• چهارشنبه ۱۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۵
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 966-697-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

معاون شرکت آب منطقه ای اردبیل:

خلخال رکورددار بارش در استان اردبیل

 
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اردبیل گفت: در سال زراعی جاری خلخال با ۴۱۳ میلیمتر رکورددار بارش در استان اردبیل بود و در نقطه مقابل نمین با ۱۸۳ میلیمتر کمترین بارش را داشته است
.

به گزارش ایسنا منطقه اردبیل، نبی الله عیسی لو در جلسه شورای حفاظت منابع آب استان اردبیل اظهار کرد: در سال آبی جاری و تا ۱۲ شهریور ماه سال جاری ۲۷۹/۴ میلیمتر بارش در استان به ثبت رسیده که نسبت به بلندمدت این میزان بارش ۱۸ درصد و نسبت به سال قبل ۲۳ درصد کاهش نشان می دهد.

وی با بیان اینکه سال گذشته سال پربارش اما امسال وضعیت کم بارش و خشکسالی را در حال سپری کردن داریم، خاطرنشان کرد: در کل ورودی سدهای استان اردبیل ۱۷۴ میلیون متر مکعب بوده که این میزان در سال گذشته ۱۴۹ میلیون متر مکعب به ثبت رسیده بود.

معاون شرکت آب منطقه ای اردبیل حجم کنونی سدهای استان را ۱۱۲ میلیون متر مکعب و بیشتر از سال های گذشته خواند و افزود: مصارف کشاورزی ما در مجموع ۱۰۴ میلیون متر مکعب بود که توزیع آب را در بین کشاورزان به رغم کاهش بارندگی ها شاهد بودیم.

عیسی لو ورودی سد یامچی را ۶۸ میلیون متر مکعب و حجم باقی مانده این سد را ۱۹ میلیون متر مکعب بیشتر از سال گذشته اعلام کرد و بیان کرد: ذخیره سد سبلان با سرریز انجام شده ۶۲ میلیون متر مکعب بود که حجم کنونی این سد نیز ۵۶ میلیون متر مکعب است.

وی ادامه داد: ما در سد قوری چای، سقزچی و گیوی مشابه سال قبل ذخیره سازی را شاهد بودیم که نسبت به تامین آب شرب و کشاورزی اقدام شده است.

 عیسی لو در مورد وضعیت سدهای مرزی نظیر ارس، خدافرین و میل مغان نیز بیان داشت: دبی خروجی ارس ۴۲ میلیون متر مکعب و سد خدافرین ۱۶۲ میلیون متر مکعب بوده که ما بیشترین مصرفمان در حوزه کشاورزی بود که با شرایط کشت و زرع کنونی پیش بینی می کنیم در سال زراعی آینده با مشکل جدی در  تامین آب کشاورزی روبرو شدیم.

وی سطح زیر کشت شبکه مغان را ۹۲ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: ما در مغان و سدهای موجود ۸۱۰ میلیون متر مکعب مصرف در بخش کشاورزی داریم و کمتر از ۱۳۱ میلیون متر مکعب مصرف در بخش شرب و بهداشت را شاهدیم.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اردبیل تصریح کرد: در مجموع مصرف شرب یک روند صعودی به خود گرفته و ما امسال در اردبیل با ۲ میلیون متر مکعب اضافه مصرف آب روبرو هستیم که اگر صرفه جویی در این زمینه انجام نشود قطعا در سال های آینده با مشکل روبرو خواهیم شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: