• سه شنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-1393-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

ثبت اختراع ماسک جوشکاری تمام اتوماتیک در اردبیل


به همت فرهاد علی پور، عضو انجمن مخترعین و بنیاد ملی نخبگان کشور، ماسک جوشکاری تمام اتوماتیک برای اولین بار در دنیا اختراع شد.
 
فرهاد علی پور در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه اردبیل گفت: این  ماسک به صورت تمام اتوماتیک، لحظه جوشکاری را با دو روش سنسور نوری و جریان تشخیص داده و شیشه مات و استاندارد مخصوص کلاهک ماسک را به صورت ریلی جلوی چشم اپراتور جوشکار قرار می دهد و با قطع جوشکاری در همان لحظه به جای خود باز می گردد.
 
این مخترع با بیان اینکه در این اختراع برای اولین بار در دنیا از سنسور جریان در تشخیص به موقع شروع جوشکاری استفاده شده است، افزود: برای فرستنده و گیرنده این طرح از کدهای باینری استفاده شده که با این عمل تعداد 256 نفر همزمان می توانند بدون تداخل فرکانس کاری در یک محل جوشکاری کنند.
 
وی اضافه کرد: مهندسین و تکنسین های ناظر جوشکاری می توانند همزمان با اپراتور جوشکاری با ماسک دیگر مشابه این ماسک از راه دور، بر کیفیت و نحوه انجام کار نظارت کنند.
 
فارغ التحصیل مهندسی تکنولوژی سخت افزار کامپیوتر تصریح کرد: از مزایای این ماسک، محافظت چشم اپراتور جوشکار از اشعه، استفاده همزمان از سنسور جریان و نور، نظارت آسان بر جوشکاری، به حداقل رساندن خطرات جانی و کنترل خود و محیط، اشتغال زایی و ارز آوری و استفاده بسیار آسان برای عموم اشخاص است.
 
علی پور اضافه کرد: با توجه به مضرات اشعه ‌های ناشی از جوشکاری، در بین اشعه‌ها، اشعه ماوراء بنفش ناشی از نقطه جوش و مادون قرمز ناشی از التهاب فلز گداخته، خطر بیشتری دارند و موجب ناراحتی‌های چشمی از جمله سرخی، ریزش اشک، خارش و ترس از نور، ورم، خیرگی و آب مروارید می شود که این اختراع میتواند از مضرات جوشکاری جلوگیری کند.
 
فارغ التحصیل مهندسی تکنولوژی سخت افزارکامپیوتر ادامه داد: ماسک جوشکاری تمام اتوماتیک در مرکز پژوهش های علمی صنعتی ایران مورد ارزیابی، اعتبار سنجی و از حیث، فناوری نوین، نوآوری مورد تایید و ثبت قرار گرفته است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: