• دوشنبه ۱۶ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-7390-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

مدیر کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان اردبیل خبر داد:

تدوین استانداردهای جدید در سایه خودباوری انقلابی


مدیر کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان اردبیل گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در یک جهش جهادی استانداردهای تدوین شده به صورت استانی به انجام رسیده است .

به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، هاشم علایی در بازدید از خبرگزاری ایسنا و در گرامی  داشت ایام‌الله دهه فجر اظهار کرد: در حالی که قبل از پبروزی انقلاب اسلامی حتی در سطح ملی استانداردهای تدوین شده محدود بوده اما در شرایط کنونی حتی کارشناسان استانی نیز در تدوین استانداردها نقش تاثیرگذاری دارند به طوری که در سال‌های اخیر بیش از پنج مورد استاندارد حتی در سطح ملی در استان اردبیل تدوین شده است .

وی استانداردهای تدوین شده را شامل فناوری اطلاعات، مدیریت بحران، صرفه‌جوئی انرژی و روش‌های آماری در مدیریت‌های فرآیند دانست و خاطرنشان کرد: ما سال گذشته برای اولین بار و با همکاری آب منطقه‌ای و میراث فرهنگی موفق شدیم استاندارد ملی چشمه‌های آبگرم و سرد را تدوین کنیم .

مدیر کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان اردبیل تحقق 122 درصدی برنامه‌های عملیاتی سالجاری را در قیاس با سال گذشته یادآور شد و افزود: 72 درصد برنامه‌های ما در حوزه آزمون و علامتگذاری اوزان سبک در 10 ماه اخیر انجام شده است .

علایی به آزمون‌ نازل‌های جایگاه‌های عرضه سوخت مایع اشاره کرد و گفت: در این حوزه ما موفق شدیم 160 درصد تحقق برنامه‌ها را به نسبت مدت مشابه سال قبل شاهد باشیم به طوری که باسکول‌های سنگین آزمون شده یک جهش 108 درصدی را در تحقق برنامه‌ها نشان می‌دهد .


توسعه پویش کالای استاندارد ایرانی می‌خرم در اردبیل

علایی در بخش دیگری از سخنان خود به شعار اداره کل استاندارد استان اردبیل در یک حرکت و پویش عظیم در قالب کالای استاندارد ایرانی می‌خرم اشاره کرد و بیان داشت: در تحقق این شعار ما از واحد تولیدی روکش لاستیک نمونه اردبیل، واحد تولیدی قند مغان و ... بازدید کرده و شاهد افتتاح آزمایشگاه هیدرواستاتیک پارس‌آباد بودیم .

وی ادامه داد: ایجاد اشتغال برای 20 نفر در رشته‌های فنی – مهندسی و همچنین برون‌سپاری کارها به بخش خصوصی با هدف ایجاد فرصت‌های اشتغال به همت اداره کل استاندارد انجام شده است .

مدیر کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان اردبیل تحقق 100 درصدی برنامه‌ها در حوزه تائید صلاحیت، اندازه‌شناسی و ارزیابی انطباق و کیفیت را یادآور شد و اظهار کرد: ما در تائید صلاحیت آزمایشگاه همکار در حوزه تستس مخازن سی‌ان‌جی، فعالیت مواد معدنی و مصالح ساختمانی، بازرسی خودروهای دوگانه‌سوز و گازسوز و تائید صلاحیت آزمایشگاه همکار در زمیننه صنایع غذایی و میکروبیولوژی از اهم فعالیت‌های اداره کل استاندارد استان اردبیل در 10 ماهه امسال است .

علایی بیان کرد: تدوین استانداردهای ملی براساس نیازسنجی و مزیت‌های اقتصادی، علمی و فناوری کشور در حال انجام است .

وی همچنین به عقد تفاهم‌نامه همکاری با ادارات و نهادهای دولتی نظیر دانشگاه آزاد، دانشگاه محقق اردبیلی، پارک علم و فناوری و میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: در ارزیابی شاخص‌های عمومی در سال گذشته اداره کل استاندارد استان اردبیل در جشنواره شهید رجایی موفق به کسب عناوین برتر شد که رتبه اول در شاخص خدمات عمومی در فضای رقابتی، رتبه اول در شاخص استقرار نظام جامع مدیریت عملکرد و رتبه سوم در گروه زیربنایی و تولیدی را به دست آورد .

مدیر کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان اردبیل همچنین افتتاح دفاتر استانداردسازی را در دانشگاه آزاد و محقق اردبیلی یادآور شد و اظهار کرد: عقد تفاهم‌نامه همکاری با ادارات و نهادهای دولتی با هدف تدوین، ترویج و استانداردسازی کلیه محصولات، آموزش و ترویج استاندارد، خدمات تدوین استاندارد ملی و بین‌المللی و خدمات آزمایشگایه به انجام رسیده است .

علایی به اعطای پروانه کارشناسان استاندارد اشاره و بیان کرد: سه پروانه کارشناس استاندارد حقوقی و 42 مورد پروانه کارشناس استاندارد حقیقی در سطح استان اردبیل صادر شده است .

وی استفاده از ظرفیت‌های موجود در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه‌ها، دفتر استانداردسازی حلقه اتصال دانشگاه، استاندارد و صنعت، افزایش تدوین استانداردهای ملی با مشارکت دانشجویان و اساتید و ارائه مشاوره در زمینه استانداردسازی را از اهداف ایجاد دفاتر استانداردسازی در دانشگاه‌ها برشمرد .

انته


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: