• شنبه ۲۷ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-5594-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

برگزاری نمایشگاه نقشه‌های تاریخی خلیج فارس در اردبیل

نمایشگاه نقشه‌های تاریخی خلیج فارس در حاشیه برگزاری نشست اتحادیه دانشگاه‌های آسیای میانه توسط موزه تاریخ علوم اردبیل در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد. 

محمد انوار رئیس موزه تاریخ علوم اردبیل در حاشیه برگزاری این نمایشگاه، در گفت‌و‌گو با ایسنا، منطقه اردبیل گفت: هدف از برگزاری این نمایشگاه نشان دادن جایگاه تاریخی نام خلیج فارس با استفاده از نقشه‌های تاریخی از چند قرن گذشته که توسط مستشرقین، سیاحان، دریانوردان، دانشمندان و حکیمان علم جغرافیای غربی و همچنین مسلمان و موسسات ترسیم نقشه غربی تهیه شده است که در همه آنها نام خلیج فارس به وضوح درج شده است، می‌باشد.
 
وی افزود: با توجه به حضور چهل نفر از دانشمندان و دانشگاهیان علی‌الخصوص روسای دانشگاه‌ها از هشت کشور آسیای میانه، این نمایشگاه برنامه ریزی شد که علاوه بر وجود نمودی ملی در نشست اتحادیه دانشگاه‌های آسیای میانه، مستندات تاریخی نام خلیج فارس نیز نشان داده شده و نام و نشان خلیج فارس به دانشگاه‌های منطقه شناسانده شود. 

انوار تصریح کرد: همچنین با توجه به تحریف دائمی نام خلیج فارس توسط مغرضان و دشمنان منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران و اخیرا هم توسط مسئولین دولت آمریکا، اهمیت این نمایشگاه بیش از پیش احساس شد تا بصورت علمی و توسط دانشگاهیان و دانشمندان این رسالت علمی و تاریخی و ملی انجام شود. 

رئیس موزه تاریخ علوم اردبیل با بیان اینکه تعداد 62 نقشه تاریخی اسلامی و غربی که از چندین قرن قبل تا اواخر قرن قبلی میلادی در این نمایشگاه به نمایش درآمد، ادامه داد: همچنین نامه و سند رسمی سازمان ملل متحد در مورد درج درست نام خلیج فارس در مراودات و مکاتبات بین‌المللی بصورت persian gulf نیز در این نمایشگاه به نمایش درآمد. 

وی خاطرنشان کرد: نقشه‌های این نمایشگاه نیز بر اساس تفاهمنامه‌های همکاری دانشگاه محقق اردبیلی، توسط موسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد مستضعفان و همچنین بنیاد ایرانشناسی اردبیل اهدا و با هزینه دانشگاه محقق اردبیل چاپ و آماده‌سازی شده‌اند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: