• چهارشنبه ۲۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-2493-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

اقتصاد مقاومتی از شاهراه علم و فناوری می‌گذرد؛

علم و فناوری گام رو به جلو در تحقق تولید و اشتغال پایدار

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: تکیه بر علم و فناوری در عصر تحولات سریع جهانی گامی رو به جلو برای تحقق تولید و اشتغال پایدار و تحول‌آفرین است که در این باب باید سرمایه‌گذاری‌های واقعی را متمرکز می‌کند.

داود شایقی در گفتگو با ایسنا، منطقه اردبیل، اظهار کرد: در سال‌های اخیر و با شکل‌‌گیری پارک‌های علم و فناوری در سطح ملی و همچنین استان اردبیل بسترهای خوب توسعه و تحقق اقتصادی و حمایت از کارآفرینان و بخش خصوصی برای حرکت‌های تحول‌آفرین در حوزه اقتصادی و تحول در نظام بنیادین تولید و اشتغال شکل گرفت تا با تکیه بر تکنولوژی‌ها و فناوری‌های جدید بتوان به حرکتی موثر در این زمینه دست زد.

وی خاطرنشان کرد: در نظام برنامه‌ریزی کشور یکی از مولفه‌های اساسی در تحقق اهداف و برنامه‌های نظام اسلامی و دولت تدبیر و امید تکیه بر اصل نوآوری‌ها و فناوری‌ها قید شده که ما نیز در استان اردبیل در چند سال اخیر با حمایت همه‌جانبه از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان در این حوزه سعی‌مان بر تامین منابع و زیرساخت‌های مورد نیاز با کمک پارک علم و فناوری و حمایت عملی از شرکت‌های دانش بنیان و کارآفرین در این حوزه است که می‌تواند به معنای واقعی به تحول اساسی و جدی در استان کمک کند.

دبیر ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی استان اردبیل تصریح کرد: با توجه به اینکه جوانان ما صاحب ایده‌ها و نوآوری در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان هستند، ایجاد و توسعه زیرساخت‌های لازم با هدف حمایت از این مجموعه‌ها و در نتیجه تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی و افزایش ثروت در منطقه با استفاده از توان علمی متخصصان و کارآفرینان امکانپذیر است که باید به تقویت و توسعه این بخش اهتمامی جدی و راستین داشت.

شایقی با اشاره به اینکه در استان اردبیل با داشتن توانمندی‌های و ظرفیت‌های عظیم اقتصادی در بخش‌های گردشگری، کشاورزی و صنعتی فرصتی مناسب را برای ایجاد و توانمندی زیرساخت‌های فناورانه فراهم شده است، بیان کرد: با توجه به نیازهای ملی و منطقه‌ای توانایی آن را داریم تا با بهره‌گیری از بستر فراهم شده در قالب پارک علم و فناوری همسو با اهداف تعریف شده با مراکز علمی و دانشگاهی ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و استعدادها را به نقطه شکوفایی رسانده و به تولید ثروت در جامعه امیدوار بود.

وی اضافه کرد: دولت تدبیر و امید در قالب برنامه ششم توسعه با رویکردی دانش‌بنیان، نوآورانه و فناورانه در تلاش است تا با توجه به منویات مقام معظم رهبری در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال با راه‌اندازی و تقویت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و مجموعه‌های توانمند فناورانه به سمت تولید ثروت در جامعه، اشتغال مولد و توانمندسازی اقتصادی حرکت کرده و اهداف مورد نظر را با تکیه بر غنای داخلی فراهم آورد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: با توجه به اینکه کمک به توسعه اقتصاد دانش‌بنیان از محورهای اصلی تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و مورد تاکید مقام معظم رهبری است باید در استان اردبیل با حمایت از مراکز علمی و دانشگاهی، پارک علم و فناوری و شرکت‌های زیرمجموعه آن بتوان نقش موثر و راهبردی را در این حوزه انجام داده و تحولی که منجر به تحرک در نظام اقتصادی، جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در این بخش می‌‌شود انجام داد.

شایقی اضافه کرد: بیان این نکته نیز حایز اهمیت است که برای دستیابی به امر مهم اقتصاد دانش‌بنیان که اساس و محور تحقق اقتصاد مقاومتی است باید با رویکرد همگرایی، هماهنگی و شبکه‌ای کار کردن پارک‌ها و مراکز رشد را تقویت کرده و مورد توجه قرار داد.

وی تلاش مضاعف برای تحقق اهداف مقاومتی را یادآور شد و بیان کرد: ما در کنار برگزاری منظم و مداوم جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی توانسته‌ایم در تدوین و چاپ کتاب برنامه اقتصاد مقاومتی اردبیل را در جایگاه اول کشور قرار دهیم.

دبیر ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی برون‌سپاری طرح‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی، اجرای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی، توسعه پروژه‌های زیربنایی برای جذب سرمایه‌گذاران را از اولویت‌های ستاد اقتصاد مقاومتی اعلام و خاطرنشان کرد: ما حتی توزیع اعتبارات استانی و شهرستانی را بر محور و مبنای اقتصاد مقاومتی انجام دادیم و از مدیران دستگاه‌های اجرایی خواسته‌ایم عملیاتی کردن این پروژه‌ها را در اولویت برنامه‌های کاری خود قرار دهند.

شایقی با بیان اینکه عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی هدفگذاری اصلی دولت در سایه وحدت و تلاش همگانی برای تحقق بند به بند این برنامه است، ادامه داد: به معنای واقعی اقتدار کشور به اقتدار اقتصادی و علمی وابسته است و ما با بهره‌گیری از ظرفیت‌های استان باید سعی‌مان بر این باشد تا در هر دو عرصه اقتصادی و علمی بتوانیم تلاشی جدی برای تحقق سریع اهداف اقتصاد مقاومتی را به انجام برسانیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: