاری روبه‌رو است. 

وی افزود: با تاکید استاندار اردبیل قرار شد برای جلسات آینده بانک‌ها طرح‌هایی که توجیه ندارند و یا امکان پرداخت تسهیلات برای آنها فراهم نشده با دلایل و مستندات کافی جمع‌بندی کرده و به جلسه ارائه کنند و در کنار آن قرار شد از ظرفیت شرکت‌های مشاوره‌ای برای پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی نیز استفاده شود.
 
عضو هیأت رئیسه اتاق ایران اضافه کرد: امیدواریم با کاهش نرخ سود بانکی و همچنین بالا رفتن توان بانک‌ها در پذیرش متقاضیان و تسهیل امور اداری زمینه‌ای فراهم آید تا در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال بتوانیم زمینه‌های شکوفایی واحدهای تولیدی و صنعتی را به خوبی فراهم کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: