• یکشنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-2893-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

یک نخبه ریاضی تاکید کرد؛

اساتید دانشگاه مقالات خود را در مجلات با اعتبار علمی بیشتر چاپ کنند

یک نخبه ریاضی از اساتید دانشگاهی خواست تا مقالات خود را در مجلات با اعتبار علمی بیشتر چاپ کنند. 

کمال بهمن پور در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، منطقه اردبیل با اشاره به فعالیت های علمی پژوهشی خود، گفت: بنده در حال حاضر به عنوان دانشیار گروه ریاضیات و کاربردهای دانشگاه محقق اردبیلی دارای 55 مقاله JCR هستم که 5 مورد از آنها به صورت Hot paper (مقاله داغ) درآمده است. همچنین یک مورد نیز مقاله Q1 در مجله Moscow Mathematical journal  در سال 2018 به نام بنده و همکاران چاپ شده است. 

وی با بیان اینکه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مجلات را به لحاظ کیفیت به چهار دسته Q1، Q2، Q3 و Q4 تقسیم بندی کرده است، افزود: Q1 مجلات تاپ می باشند که تعداد آن در رشته ریاضیات بسیار اندک است.
 
بهمن پور با اشاره به حل چند مساله باز جهانی ریاضی توسط وی، تصریح کرد: در سال 1970 میلادی ریاضیدان شاخصی به نام هارتشورن(Hartshorne) در یکی از مقالات خود چهار سئوال مطرح کرد که دوتای آنها را خودش به صورت جزئی حل نمود ولی موفق به ارائه جواب کلی بدان سوالات نگردید و آن دو سوال مدت ها مسائلی باز در ریاضیات بودند. 

وی افزود: از آن زمان به بعد چندین ریاضیدان برجسته از جمله Huneke-Koh، Delfino-Marley،  Kawasaki، Yoshida  و تنی چند از ریاضیدانان شاخص دیگر روی این مسائل کار کردند و با روش های بسیار سختی که فقط برای ریاضیدانان تراز اول قابل فهم بود، جواب ارائه شده توسط هارتشورن(Hartshorne) را اندکی گسترش و تعمیم دادند، اما حالت کلی یکی از این مسائل در سال 2009 توسط بنده همراه با استاد راهنمایم آقای دکتر رضا نقی پور از دانشگاه تبریز به عنوان موضوع رساله دکتری با روشی نسبتا قابل فهم و راحت، اما کاملا جدید و ابتکاری حل شد و مورد توجه داور مجله Journal of Algebra قرار گرفت و بعدا به عنوان مقاله Hot paper معرفی شد. 

عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه دومین سئوال نیز در سال 2014 با همکاری دکتر رضا نقی پور و دکتر منیره صدقی با روش کوتاه و ساده ای در حالت کلی حل شده و در مجله ی Proceedings of the American Mathematical Society  چاپ شد، ادامه داد: بهترین جواب ارائه شده پیش از آن توسط Kawasaki در مجله Mathematische Zeitschrift چاپ شده بود که علیرغم آنکه اثباتی در حالت جزئی ارائه کرده بود، در عین حال مقاله ای طولانی و بسیار سخت بود. 

بهمن پور خاطرنشان کرد: سئوالات سوم و چهارم از چهار سئوال مذکور به طور کامل توسط خود هارتشورن(Hartshorne) حل شده بود. 

وی با اشاره به سایر فعالیت های تحقیقاتی خود، گفت: مورد دیگر مربوط به حدسی از ریاضیدانی به نام Lynch بود که در سال 2017 با ارائه یک مثال نقض موفق به رد این حدس شدم، لازم به ذکر است که این مقاله مستخرج از یک طرح پژوهشی بود که در دانشگاه محقق اردبیلی اجرا شد و مورد توجه ویژه داور مجله Communications in Algebra قرار گرفت. 

بهمن پور همچنین در خصوص سوابق پژوهشی خود نیز گفت: بنده هم اینک به دلیل داشتن سوابق پژوهشی مناسب، محقق ارشد پژوهشکده ریاضی در مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات تهران(IPM) هستم و به صورت افتخاری به رغم عدم حضور فیزیکی در آن موسسه، به عنوان پژوهشگر ارشد غیرمقیم با آن مرکز تحقیقاتی همکاری علمی دارم. 

عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به برگزیده شدن وی به عنوان پژوهشگر برتر شاخه علوم پایه استان اردبیل در سالتحصیلی جاری، افزود: تحقیقات اینجانب کماکان با محوریت مسائل مربوط به تحقیقات هارتشورن(Hartshorne)ادامه دارد و طی حدود 40 مقاله این موارد را به شکل منسجم و مبسوط گسترش داده ام و در بسیاری از موارد از برخی از انتشارات مهم از جمله Springer تماس هایی در قالب ایمیل جهت تالیف کتابی در زمینه تحقیقات خود داشته ام که فعلا به علت در جریان بودن ادامه تحقیقات از انجام این کار منصرف شده و درصدد هستم تا در سال های آتی کتابی در زمینه تحقیقات خود در یکی از انتشارات معتبر بین المللی منتشر کنم. 

وی خاطرنشان کرد: بنده در حال حاضر دارای شش نفر دانشجوی دکتری در زمینه های جبر جابجایی و هندسه جبری در دانشگاه محقق اردبیلی هستم که سه نفر از آنها در آستانه دفاع هستند. 

بهمن پور با تاکید بر اینکه پژوهش سهم بسیار مهمی در ارتقای رتبه دانشگاه ها دارد که مربوط به اعضای هیات علمی است، افزود: پیشنهاد می شود از اختصاص پاداش و تشویق به مقالات چاپ شده در مجلات سطح پایین خودداری شود؛ چراکه با این کار هم در منابع بیت المال صرفه جویی می شود و هم اساتید تشویق خواهند شد تا پژوهش های جدی و تاثیرگذارتری در مجلات با اعتبار علمی بیشتر چاپ کنند. 

عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی تاکید کرد: قطعا مجلات JCR مجلاتی آزمون پس داده با پیشینه ای شناخته شده هستند و مطالب چاپ شده در آنها به مراتب جدی تر از مطالب چاپ شده در مجلات پولی هستند و این در حالی است که چاپ مقاله در مجلات کم اعتبار پولی منجر به خروج ارز از کشور نیز می شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: