• جمعه ۱۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۸
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 972-1392-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل:

تاریخ حماسی عشایر منطقه در کتاب های درسی درج گردد

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: شاه اسماعیل صفوی با همت عشایر منطقه و سلحشوران طالش توانست ایران را یکپارچه نماید، به همین جهت شایسته است تاریخ حماسی عشایر منطقه در کتاب های درسی درج گردد. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه شهر اردبیل به مناسبت فصل کوچ عشایر بر نقش خطیر اقتصادی و حماسی عشایر استان تاکید کرد. 
  
عاملی در این خصوص اظهار داشت: ارزش کل تولید سالانه عشایر استان بیش از 300 میلیارد تومان است. عشایر شاهسون مغان، ایل قره داغ، طایفه شاطرانلو و عشایر فولادلو سالانه با داشتن بیش از یک و نیم میلیون واحد دامی حجیم ترین تولید گوشت وشیر و فرآورده های لبنی و دهها تولید دیگر مرتبط را در اختیار دارند. 
  
وی با تاکید بر تاریخ حماسی عشائر و نقش تاریخی آنها در استقلال و تمامیت ارضی ایران و مقاومت در برابر فزون خواهی های دولتین روس و عثمانی و تقدیم صدها شهید در جنگ تحمیلی، افزود: شاه اسماعیل صفوی با همت عشایر منطقه و سلحشوران طالش توانست ایران را یکپارچه نماید. به همین جهت شایسته است تاریخ حماسی عشایر منطقه در کتاب های درسی درج گردد. 
  
نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در ادامه گفت: در راستای تقویت اقتصاد مقاومتی شایسته و لازم است سهم عشایر کشور از بودجه کشور مشخص و اهتمام به حل مشکلات آنها در اولویت باشد. 
  
وی افزود: از بین رفتن ایل، راه‌ها و میان بندها و معضل آب در قشلاقات و پایین بودن سطح بهداشت و درمان و سطح برخورداری از امکانات اولیه زیستی در خور شأن انقلاب و عشایر نیست. باید نسبت به خدمات آموزشی و بهداشتی عشایر عنایت ویژه شود و در بحران ها و خشکسالی ها اولویت اول عنایت دولت محترم باید به عشایر باشد. 
  
نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه ها اظهار داشت: آمریکا و چند دولت مستکبر اروپایی 40 سال است با ایران هراسی از سفره دولت های عربی نان می خورند و برای خود منبع عظیم مالی درست کرده اند. یک علت ایجاد داعش هم دوشیدن دولت های عربی بود. آنها به خاطر عشق به دلار و نفت هم ایران هراسی می کنند و هم چشم خود را بر جنایات عربستان و امارات و بحرین می بندند. 
  
وی ادامه داد: آنها تصمیم گرفته اند به هر قیمتی شده در منطقه بمانند. نگرانی آنها این است که با همکاری مقاومت دولت سوریه سرزمین های باقیمانده را از دست تروریست ها بگیرد و عملا آمریکایی ها توجیهی برای ماندن در منطقه نداشته باشند. به همین جهت با حمله نظامی به سوریه در صدد ابقاء تروریست ها هستند. حضور داعش قبلا اوضاع را به نفع اسرائیل برگردانده بود و حالا با زوال داعش آنها با دخالت نظامی می خواهند شرایط را به نفع اسرائیل تغییر دهند. 
  
وی افزود: مسخره بازی های نتانیاهو در این هفته برای دو مطلب بود؛ اول برای تشدید ایران هراسی تا کشورهای عربی را بیشتر بدوشند و دوم ایجاد محمل و توجیه برای ترامپ تا بتواند بدون سرزنش و محکومیت جهانی از برجام خارج شود. 
  
عاملی در بخش دیگری از خطبه ها با بیان اینکه دولت در این هفته 800 میلیارد ریال به خسارات ناشی از سیل در گیلان اختصاص داد گفت: دولت به منزله پدر برای تمام آحاد کشور است و شایسته نیست در تعیین خسارات حوادث طبیعی بین استان ها تبعیض گذاشته شود. 
  
وی افزود: در استان اردبیل در اثر سرمازدگی خسارت شدیدی به باغداران متوجه شده اما هنوز از جبران خسارت توسط بیمه یا ستاد بحران یا دستور ویژه دولت خبری نیست.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: