• پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-2694-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل خبر داد؛

راهیابی اثر هنرمند عنبرانی به مرحله داوری شورای جهانی صنایع دستی

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از راهیابی اثر هنرمند  عنبرانی « آرزو صادقی» به مرحله داوری شورای جهانی صنایع دستی خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، علیرضا دباغ عبداللهی با اعلام این خبر تصریح کرد: جهت برنامه داوری شورای جهانی صنایع دستی از بین آثاری که سال 96 موفق به اخذ نشان ملی در کشور شده بودند فقط 9 اثر از هشت استان در کل کشور برای این برنامه انتخاب شده اند.

وی افزود: یکی از این آثار، گلیم بافته شده توسط خانم آرزو صادقی  است که حضور آن در برنامه داوری شورای جهانی صنایع دستی خود افتخاری بزرگ برای صنایع دستی استان است.

معاون صنایع دستی وهنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ابراز امیدواری کرد در مرحله داوری هم با اخذ نشان شورای جهانی، توانمندی صنعتگران صنایع دستی استان اردبیل اثبات شود.

به گفته دباغ عبداللهی شورای جهانی صنایع دستی در راستای تقویت ارتباط میان هنرمندان صنایع دستی سراسر جهان، تشویق، یاری رسانی و ارائه مشاوره به آنان در حوزه شیوه‌های درآمد زایی، کاربردی سازی و به روز کردن صنایع دستی درعین حفظ میراث گذشتگان و استفاده از فناوری‌های مدرن در راستای دستیابی به بازارهای جدید، بنیان نهاده شد.

وی بیان داشت: با راه‌اندازی شورای جهانی این صنعت، صنایع دستی و هنرهای سنتی، به صورت بخشی از حیات فرهنگی- اقتصادی ملت‌ها، مورد توجه قرار گرفت.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اضافه کرد: این شورا، در ابتدا با شمار محدودی از اعضا، کار خود را آغازکرد. اما هم‌اکنون، ۹۰ کشور جهان را تحت پوشش دارد؛ دبیرخانه این شورا در شهر آمستردام هلند واقع شده و کشور ایران نیز عضو این مجموعه است.

دباغ عبداللهی تصریح کرد: برنامه داوری شورای جهانی صنایع دستی هر دو سال یکبار انجام می شود که در سال 2016 در کویت ایران موفق به اخذ هشت نشان جهانی صنایع دستی شده است.

وی افزود:  در سال 97 (2018) نیز این برنامه داوری به میزبانی ایران انجام خواهد شد و از کشورمان از هشت استان اردبیل، آذربایجان شرقی، بوشهر، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، گلستان، گیلان و خوزستان، 9 اثر مجوزحضور در این داوری را اخذ کرده اند و این آثار از بین هشت هزار اثر در کل کشور انتخاب شده اند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: