• سه شنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-7890-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

همسویی سه شاخصه باور، رفتار و گفتار، همان عمل صالح استکارگاه آموزشی "سبک زندگی اسلامی" ویژه جهادگران دانشگاهی استان اردبیل به همت معاونت فرهنگی این واحد برگزار شد
.

به گزارش ایسنا منطقه اردبیل، رحیم انور، مدیر بیناد نهج البلاغه استان اردبیل در این کارگاه گفت: سبک زندگی عبارت از رفتارها، علایق و جهت گیری هایی است که یک فرد در زندگی خود انجام اتخاذ می کند که این یک رویکرد کلی و اطلاقی و بدون قید تدین و ارزش های اخلاقی است ولی ما به سبک زندگی با رویکرد تقییدی به ارزش های اخلاقی و معیار عقلانی نگاه می کنیم.
 
وی افزود: به همین جهت سبک زندگی اسلامی بر آن نام نهاده می شود که در آن جهت گیری و شیوه های زندگی بر مبنای یک نظام اعتقادی و ارزشی است. به بیان دیگر هر شیوه ای که در آن جهت گیری الهی باشد سبک زندگی قرآنی و دینی است

این مدرس دانشگاه با اعلام اینکه سبک زندگی به دو صورت مطلق و همراه با تقید است، تصریح کرد: در سبک زندگی مطلق، قید و بند چندانی وجود ندارد و خط قرمزهای اخلاقی رعایت نمی شود و فرد با اختیار و آزاد عمل می کند. اما زمانی که سبک زندگی با قید الهی همراه باشد رویکرد متفاوتی از سبک زندگی مطلق را خواهد داشت .
 
انور با بیان اینکه سبک زندگی قرآنی با معیارهای دینی معنی می شود ادامه داد:  زمانی که شیوه ها و روشهای زندگی بر مبنای ارزش های اخلاقی و قرآنی باشد رفتارها نیز متفاوت خواهد بود بنابراین در این سبک زندگی رفتارها، عقلانی است و انسان به حیات معقول می رسد و یک سری خط قرمزهایی را نیز رعایت خواهد کرد .
 
مدرس دانشگاه های اردبیل با اشاره به آیه 97 سوره «نحل» گفت: سبک زندگی اگر بر مبنای اعتقادات، نظام ارزشی و عقلانیت باشد نتیجه اش حیات طیبه و حیات معقول خواهد بود که متفاوت از حیات حیوانی است و قرآن از این سبک زندگی به « من عمل صالحا » نام می برد  .
 
وی آرامش، امنیت، صلح، محبت، دوستی، تعاون و ... را از شاخصه های مهم حیات طیبه اعلام کرد و گفت: اگر سه شاخصه باور، رفتار و گفتار با یکدیگر هم سو باشد عمل صالح است و اگر یکی از این موارد نباشد رفتار توام با ریا است.

مدیر بیناد نهج البلاغه استان اردبیل در ادامه به ذکر نمونه و مصادیقی از سبک زندگی قرآنی پرداخت و گفت: همانطور که باورمان جلب رضایت الهی است باید در رفتارمان نیز چنین باشیم نه اینکه سعی کنیم تنها در مسیر جلب رضایت افراد حرکت کنیم.
 
انور افزود: باید مراقب رفتار خود و ستار العیوب باشیم و بزرگی انسانها را پاس بداریم که اینها از موارد سبک زندگی قرآنی است که اسمش عمل صالح نتیجه اش حیات طیبه است.
 
 وی به تعریف دین پرداخت و گفت: دین مجموعه ای از باورها و اعتقادات است که دارای لوازمی است یعنی انسان هایی که دارای باورهای همسو با اندیشه، رفتار و گفتار باشند سبک زندگی قرآنی داشته و همیشه در جهت رضایت خدا حرکت خواهند کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: