• پنجشنبه ۱۷ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۸
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 973-597-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

مسئول میراث فرهنگی شهرستان بیله سوار:

عشایر ایل شاهسون نماد گردشگری فرهنگی بیله سوار است


  
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بیله سوار  عشایر ایل شاهسون را به عنوان نماد گردشگری فرهنگی این شهرستان عنوان کرد
.
 
به گزارش ایسنا منطقه اردبیل، فرنام حامد با اشاره به اینکه عشایر ایل شاهسون به عنوان یکی از بزرگ ترین تشکیلات ایلی کشور محسوب می شود، اضافه کرد: دوره پیدایش ایل شاهسون به زمان حکومت شاه عباس اول صفوی مرتبط است  که وی جهت مقابله با قدرت روز افزون قزل باش‌ها و همچنین تهاجمات خارجی با فراخوان طوایف کوچ رو و دامدار موجب ایجاد یک کنفدراسیون ایلی با ساختار اقتصادی و نظامی نیرومند شد.
 
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بیله سوار گفت: از دوره صفوی عشایر شاهسون یکی از ارکان نظامی و اقتصادی قدرتمند محسوب می شده و سابقه تاریخی ایل شاهسون و نقش آن ها در برهه های مختلف تاریخ کشور قابل توجه است.
 
حامد با بیان اینکه در وضعیت فعلی عشایر ایل شاهسون در دو بخش شهرستان بیله سوار ساکن هستند، افزود: عشایر ایل شاهسون در 32 طایفه سکونت دارند.
 
وی با بیان اینکه نوع معیشت، آداب و رسوم، البسه و آلاچیق عشایر  از جاذبه های فرهنگی این شهرستان محسوب می شود، متذکر شد: به عنوان مثال خانه های متحرک یا آلاچیق از ترکیب چوب، نمد و فلز احداث می شود که زیبایی بصری قابل توجهی داشته و به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مورد توجه است.
 
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بیله سوار ادامه داد: از سویی البسه عشایر  یکی از نمونه های البسه بومی محلی منحصر به فرد است به طوریکه البسه بانوان از 9 قطعه تشکیل شده است.
 
حامد همچنین به آداب و رسوم عشایر شاهسون اشاره و تصریح کرد: عشایر شاهسون آداب و رسوم متنوعی در اعیاد ملی و مذهبی دارند که بر اساس عقاید دینی مذهبی شکل گرفته است. او با اشاره به رواج موسیقی محلی در بین مردم عشایر، ادامه داد: صنایع دستی این قشر نیز متنوع و کم نظیر بوده بطوریکه می توان به تولید ورنی، خیک پالاز، مفرش، نمد، جاجیم، خورجین و گلیم اشاره کرد

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: