• شنبه ۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-1393-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل:

بصیرت‌‌افزایی علمی و فناوری شعار کار جهاددانشگاهی است / ایجاد دهکده گیاهان دارویی در اردبیل

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل گفت: بصیرت‌افزایی علمی و فناوری و داشتن نگاه عالمانه به دانش شعار کار جهاد دانشگاهی است. 

به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، مهران اوچی اردبیلی در مراسم تجلیل از فناوران مرکز رشد گیاهان دارویی استان اردبیل با گرامیداشت حماسه 9 دی اظهار کرد: داشتن علم و دانش و بصیرت‌افزایی علمی مولفه اصلی فعالیت‌های جهاد دانشگاهی است و تمام کارها و فعالیت‌های ما پیوست آگاهی‌بخشی دارد. 

وی با اشاره به اینکه امروز در کشور به غنای علمی و ارتقای دانش‌های روز بیش از پیش نیاز داریم خاطرنشان کرد: آنچه که امروز ایران را به قدرت مهم منطقه تبدیل کرده تکیه بر علم و دانش توام با ایمان است و ما این امر را در جهاد دانشگاهی در صدر کارهای خود قرار داده‌ایم. 

اوچی اردبیلی جهاد دانشگاهی را مولود مبارک نظام و انقلاب اسلامی اعلام کرد و افزود: امروز آنچه که به تولید علم در کشور مشاهده می‌کنیم قطعا جهاد دانشگاهی یک پای کار است و ما این را در عمل و به عینه در واحدهای خود شاهد هستیم. 

وی با اشاره به اینکه حمایت جهاد دانشگاهی از واحدهای فناور و صاحبان ایده با شناسایی نقاط ضعف و قوت آنها به طور علمی و جامع عملیاتی می‌‌شود تصریح کرد: تسهیل فعالیت‌های فناورانه و پژوهشی در جهاد دانشگاهی امری بدیهی است و ما برای تمام توان خود را برای حمایت از واحدها به کار گرفته‌ایم. 

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل با یادآوری اینکه با مذاکراتی که با دو بانک مهر ایران و صادرات داشتیم زمینه اعطای تسهیلات به واحدهای فناور و پژوهشگران فراهم می‌شود بیان داشت: با پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه به بهره کم در قالب صندوق شکوفایی و نوآوری درصددیم تا واحدهای فناوری بدون تعطیلی و رکود فعالیت‌های مستمر خود را ادامه دهند. 

اوچی اردبیلی مجموعه جهاد دانشگاهی را حامی واحدهای فناور اعلام کرد و افزود: جهاد دانشگاهی با تمام توان از طرح‌هایی که بعد عملیاتی دارد حمایت می‌کند و ما در استان اردبیل و در راستای شکوفایی و تبیین چهره علمی استان از واحدهای موفق فناوری تمام قد دفاع خواهیم کرد. 

وی با اشاره به اینکه محصولات مورد تائید وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی باشد از سوی جهاد دانشگاهی خرید تضمینی‌ خواهد شد تصریح کرد: جهاد دانشگاهی آمادگی دارد ت با حمایت از تولید گیاهان دارویی در استان، اردبیل را به قطب تولید این محصولات در کشور تبدیل کند. 

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل با تاکید بر اینکه توسعه فعالیت در حوزه گیاهان دارویی جزو برنامه 6 ساله جهاد دانشگاهی قرار گرفته است اذعان کرد: ما در جهاد دانشگاهی این ظرفیت را داریم تا با ارتباط تنگاتنگ با پژوهشگران و مراکز رشد فناوری و در قالب جلسات متعدد از این افراد و پژوهشگران حمایت کنیم و در کنار آن ما بر نهادینه‌سازی کاشت گیاهان بومی انحصاری استان تاکید داریم. 

اوچی اردبیلی با یادآوری اینکه باید همایش سالانه گیاهان دارویی در استان به صورت مستمر برگزار شده و همه ساله ایده‌های جدید و فناوری‌های نوین در این حوزه ارائه شود تصریح کرد: جهاد دانشگاهی در سطح استان اردبیل با تکیه بر دانش بی‌نظیر فناوران و صاحبان ایده تلاش می‌کند تا امکانات آزمایشگاهی گسترده‌ای را در اختیار پژوهشگران قرار دهد. 

وی به ایجاد آزمایشگاه تکثیر و تولید حیوانات آزمایشگاهی در استان به عنوان ایده‌‌ای ممتاز اشاره کرد و گفت: جهاد دانشگاهی آمادگی دارد تا با تامین اعتبارات لازم در این طرح نیز وارد عمل شده و مرکز تکثیر و تست حیوانات آزمایشگاهی را در اردبیل راه‌اندازی کند. 

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل با یادآوری اینکه تمامی همکارات والحدهای فناوری مرکز رشد آماده ارائه مشاوره به صاحبان ایده هستند اضافه کرد: در هفته جاری موفق شدیم موافقت اعتباری این محصول را از تهران دریافت کنیم که این گاهی مهم و موثر در راستای ترویج فعالیت‌های علمی جهاد دانشگاهی در سطح استان اردبیل است. 

اوچی اردبیلی یادآور شد: ما برای تامین نشاسته پلیمری دو شرکت بزرگ حوزه نفت وارد مکاتبه شدیم که نشاسته سیب‌زمینی مورد مصرف این شرکت‌ها هر کدام به میزان بیش از 500 تن را در استان تولید و تامین کنیم. 

وی به فعالیت آزمایشگاه کشت بافت نیز اشاره کرد و بیان داشت: ما مشکلی در زمینه راه‌‌اندازی آزمایشگاه‌های متعدد در استان نداریم و جهاد دانشگاهی با تمام توان و قوا از این واحدها و مراکز آزمایشگاهی حمایت می‌کند.
 
عضو شورای اداری استان اردبیل حمایت از واحدهای فناور و صاحبان ایده را از اولویت‌های جهاد دانشگاهی اعلام کرد و افزود : علیرغم فراز و فرودهایی که ما در جهاد دانشگاهی با آنها مواجهیم اما دست از حمایت از این واحدها در راستای رشد و اعتلای چهره استان برنخواهیم داشت چرا که بصیرت‌افزایی علمی و داشتن بصیرت دانش و فناوری شعار کار جهاد دانشگاهی است. 

اوچی اردبیلی با تاکید بر اینکه نیازهای آموزشی پژوهشگران باید تدوین و احصاء شود ادامه داد: در بحث همایش‌ها و حضور در نمایشگاه‌ها جهاد دانشگاهی استان اردبیل تلاش جدی از خود نشان داده به طوری که اعلام می‌کنیم در سال 97 با نگاهی متفاوت به حوزه‌های فناوری و تولید علم وارد عمل خواهیم شد. 

وی با اشاره به اینکه در روزها و ماه‌های آینده شاهد جهش علمی بسیار خوبی در جهاد دانشگاهی خواهیم بود اظهار داشت: ما در شهرستان پارس‌آباد به دنبال راه‌اندازی دفتر نمایندگی جهاد دانشگاهی هستیم که طی مذاکراتی با فرماندار این شهرستان کارها به نحو احسن به پیش می‌رود. 

وی فعالیت جهاد دانشگاهی در حوزه گیاهان دارویی را بسیار گسترده اعلام کرد و بیان داشت: در سال آینده بودجه مناسبی در راستای کشت و پرورش گیاهان دارویی برای روستائیان در نظر گرفته شده که با تخصیص وام‌های کم‌بهره با سود 5 درصد از کشاورزان که در اراضی خود اقدام به کشت گیاهان دارویی کنند حمایت شده و از آنها تا زمان بهره‌وری گیاهان دارویی پشتیبانی‌های لازم صورت می‌‌گیرد. 

اوچی اردبیلی با اشاره به هدفگذاری جهاد دانشگاهی در راه‌اندازی دهکده گیاهان دارویی خاطرنشان کرد: ما به تدریج و با همراهی کشاورزان تلاش می‌کنیم تا با یک رویکرد مناسب و حمایت همه‌جانبه کشت و زرع را در این حوزه را از حالت مزرعه‌ای به شکل دهکده گیاهان دارویی تبدیل کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: