• جمعه ۲۰ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۳
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9611-1292-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل:

راهپیمایی 22 بهمن مظهر اقتدار، استقامت، عزم و اراده ملی است

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: راهپیمایی 22  بهمن مظهر اقتدار، استقامت، عزم و اراده ملی است. 

به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه شهر اردبیل راهپیمایی 22  بهمن را مظهر اقتدار ملی، استقامت، عزم و اراده ملی و به مثابه رفراندوم ملی و روز یأس دشمن و نمایش عظیم قدرت ملت و انقلاب دانست. 
  
اظهار داشت: حضور در صحنه، یک وظیفه ملی و دینی است. در طول تاریخ هر وقت ملت ایران در صحنه نبوده، دشمنان ما کشور ما را تقطیع و ضربات جبران ناپذیری وارد کرده اند. 
  
وی افزود: اجتماع ملت ما در 22 بهمن امسال، ویژه و استثنایی و تماشایی خواهد بود؛ هم به دلیل اهانت های ترامپ به ملت ایران و هم به خاطر دخالت های اخیری که در کشور انجام دادند. دخالت آنها در غائله اخیر برای خواندن ذائقه بود و ملت بزرگ ما در 22 بهمن ذائقه خود را نشان خواهد داد. آنجا خواهیم گفت "وهمّوا بما لم ینالوا". 
  
وی ادامه داد: ملت ما یک ویژگی مهمی دارد که آن را از انقلاب به ارث برده است و آن اینکه هر وقت احساس می کند دشمن نزدیک می شود و قصد توطئه دارد به صورت ید واحده به صحنه می آید و قدرت انقلاب و قدرت ملت را به نمایش می گذارد. این همان دموکراسی حقیقی است که غرب، تحمل دیدن آن را ندارد. آنچه مهم و عمده است، این است که ملت، احساس و اعتقاد دارند که خودشان صاحب کشور و صاحب انقلابند. 
  
امام جمعه اردبیل بیان کرد: ما امسال در راهپیمایی 22 بهمن این آیه را خواهیم خواند "ان فرعون و هامان و جنودهما کانوا خاطئین" رسول گرامی اسلام در خروج از مکه یک مشت خاک برداشت و به صورت مشرکین انداخت و فرمود "شاهت الوجوه". ما امسال در 22 بهمن در برابر شیطنت ها و جنایت های ریز و درشت آمریکا در برابر ملت ما به آنها خواهیم گفت "شاهت الوجوه". 
  
نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه ها با اشاره به لزوم تصویر واقعیت های قبل از انقلاب به نسل جدید، به شاخصه حفظ تمامیت ارضی کشور پرداخت و گفت: در مدت دویست سال گذشته خاک و سرزمین ما تاراج شده و 60 درصد ایران زمان صفویه در حکومت های قاجار و پهلوی از دست ما رفته است. 
  
وی در این خصوص به حراج خاک ایران عزیز در زمان پهلوی اول و دوم اشاره کرد و گفت: کوه های آرارات با 800 کیلومتر دامنه که سرمنشأ آب ارس و ارومیه بود در زمان رضاخان به دولت آتاتورک واگذار شد. رضاخان تمام اسناد مالکیت ایران را کنار گذاشت و گفت "دوستی ما با ترکیه بالاتر از این تپه و آن کوه و ... است، مهم این است که ما با هم دوست باشیم" این خیانت در سال 1316 و با فشار انگلیس بر رضاخان صورت گرفت. 
  
وی افزود: رضاخان عشایر ایران در مرز افغانستان را قلع و قمع کرد ولی نتوانست ژاندارمری را در آنجا مستقر کند. لذا افغانها هجوم آوردند و بخش بسیار زیادی از اراضی ایران را اشغال و سپس با حکمیت فخرالدین آلتای از ترکیه کل اراضی اشغالی به آنها واگذار شد. انگلیسی ها به رضا خان فشار آوردند که برای اینکه عرق عضو پیمان سعدآباد بشود شما باید در مورد اروند کوتاه بیایید. باقر کاظمی وزیرخارجه وقت ایران در خاطراتش می گوید "ما نزد رضاشاه رفتیم. نوری سعید وزیر خارجه عراق آمد و گریه و زاری کرد که بگذارید این رودخانه مال ما باشد. شما دریای فارس و دریای مکران (عمان) را دارید اما ما هیچ چیز نداریم!" رضاشاه گفت "خوب اروند را به اینها بدهید!" 
  
نماینده ولی فقیه در استان اظهار داشت: روس ها طبق قرارداد 1921 متعهد بودند که منطقه فیروزه را که ییلاق عشق آباد پایتخت ترکمنستان است و منطقه خلیج حسین قلی را به ایران عودت دهند. وقتی رضاخان رئیس الوزراء شد، محرمانه با روس ها مذاکره کرد که من حق ایران را مسکوت می گذارم شما در برابر آن به خلع دولت قاجار راضی باشید و او اینگونه منطقه بسیار نفیسی از کشور را به ثمن بخس و پایین تر از بخس فروخت. 
  
وی افزود: حاتم بخشی پسر او از اراضی ایران بسیار وحشتناک تر از پدر بود. او در مرحله اول در اثر فشار انگلیس بخشی از سیستان را به افغانستان واگذار کرد در مرحله دوم باز انگلیس فشار آورد که حساس ترین نقطه خلیج فارس یعنی بحرین باید از ایران جدا شود. علم وزیر دربار شاه موضوع را به شاه می گوید شاه جواب می دهد دوباره به سفیر انگلیس بگو این کار من خودکشی است. این یک خیانت بزرگ به ملت ایران است اما بحرین فقط با اراده انگلیسی ها از ایران جدا شد. تا آمریکا و انگلیس و فرانسه برای خود پایگاه دریایی داشته باشند. 
  
عاملی در بخش دیگری از خطبه ها اعلام کرد: امسال سه خودرو برای دانش آموزانی که در کنکور زیر 10 رتبه بیاورند، اختصاص داده شده است. 
  
وی از شرکت آرتا سبلان، آرتاویل تایر و از شرکت سومی که راضی به بردن نام نیست به خاطر پیش قدم شدن در این امر مبارک تشکر نمود. 
  
وی با اشاره به استعداد ذاتی فرزندان استان اظهار امیدواری کرد که این حرکت بسیار شایسته فرهنگی، مزید بر عوامل موفقیت گردد.  

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: