عکس از: کاظم قلی زاده
رسانه‌ها به عنوان علمدار جبهه فرهنگی نقش ایفا می کنند

عکس  14:34:58 1396/06/25
966-1196-5 كد خبر

   
تعریف فرهنگ از نگاه جامعه شناسان
 
به گزارش ایسنا منطقه اردبیل، تعارف فرهنگ از نگاه جامعه شناسان بسیار است ولی در برخی تعاریف، فرهنگ در برگیرنده ی اعتقادات، ارزش‌ها، اخلاق و رفتارهای متاثر از این سه و همچنین آداب و رسوم و عرف یک جامعه ی معین تعریف می شود. در گونه ایی دیگر از تعاریف، آداب و رسوم شالوده اصلی فرهنگ تلقی می شود و صرفا ظواهر رفتارها، بدون در نظر گرفتن پایه های اعتقادی آن، به عنوان فرهنگ یک جامعه معرفی می گردد. و بالاخره در پاره ایی دیگر از تعاریف، فرهنگ به عنوان "عاملی که به زندگی انسان معنا و جهت می دهد" شناخته می شود.
 
شاید بتوان گفت تعریف فرهنگ به عاملی که به زندگی انسان معنا و جهت می دهد، منطقی ترین سخن در تعریف این واژه می باشد. و این سخن خود، این سوال را پیش می کشد که چه چیزی بر فرهنگ تاثیر گذاشته و به آن جهت می دهد؟ قطعا پاسخ این سوال "رسانه" است. حال باید پرسید رسانه چیست؟
 
امروزه رسانه تعریف گسترده ای پیدا کرده اند. یعنی رسانه مانند گذشته فقط به تلویزیون و رادیو و روزنامه و مجله و کتاب منحصر نیست. رسانه های گروهی به سبب انبوه و فراوان بودنشان به رسانه های فردی تبدیل شده اند و از طرفی به صورت یک جبهه عظیم فرهنگی درآمده اند. جبهه فرهنگی که به گستردگی کشورها، شهرها، کوچه ها و خیابانهاست. همه مغزها و اندیشه ها جبهه فرهنگی شده اند و علمدار جبهه فرهنگی رسانه ها هستند.
 
در عصر ارتباطات، کشورهای بسیار دوردست همسایه نزدیک شده اند و برای اولین بار در تاریخ بشر، جامعه ایی فرازمان و فرامکان در حال شکوفائی است. انسان در دوران حیات خود، همواره اسیر زمان و مکان بوده و دنیای رسانه ایی او را از این قید و بند رها کرده و حال می تواند در کمترین زمان ممکن پیام خود را به دورترین نقاط جهان برساند.
به بیان مک لوهان، در این دهکده جهانی، ملت ها چنان به یکدیگر نزدیک می شوند که به فرهنگی مشترک دست می یابند و زبان مشترک جهانی را شکل می دهند.
باید خاطر نشان کرد که مک لوهان نسبت به تحولات تکنولوژی رسانه ها دید کاملا خوشبینانه ایی دارد.
 
اما آیا واقعا چنین است؟ پاسخ با شما ...

خبرنگار: 60005
انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: