• یکشنبه ۱۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-2394-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل:

بانوان در کتابخوانی پیشتاز هستند/ شهرداری‌ها در پرداخت نیم درصد همراه ما هستند


 مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل گفت: بانوان در عرصه کتابخوانی و حتی عضویت و امانت گرفتن کتاب پیشروتر از آقایان هستند.
 
رباب عزیزخانی در گفتگو با ایسنا، منطقه اردبیل، اظهار کرد: ما در احداث، تامین کتاب و شاداب‌سازی فضای کتابخانه‌ای بین کتابخانه‌های روستایی و شهری هیچ تفاوتی قائل نیستیم و حتی به دلیل اقبال کودکان و نوجوانان از کتاب‌های جدید و متنوع سعی می‌کنیم تا جدیدترین آثار را در قالب کتابخانه‌های سیار در اختیار آنان قرار دهیم. 

وی با بیان اینکه کتابخانه سیار ما در شهرستان بیله‌سوار به ساکنان 17 روستا خدمات‌رسانی می‌کند، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه احداث کتابخانه عمومی در برخی از روستاهای کم‌جمعیت مقرون به صرفه نیست ما نسبت به فعال کردن کتابخانه‌های سیار به رغم برخی محدودیت‌ها اقدامات خوبی را آغاز کردیم. 

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل به آمار 10 ماهه مراجعین به کتابخانه‌های عمومی استان اشاره کرد و افزود: در این مدت بیش از 2 میلیون نفر با مراجعه به کتابخانه‌های عمومی از منابع ما استفاده کرده و نسبت به مطالعه کتاب‌های مختلف اقدام کردند. 

عزیزیخانی با اشاره به اینکه پنج درصد جمعیت باسواد استان عضو کتابخانه‌های عمومی هستند، بیان کرد: ما آمار دقیقی از میانگین مطالعه اهالی استان نداریم اما افتخار می‌کنیم که بیش از 53 هزار نفر در این استان عضو کتابخانه‌های عمومی هستند. 

وی گفت: خلخال با بیشترین کتابخوان نسبت به سایر مناطق استان وضعیت مطلوبی را در احداث کتابخانه‌ها و جذب مخاطب دارد ولی در برخی از شهرستان‌ها مانند گرمی وضعیت کتابخانه‌ها و به تبع آن جذب مخاطب کمتر است. 

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل بانوان را پیشتاز عضویت و امانت گرفتن کتاب‌ها اعلام و تصریح کرد: ما توسعه کتاب‌های صوتی و دیجیتالی را آسیب‌زا نمی‌دانیم بلکه مکمل فعالیت‌های ما در حوزه کتاب‌های چاپی است و به یقین در سطح دنیا هنوز کتاب‌های چاپی ارزش و جایگاه خود را از دست نداده‌اند. 

عزیزخانی با اشاره به اینکه کودکان گوی سبقت را در مطالعه از بزرگسالان ربوده‌اند، اضافه کرد: ما با راه‌اندازی سیستم نرم‌افزاری سعی کردیم تا اعضای کتابخانه‌های ما بتوانند به صورت سراسری از کتاب سایر مناطق کشور نیز استفاده کرده و کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های استان را به دقت مورد رصد قرار دهند. 
  
سهم نیم درصد ما از شهرداری‌ها یک میلیارد تومان است

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل در ادامه به تعامل و همکاری شهرداری‌های استان با کتابخانه‌ها در پرداخت نیم درصد اشاره و خاطرنشان کرد: این نیم درصد حداقل پرداختی شهرداری‌ها به کتابخانه‌های عمومی است و در برخی شهرستان‌ها حتی بالاتر از نیم درصد نیز پرداختی شهرداری‌ها را شاهد هستیم. 

عزیزخانی با بیان اینکه در دو سال گذشته ما از طریق نهاد کتابخانه‌ای و از محل خزانه توانستیم تا سهم‌مان را از شهراری اردبیل در این زمینه دریافت کنیم، بیان کرد: امسال هنوز ريالی از بابت نیم درصد شهرداری اردبیل به ما پرداخت نکرده و ما قطعا تا پایان سال از طریق نهاد و خزانه عمومی این مبلغ را دریافت خواهیم کرد.
 
وی تصریح کرد: مبلغی که از محل نیم درصد شهرداری‌ها به کتابخانه عمومی اختصاص می‌یابد رقمی در حدود یک میلیارد تومان است و ما با توجه به شرایط مالی شهرداری‌ها نه تنها در این باب گلایه‌ای نداریم اما امیدواریم در راستای فرهنگسازی شهرداری‌ها این نیم درصد را به موقع پرداخت کنند. 

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل جذب 20 نفر نیروی انسانی را به کتابخانه‌های عمومی استان یادآور شد و گفت: در حال حاضر 170 نفر نیروی کتابخانه‌ای داریم که با تلاش آنها در کتابخانه‌های مختلف استان خدمات مطلوب به مراجعین ارائه می‌شود.

عزیزخانی ادامه داد: بخش نابینایان کتابخانه مرکزی اردبیل فعال است و تعداد زیادی کتاب به صورت صوتی آماده شده و حتی نابینایان برخی از استان‌ها نیز درخواست ارسال این کتاب‌های صوتی را دارند که ما امیدواریم نسبت به ارسال آن به موقع اقدام کنیم. 

وی عضویت رایگان علاقمندان به کتاب را در ایام پیروزی انقلاب در کتابخانه‌های عمومی یادآور شد و خاطرنشان کرد: در سه مورد به صورت استانی دو مورد به صورت شهرستانی و یک مورد نیز به صورت کتابخانه‌ای به مناسبت‌های مختلف عضویت رایگان علاقمندان را شاهد هستیم. 

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل پروژه‌های قابل افتتاح دهه فجر را سه باب کتابخانه نهادی شامل کتابخانه شام اسبی، کتابخانه مرکزی بیله‌سوار و انجیرلو اعلام کرد و گفت: یک کتابخانه مشارکتی نیز با همکاری بهزیستی تا پایان سال افتتاح خواهد شد. 

عزیزخانی از برگزاری هزار ساعت برنامه فرهنگی اعم از نشست‌های کتابخانه‌ای، جمع‌خوانی، بررسی کتاب‌های تازه تالیف، برگزاری مسابقات کتابخوانی و ... را یادآور شد و اظهار کرد: ما برای همکاران نیز دوره مخاطب‌شناسی را برگزار کردیم تا آنها در جذب علاقمندان به کتاب و راهنمایی درست آنها به شکل صحیح عمل کرده و زمینه ماندگاری مخاطبان کتاب را فراهم کنند. 
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: