• پنجشنبه ۲۳ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-5390-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل:

کشت دیم در اردبیل متحول می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: کشت محصولات دیمی در استان اردبیل با بهره‌گیری از خاک‌ورزی حفاظتی و شیوه‌های نوین عملیات کشت، داشت و برداشت متحول می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، خلیل نیکشاد در جلسه بررسی توسعه کشت محصولات دیم در اردبیل اظهار کرد: سطح اراضی دیم استان اردبیل که اغلب در آن گندم و جو کشت می‌شود 360 هزار هکتار است که عمده این مزارع در شمال استان قرار داشته و عملیات کشت با یک وضعیت متفاوت در آن انجام می‌شود.

وی تغییرات اقلیمی، کاهش بارندگی‌ها و بحران آب را از مهمترین دغدغه‌ها در تغییر الگوی کشت محصولات دیم اعلام و خاطرنشان کرد: در کنار گندم و جو کشت عدس، نخود و برخی حبوبات دیگر با استفاده از ردیف‌کار و به شکل تناوبی انجام می‌شود و سعی بر غنای خاک این اراضی برای بهره‌وری بیشتر است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: ما با استفاده از الگوی سایت‌های بین‌المللی و بر مبنای پروتکل‌های همکاری که به امضا رساندیم براساس خروجی سایت تحقیقاتی تلاش می‌کنیم تا کشت سایر محصولات به ویژه دانه‌های روغنی را در اراضی دیم توسعه و ترویج دهیم به طوری که کشت دانه‌های روغنی در پائیز و بهار در این اراضی مورد توجه قرار گرفته است.

نیکشاد ادامه داد: ما با تغییرالگوی کشت در اراضی دیم به روش خاک‌ورزی حفاظتی سعی داریم تا از تعریق و تبخیر آب جلوگیری کرده و نسبت به حفظ رطوبت خاک اقدامی عملی انجام دهیم و شکل کاشت مستقیم نهاده را توسط بذرکاران در اولویت قرار دادیم.

وی ضرورت کاهش ترافیک مزرعه را در عملیات‌های مختلف و به حداقل رساندن آسیب‌های ناشی از شخم زنی در کم کردن غنای خاک را یا حفظ رطوبت خاک یادآور شد و افزود: امیدواریم با توسعه کشت محصولات دیم بتوانیم به اهداف مورد نظر دست یابیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: