• سه شنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-7490-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

دادستان اردبیل:

فقدان آموزش در بحث مبارزه با مواد مخدر باید جبران شود/ اعتیاد ام‌الجرایم جامعه

دادستان عمومی و انقلاب اردبیل گفت: فقدان آموزش در بخش مبارزه با موادمخدر باید در جامعه جبران شده و نسبت به تقویت آموزش خانواده‌ها در این راستا اقدام شود.

به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، سیدناصر عتباتی در هفتمین همایش صیانت و گفتمان‌سازی اجتماعی شدن مبارزه با موادمخدر در سالن ولایت سپاه استان اردبیل اظهار کرد: در حال حاضر بسیاری از خلاها و آسیب‌های ناشی از موادمخدر را در اجتماع شاهد هستیم که سبب شده است علاوه بر آسیب به ارکان اصلی خانواده شاهد زیان‌های متعدد اجتماعی باشیم.

وی با تأکید بر اینکه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی سرمنشاء اعتیاد دارد، خاطرنشان کرد: ما در دستگاه قضایی با پرونده‌های بسیاری مواجه هستیم که منشاء و سبب همه آنها اعتیاد بوده و متاسفانه بیش از همه چیز آنچه که به دنبال اعتیاد از بین می‌رود ارکان خانواده است که در پی آن ما شاهد آسیب‌های اجتماعی متعددی نیز خواهیم بود.

رئیس کمیته حقوقی و قضایی شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان اردبیل با اشاره به اینکه اعتیاد ام‌الجرایم است، بیان کرد: مسئولان اجتماعی ما باید بیش از گذشته در این راستا احساس مسئولیت کرده و با هدف ریشه‌کنی قطعی مواد مخدر وارد عرصه شوند.

عتباتی تصریح کرد: بررسی دقیق آسیب‌های اجتماعی نشان می‌دهد که اعتیاد و موادمخدر در جامعه از اصلی‌ترین عوامل به انحطاط کشیده شدن یک جامعه می‌باشد که در کنار آن ما شاهد اختلافات خانوادگی، فروپاشی زندگی‌ها و ... هستیم.

وی غفلت از آموزش را در مبارزه با موادمخدر آسیب‌زاد اعلام کرد و گفت: در حال حاضر بخش عمده زیان‌هایی که ما در جامعه شاهد آن هستیم ناشی از فقدان آموزش در راستای مبارزه با این طاعون قرن است و اغلب پرونده‌هایی که در حوزه آزار و اذیت جنسی کودکان اتفاق می‌افتد نشان می دهد که ما در زمینه آموزش به موقع و ارائه راهکارهای لازم به کودکانمان از طریق مثبت و منطقی کوتاهی کردیم.

دادستان عمومی و انقلاب اردبیل آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها را دارای مهمترین ظرفیت‌ها برای آموزش این امر اعلام و اظهار کرد: هر قدر بتوانیم آگاهی و هوشیاری شهروندان در این زمینه ارتقا دهیم به همان میزان خواهیم توانست در اجتماع موفق ظاهر شویم.

عتباتی همچنین تغییر ذهنیت جامعه نسبت به معتادان ترک کرده را نیز یادآور شد و گفت: ما باید بتوانیم این فرهنگ را در جامعه نهادینه کنیم که معتاد یک بیمار است و نوع برخورد با این بیماران نیز به افراد آموزش دهیم که در این صورت است که می‌توانیم با این مقوله به صورت منطقی برخورد کرده و راهکارهای عملی مبارزه با آن را نیز در جامعه ارایه دهیم.

وی توانمندسازی معتادان ترک کرده و پاک را نیز بسیار ضروری اعلام کرد و افزود: ما اگر بتوانیم برای این افراد زمینه اشتغال ثابت و پایدار را فراهم کنیم به همان میزان انگیزه و رغبت آنان را به بازگشت به سمت اعتیاد را از بین خواهیم برد که در این راستا ما از مسئولان خواهشمندیم تا زمینه اشتغال این افراد و توانمندسازی شغلی آنان را تا حد ممکن فراهم آورند.

دادستان عمومی و انقلاب اردبیل به استفاده از ظرفیت خیرین در راستای توانمندسازی معتادان ترک کرده اشاره و خاطرنشان کرد: اهمیت فعالیت سمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد برای ما دارای جایگاه فراوانی است چرا که با توانمندسازی معتادان با استفاده از ظرفیت تشکل‌های اجتماعی و ورود حرفه‌ای و منطقی به این امر می‌توانند منشا کارهای خیر و بابرکتی باشند

عتباتی از برگزارکنندگان و عوامل هفتمین همایش منطقه‌ای و گفتمان‌سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر در استان اردبیل تقدیر کرد و گفت: آشنایی جوانان، خانواده‌ها و عموم مردم ما با راهکارهای مبارزه با مواد مخدر بسیار مهم و ضروری است و هرکس باید توانمندی و کفایت لازم را در این راستا داشته باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: