• چهارشنبه ۱۷ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-10590-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

با حضور 6 استان کشور؛

نمایشگاه فرش دستباف در اردبیل گشایش یافت


دوازدهمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف با حضور بافندگان و تولیدکنندگان 6 استان کشور در اردبیل گشایش یافت.

به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، در مراسم گشایش این نمایشگاه که با حضور مسئولان کشوری و استانی و بافندگان فرش و علاقمندان به این هنرصعنت برگزار شد، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف استان اردبیل اظهار کرد: 70 درصد بافندگان فرش دستباف استان اردبیل را بانوان تشکیل می‌دهند که ما در این استان از این بافندگان در حوزه‌های مختلف حمایتی جدی داریم.

مالک اژدر حسنی خاطرنشان کرد: در دوازدهمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف استان اردبیل تولیدکنندگان و بافندگان 6 استان خراسان رضوی، گلستان، کردستان، قم، آذربایجان شرقی و اردبیل حضور دارند و در 30 غرفه محصولات خودشان را عرضه کردند.

وی بیان کرد: 8 غرفه از این تعداد مربوط به بافندگان استان‌های همجوار است و در بیش از 22 غرفه تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف استان اردبیل بهترین محصولات خود را در معرض دید و نمایش گذاشتند.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف استان اردبیل با اشاره به مشکلات بافندگان به ویژه در حوزه بیمه و تسهیلات بانکی گفت: با توجه به اینکه بخشی از بافندگان تحت پوشش بیمه روستایی و عشایری قرار گرفته‌اند به نظر می‌رسد فعالان این بخش گله‌مند این پوشش بیمه‌ای هستند که به نظر می‌رسد به ضرر بافندگان فرش بوده که انتظار داریم بازنگری در این زمینه انجام شود تا تکلیف بافندگان فرش از نظر زمان بازنشستگی و بهره‌مندی از مزایای بیمه مشخص شود.

حسنی ضرورت پوشش بیمه بافندگان فرش را در قالب سازمان تامین اجتماعی با پرداخت 15 درصد سهم کمک دولتی در کنار پرداختی خود بافندگان فرش یادآور شد و بیان کرد: امیدواریم هر چه سریعتر اقدامی عملی و فوری در این زمینه انجام شود.

وی به وجود 55 هزار بافنده فرش در سطح استان اشاره کرد و افزود: 33 هزار بافنده کارت شناسایی گرفته و از تسهیلات بانکی و بیمه‌ای بهره‌مند می‌شوند.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف استان اردبیل فعالیت 280 واحد با دارا بودن پروانه کسب در حوزه تولید فرش دستباف را یادآور شد و تصریح کرد: با توجه به راه‌اندازی خوشه فرش در این استان و همکاری نزدیکی که ما با شهرک‌های صنعتی و خوشه شکل گرفته داریم امیدواریم همچنان تداوم این همکاری‌های مشترک و سازنده را در سطح استان اردبیل شاهد باشیم تا بستر آموزش مستمر بافندگان فرش و تولید کیفی محصولات فراهم آید.

حسنی همچنین بازنگری در قوانین و مقررات مربوط به پرداخت تسهیلات بلاعوض را از طریق تشکل‌های روستایی و شهری ضروری خواند و افزود: باید این توزیع تسهیلات بلاعوض با نظارت بیشتر و براساس ظرفیت استان‌ها و شهرستان‌ها انجام شود تا این منابع صرف برخی اقدامات نظیر برج‌سازی در خیابان جمال‌زاده نشود.

وی اظهار کرد: این حق بافندگان فرش است که از حمایت‌ها و تسهیلات ارزان قیمت بهره‌مند شوند و ضروری است منابع این حوزه با تمرکززدایی از مرکز کشور در بین استان‌ها و تولیدکنندگان واقعی توزیع شود تا زمینه برای حمایت عملی از فعالان این عرصه فراهم آید که ما در این نمایشگاه ایرانی‌ترین کالا را برای ایرانیان در معرض دید و نمایش گذاشتیم تا در سال حمایت از تولید ملی هنرصنعت فرش همچنان مورد پشتیبانی قرار گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: