• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-2794-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

بعد از 4 سال وقفه؛

جشنواره فیلم کوتاه مهر در اردبیل برگزار شد


در گرامیداشت هفته هنر اردبیل بعد از چهار سال وقفه جشنواره فیلم کوتاه مهر استان اردبیل برگزار شد. 

به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، در این جشنواره 200 فیلم کوتاه مستند، داستانی و انیمیشن و تجربی تولید شده هنرمندان اردبیلی به نمایش گذاشته شد تا علاقمندان بعد از سال‌ها آثار تولید شده در چهار سال اخیر را به تماشا بنشینند. 

اما به دنبال برگزاری این جشنواره و اعلام نتایج آن اعتراض‌هایی از سوی فیلمسازان این حوزه در فضای مجازی منتشر شد که به نظر می‌رسد این اعتراض‌ها اغلب نحوه انتخاب و داوری فیلم‌ها بوده که در این زمینه سیدامین موسوی از فعالان این عرصه به خبرنگار ایسنا، گفت: متاسفانه بازهم همچون سال‌های گذشته عده‌ای سعی کردند در قالب یک جشنواره خودمانی که بیشتر از رفاقت به مافیای سینمای اردبیل شبیه است با پشت زدن به برخی از تولید آثار جوانانی که همواره در آرزوی فیلمسازی بودند سعی کردند تا برخی دهن‌کجی‌ها را به آثار تولید شده انجام دهند. 

وی بر این باور است هفته ای به نام هفته هنر اردبیل طراحی شده بود که تاکنون در هیچ جایی چنین اتفاقی شاهد نبودیم که این امر می‌توانست مزیت باشد افسوس که اینگونه نبود و آنقدر به نام گل درشت‌اش تمرکز کرده بودند که از یاد رفته بود که می‌خواهند در این هفته چه چیزی را به تماشا قرار دهند. 

این هنرمند اردبیلی افزود: مردم در این هفته کجای جریان قرار داشتند یا جشنواره مهر استانی با چه انگیزه‌ای در یک حرکت عجیب بدون هیچ پیش درآمدی به انجام رسید یا داوران این جشنواره چرا تا روز پایان مشخص و معلوم نبودند. 

یکی دیگر از فیلمسازن اردبیلی با اعتراض به نحوه برگزاری این جشنواره اظهار کرد: انگار یکی و چند نفر سند داوری جشنواره مهر استانی را به نام خود زده‌اند که دلیل آن نیز روشن است به طوری که به نظر می‌رسد در این بین منافع شخصی عده‌ای در میان است که اصلا بهایی به منافع هنری و فیلمسازان داده نمی‌شود. 

حسین درازی با بیان اینکه مافیای هنر استان روز به روز در حال فربه‌تر شدن است، خاطرنشان کرد: به نظر می‌‌رسد این مافیا همچنان در این شهر جولان می‌دهد و حتی اگر کمترین نقطه و تنفسی را که احساس کنند جوانانی می‌خواهند به دور از فکر و اندیشه این گروه قدم پیش بگذارند در نطفه خفه می‌کنند. 

وی ادامه داد: این جشنواره به نام هفته هنر اردبیل را می‌توان به عینه به دور از جوزدگی تماشا کرد و قضاوت کرد. 

درازی ادامه داد: سالن‌های خالی از تماشاگر، خالی از فکر، خالی از هنر که چنین تداعی می‌شد که جشنواره برای خودشان ترتیب داده‌اند و اگر جوایزی را هم برای خودشان می‌دادند و از خودشان تجلیل به عمل می‌آوردند چه زیباتر و دل فریب‌تر میشد. 

بهزاد فرزانه وش دیگر فعال این حوزه بر این باور است که حکایت هنر اردبیل و حمایت‌های صورت گرفته از آن حکایتی عجیب و غریب است به طوری که هر مدیری می‌آید و می‌رود این گروه همچنان پابرجا هستند و آمدن و رفتن هیچ توفیری بر اعمالشان ایجاد نمی‌کند و به راحتی اجازه می‌دهند همچنان این عده باشند و عده کثیری نباشند. 

وی ادامه داد: اینکه عده‌ای بخواهند با پشتوانه سیاسی همچنان متکی به یک نماینده با جغرافیای خاص باشد و به هنرمندان ما حکم صادر کند اصلا قابل قبول نیست چرا که مافیای سینمای اردبیل با گذشته پر زخم و پر نفرین و پر از منجلاب باشند و حکم را بر ما یا واضح‌تر بگوییم بر هنر استان صادر کند و ما چشم‌هایمان را می‌بندیم و چهره‌هایی که از سفیدی موهای محاسن‌شان خجالت می‌کشیم اما آنها جریح‌تر از پیش به فکر اعمال نامیمون خود هستند. 

این فیلمساز اردبیلی بیان کرد: هنر اردبیل و هنرمندان اردبیل همچنان در خواب خرگوشی به سر میبریم تا کی در این وضع به سر خواهیم برد و این گروه باید ایده‌پرداز، تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز باشند.
 
فرزانه‌وش ضرورت پایان دادن به این مافیا و توجه بیشتر به هنرمندان را یادآور شد و افزود: همان اتفاقی که در استان آذربایجان شرقی رخ داد و مافیا از هم پاشید و ثمره آن چند سالی است که در سینمای آن شهر در حال وقوع است و بر هیچ کس قابل کتمان نیست.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: