• جمعه ۶ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-1591-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت رئیسه اتاق ایران:

مقررات‌زدایی در مسیر بهبود فضای کسب و کار انتظار بخش خصوصی از دولت است

عضو هیئت رئیسه اتاق ایران گفت: مقررات‌زدایی زائد در مسیر تقویت تولید و ایجاد فرصت‌های اشتغال می‌تواند بهترین فضا را برای رونق کسب و کار فراهم آورد که در این زمینه هم مجلس و هم دولت باید دست به کار شوند.

حسین پیرموذن در گفتگو با ایسنا، منطقه اردبیل، اظهار کرد: مطالبات به حق بخش خصوصی از دولت با توجه به مشکلات ساختاری اقتصاد کشور مطالعاتی برمبنای واقعیت‌ها و شرایط اقتصادی جامعه است که در صورت توانمندی بخش خصوصی به راحتی می‌توان گفت بخش عظیمی از بار دولت در تقویت نظام اقتصادی در جامعه کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر با انباشت مشکلات و نارسائی‌ها در مسیر ریل توجه و توسعه حضور بخش خصوصی در میدان رقابت‌های اقتصادی را شاهد بودیم خاطرنشان کرد: در این بین آنچه که آزاردهنده است وجود قوانین و مقررات دست و پا گیر و زائد در صدور مجوزها و همچنین عرصه تولید و اشتغال است که باید ضمن زدودن این قوانین و بخشنامه‌های زائد و غیرعملیاتی بستر تسریع در فرآیند جذب و جلب سرمایه‌گذاران و بهبود فضای کسب و کار فراهم آید.

رئیس اتاق بازرگانی اردبیل ضرورت بازنگری در نظام مالیاتی و تامین اجتماعی را به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی دولت و مجلس خواند و اضافه کرد: کوچک‌سازی نظام اداری، یکسان‌سازی نرخ ارز و همچنین پرداختن به کارهای علمی و منطقی در ساختار نظام اقتصادی کشور به ویژه ممانعت از توزیع پول و همچنین پرداخت تسهیلات کم‌بهره با نرخ سود یک رقمی از مهمترین مطالبات بخش خصوصی است که دولت دوازدهم باید در برطرف کردن آن همتی راستین داشته باشد.

پیرموذن با بیان اینکه استفاده ناروا از منابع اندک موجود می‌تواند آینده اشتغال را با خطر و آُسیب‌هایی روبرو کند گفت: آنچه که در این زمینه به عنوان ضرورت اصلاح ساختار درآمدی و توزیع منابع مدنظر است این که باید شرایطی را فراهم کرد تا در یک فضای ثبات و آرامش فعالان بخش غیردولتی وارد میدان شوند.

وی به بیکاری به عنوان اصلی‌ترین معضل و چالش کشور اشاره کرد و بیان داشت: برای زدودن آثار این مشکلات و نارسائی‌ها دولت باید از ظرفیت بخش خصوصی با اصلاح نظام ساختار اداری و بانکی استفاده کند و در کنار آن جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

عضو هیئت رئیسه اتاق ایران ضرورت کاهش دخالت دولت را در اقتصاد و جلوگیری از ورود به بخش ایجاد و تولید نوسانات غیرواقع‌بینانه را یادآور شد و افزود: هرقدر عرصه فعالیت اقتصادی شفاف و روشن باشد به همان میزان فساد و برخی رانت‌ها نیز به حداقل رسیده و زمینه واقعی در تحقق ابعاد اقتصاد پایدار نیز فراهم می‌آید.

پیرموذن خاطرنشان کرد: برای رسیدن به نرخ رشد اقتصادی 8 درصد ضرورت دارد نسبت به جذب سرمایه‌گذاران خارجی و توجه به توانمندی بخش خصوصی نگاهی واقع‌بینانه انجام شود تا دولتمردان نیز در مسند قدرت بتوانند حمایت عملی را از این بخش انجام دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: