• شنبه ۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-391-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل:

ستاد اقتصاد مقاومتی 98 پروژه را در اردبیل مصوب کرده است

مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: ستاد اقتصاد مقاومتی در استان اردبیل 98 پروژه استانی را تعیین و برای اجرا مصوب کرده است.

سعیدالله حسین‌پور در گفتگو با ایسنا، منطقه اردبیل، اظهار کرد: 239 پروژه در ستاد اقتصاد مقاومتی مصوب شده به طوری که براساس تصمیم این ستاد 85 طرح در قالب 12 برنامه زمینه اجرایی پیدا کرده است.

وی تعداد برنامه‌های ابلاغی معاون اول رئیس جمهور را 11 برنامه در قالب 94 پروژه اعلام و خاطرنشان کرد: در تعیین پروژه‌های استانی نیز 10 برنامه و به تعداد 98 پروژه زمینه اجرایی و عملیاتی به خود گرفته است.

مسئول دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی استان اردبیل با اشاره اقدامات دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی استان اردبیل بیان کرد: تا آخر دی ماه سالجاری 98 مورد اخذ پروژه‌های برنامه‌های ملی اقتصاد مقاومتی در باب اجرای پروژه‌ها انجام شده و تعداد 25 دستگاه اجرایی مجری پروژه‌های مصوب شده‌اند.

حسین‌پور با بیان اهداف کمی در اجرای این پروژه‌ها بیان کرد: 119 مورد ابلاغ پروژه‌های ملی اقتصاد مقاومتی و درخواست تعیین اهداف و عملیات آنها انجام شده است.
وی برگزاری 22 جلسه ستاد را با 84 مصوبه یادآور شد و گفت: در باب واگذاری پروژه‌های ماده 27، 88 و سایر روش‌ها در مجموع 91 پروژه شناسایی شده که ما در قالب 39 کارگروه واگذاری سعی کردیم تا واگذاری این پروژه‌ها را به بخش خصوصی شاهد باشیم.

مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل افزود: هفت پروژه در شرکت آب منطقه‌ای، پنج پروژه در فرهنگ و ارشاد اسلامی، 45 پروژه در ورزش و جوانان، 13 پروژه در جهاد کشاورزی، 10 پروژه در میراث فرهنگی، سه پروژه در ادارات فنی و حرفه‌ای، آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی و در هر یک از شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و حمل و نقل و پایانه هر یک به تعداد یک پروژه شناسایی و برای واگذاری احصا شده است.

حسین‌پور اقدامات اجرایی و عملیاتی را در راستای اقتصاد مقاومتی یادآور شد و اظهار کرد: اختصاص 7 هزار و 440 میلیارد ريال برای آب‌های مرزی از محل صندوق توسعه ملی و اختصاص 350 میلیون یورو به صورت فاینانس برای اجرای سیکل ترکیبی نیروگاه سبلان انجام شده است.

وی ادامه داد: آبگیری سد گیوی، احداث و تکمیل شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی در استان اردبیل، توسعه کشت متراکم، بهره‌برداری از 17 سردخانه، 17 انبار سرد و سه واحد فرآوری و نگهداری مشتقات سیب‌زمینی در راستای اقتصاد مقاومتی انجام شده است.

مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل از اعطای تسهیلات به 130 واحد تولیدی و 35 طرح با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد خبر داد و افزود: تکمیل و راه‌اندازی نساجی ستاره سبلان و اجرای تصفیه‌خانه فاضلاب پارس‌آباد و بیله‌سوار براساس مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی انجام شده است.

حسین‌پور ضرورت آموزش و تبیین گفتمان اقتصاد مقاومتی را با برگزاری دو جلسه با حضور مسئولان ارشد کشوری یادآور شدو خاطرنشان کرد: 16 مورد طرح موضوع اقتصاد مقاومتی در جلسات شورای برنامه‌ریزی و توسعه را شاهد بودیم.

وی از برگزاری یک هزار و 80 نفر ساعت دوره آموزشی اقتصاد مقاومتی در سطح مدیران و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی خبر داد.
دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی استان اردبیل با بیان مسایل و مشکلات مهم در این حوزه بیان کرد: عدم تبیین کامل اقتصاد مقاومتی و تعیین شاخص‌های آن، فراگیر بودن و وسیع بودن دامنه عملیات آن، بخشی‌نگری و محلی‌نگری و بلااستفاده ماندن بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های اجرایی و علمی از مشکلات و چالش‌های این بخش است.

حسین‌پور تصریح کرد: تناقض در سطوح و لایه‌های اجرایی، عدم همکاری لازم اعضای ستاد با دبیرخانه و مشخص نبودن منابع مالی و حمایت‌ها از دیگر مسایل و مشکلات پیش رو در حوزه اقتصاد مقاومتی است.

وی در بیان پیشنهادات اظهار کرد: گفتمان‌سازی و تبیین اقتصاد مقاومتی باید با همکاری رسانه‌ها، نخبگان و صاحبنظران انجام شده و توان اجرایی و سرمایه‌های اجتماعی را برای فراگیر کردن اقتصاد مقاومتی به کار ببندیم.

مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل ضرورت یکپارچگی و پیوستگی نظام‌مند بین مدیران و بخش خصوصی را با پرهیز از بخشی‌نگری و محلی‌نگری در کنار استفاده از تمامی ظرفیت‌های اجرایی و علمی استان بسیار مهم و حیاتی خواند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: