• سه شنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-3194-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

استاد دانشگاه‌های اردبیل:

رمان «موج‌ها و بازی‌ها» به شدت گریزان از مردم است


استاد دانشگاه‌های اردبیل گفت: رمان موج‌ها و بازی‌ها رمانی است فلسفی که به شدت گریزان از مردم بوده و همواره به سکوت و تنهایی در فرآیند داستان پناه می‌برد
.
 
به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، مالک رضایی در مراسم عصرهای فرهنگی خطائی و رونمایی از کتاب موج‌ها و بازی‌ها در اردبیل اظهار کرد: این کتاب به دور از عالم واقعیت در عالم خیال سیر می‌کند به طوری که قهرمانان آن نیز قهرمانان خیالی و فراواقعی هستند که بنیانگذار چنین سبکی در ایران صادق هدایت است که به شدت به سکوت و انزوا تمایل دارد.
 
وی با بیان اینکه تمام شخصیت‌های این رمان در عالم خیال و نوعی فضای سوررئالیسم سیر می‌کنند، خاطرنشان کرد: این کتاب دنبال گمشده‌ای است که مخاطب با خواندن ان به شدت از واقعیت‌ها فاصله گرفته و در حقیقت در خیال و وهم خود دنیال یافتن حقیقت است.
 
این نویسنده اردبیلی نگاه مملو از فلسفه به ویژه فلسفه شوپنهاور را در این کتاب نمود و نمایشی از علاقه نویسنده به این تفکر جهانی توصیف کرد و گفت: هر چند نویسنده تلاش می‌کند در فضای ناامیدی و پوچ‌گرایی متوقف نشود اما نوعی سکوت و انزوا که در فلسفه شوپنهاور نمود پیدا کرده در این کتاب خودنمایی می‌کند.
 
رضائی در نقد این کتاب بیان کرد: این کتاب به شدت گریزان از مردم است و سعی دارد در تنهایی سیر کرده و به سمت سکوت عجیب کشانده می‌شود هر چند که نوعی از انتقاد لطیف از فلسفه نیز در رگه‌های این کتاب دیده می‌شود.
 
در این نشست محمد سیمزاری یکی از منتقدان و اهالی فرهنگ و ادب اردبیل نیز با بیان اینکه در کتاب موج‌ها و بازی‌ها اوج آگاهی را در رسیدن به ایثار و گذشت شاهد هستیم، خاطرنشان کرد: در تبیین آنچه که باید باشد و هر چه وجود دارد نویسنده سعی می‌کند نگاه خود را به شکل فسلفی و بر روی این اصول بنا نهاده و یک رفت و آمد تخیلی را انجام دهد.
 
وی ساختار این کتاب را بر محور یک رمان فلسفی دانست و بیان کرد: جملات بسیار تامل‌برانگیز و غنی فلسفی در این کتاب نمود یافته و نویسنده به دنبال بیان احساسات و تخیلات خود در یک فضای سوررئالیستی است.
 
این نویسنده اردبیلی با بیان اینکه نویسنده کتاب به پیرامون خود یک نگاه سورئالیستی دارد، گفت: نویسنده به دنبال یک سیر منطقی به سمت آگاهی است هر چند که بر موضوع اخلاق تاکید داشته و درصدد نمایاندن اصل حق و تکلیف است.
 
سیمزاری به تقسیم‌بندی انسان‌ها در قبال احقاق حق و تکلیف اشاره کرد و افزود: برخی‌ها به تکلیف خود عمل کرده و حق واقعی خود را گاه نادیده می‌گیرند که از همین روی شهدا و ایثارگران ما در زمره این طیف افراد هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: