• چهارشنبه ۱۷ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-8290-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

یاداشت/ سمیه درازی

روزی برای رفع تکلیف

 
   
سال‌هاست روزهای منتهی به 17 مرداد، رسانه‌ها پر می‌شود از بزرگ داشت‌هایی که مسئولان برای خبرنگاران می گیرند، در این میان برخی از مشکلات خبرنگاران حرف می‌زنند و عده‌ای برای رفع این مشکلات وعده می‌دهند. اما شاید هیچ کدام از ما دیگر انتظار عملی شدن این وعده ها را نداریم آن چنان که باید در مسیر رفاه خبرنگاران هیچ قدمی برداشته نمی شود. 
 
این در حالی است که خبرنگاران آن قدر که در زمینه پرداختن به امور جامعه و مطالبه‌گری به عنوان واسطه مردم و مسئولان تلاش می کنند، در مورد خود مطالبه‌گری نمی‌کنند. 
 
اگر تحلیل مشکلات جامعه و مردم را یکی از دغدغه های خبرنگار بدانیم بد بیراه نگفتیم ولی گاهی این ویژگی به دغدغه خود داشتن نیز منجر می شود بطوریکه که خبرنگار را نیز به اشکال مختلف  بیراهه می برد تا او را در مسیر خبرهای پولی و نشستهای خبری به صرف کارت هدیه ببرد که امروز بیش از بیش شاهد آن هستیم و باعث می شود که رسالت خبرنگاری از مطالبه گری به انتشار اخبار و افکاری بپردازد که نرخی برای خبرنگار تعیین کنند. 
  
فردی اصول خبری یا تکنیکهای خبری را می داند نمی تواند یک خبرنگار مطالبه گر باشد بلکه خبرنگار باید به احوالات جامعه آگاه بوده مطالعه کند. خبرنگار به وسعتی از آرامش خیال نیاز دارد تا بی دغدغه قلم فرسایی بکند و رسالت خود را به انجام برساند امروز رسانه های ما ازین امنیت روحی و فکری برخوردار نیستند و نتواسته اند به حقوق واقعی خود دست یابند و تنها هر سال در روز خبرنگار است که خبرنگاری را شغل مقدس می دانند و همه مسئولین و مدیران خود را خبرنگار می دانند و ما را از خودشان می دانند. در حالی که در قرن 21 این رسانه‌ها هستند که بزرگترین تحولات را در جامعه رقم می زنند 
در عصری که اخبار و اطلاعات روزها را تغییر و ورق می‌زند اما حاملان و نگارندگان این اخبار مورد توجه نیستند.
 
کوتاهی دیوار خبرنگاران باعث شده انگشت اتهام در اکثر اوقات بسوی آنها باشد حتی زمانی که به افشای رازهای نهفته در بین سیاست مدارن و مدیران پرداخته اند گاهی موضوع‎هایی رسانه‎ای شده که برخی معتقدند خبرنگار نباید آنها را کار می‎کرده و یا بعضی وقت‎ها شخصی صحبتی مطرح  کرده اما بعد آن را تکذیب کرده و خبرنگار متهم اصلی شده است. 
   
خبرنگاران اما معمای دیگری نیز دارند که کماکان حل نشده که آیا خبرنگاری جزو مشاغل سخت و زیان‎آور هست یا نه؟ بعضی‎ها می‎گویند اگر بیمه خبرنگاری داشته باشیم جزو این گروه هستیم، که متأسفانه بیمه خبرنگاری نداریم. واژه‎ای که برای ما به کار برده می‎شود جالب است "کارمند- خبرنگار" و هنوزم نمی‎دانم چه‎کاره‎ام! 
 
شاید روز خبرنگار تنها روزی است که به این بستر توجه می شود !
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: