• یکشنبه ۲۸ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-3993-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

نبود زیرساخت‌های فرآوری، عامل ناشناخته ماندن گیاهان دارویی استان


  نبود زیرساخت‌های فرآوری، عامل ناشناخته ماندن گیاهان دارویی استان اردبیل است.

  
به گزارش ایسنا منطقه اردبیل،  دکتر حسین خیر اندیش پدر طب سنتی ایران از مرکز رشد فناوری گیاهان دارویی جهاددانشگاهی اردبیل بازدید کرد و در جریان فعالیت‌های آن قرار گرفت. 

در حاشیه این بازدید رئیس جهاددانشگاهی واحد استان اردبیل گفت: با توجه به برخورداری استان اردبیل از پوشش منحصر به فرد گیاهان دارویی و رسالت جهادانشگاهی برای ایجاد زیرساخت‌های لازم برای بهره‌برداری بهینه از این ثروت خدادادی، اقدام به ایجاد مركز رشد فناوری گیاهان دارویی کردیم. 
  
مهران اوچی اردبیلی افزود: در این مرکز سعی بر آن است که با جذب و حمایت از محققان و پژوهشگران این عرصه، زمینه رشد و شکوفایی ایده‌های فناورانه فراهم شود تا نتایج تحقیقات به تولید یک ماده دارویی مورد نیاز کشور بانجامد. 
  
 وی از استان اردبیل به عنوان یکی از استان‌های برتر كشور در زمينه گیاهان دارویی نام برد و خاطرنشان کرد:  متاسفانه نبود زیرساخت‌های لازم برای فرآوری این گیاهان موجب ناشناخته ماندن یکی از ظرفیت‌های تمام ناشدنی استان شده است.  
  
رئیس جهاددانشگاهی واحد استان اردبیل اظهار کرد: در حال حاضر 15 شرکت فناور با 26 طرح فناورانه در سایه حمایت‌های مرکز رشد فناوری گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در استان در راستای ایجاد اشتغال، تبدیل دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به محصول و در نهایت تجاری‌سازی محصول فعالیت دارند تا در استخراج مواد اولیه و توليد داروهاي مورد نياز كشورمان سهیم باشند. 
  
اوچی اضافه کرد: به یقین اگر بستر مناسب برای تجاري‌سازی دستاوردهاي تحقيقاتي، اشتغال‌زایی، حمايت از نوآوري و خلاقيت نيروهاي محقق جوان انجام گیرد كمك  بزرگی به توسعه كارآفريني و رونق اقتصادي کشور و استان اردبیل خواهد شد. 
  
در این بازدید رئیس موسسه حجامت ایران با اشاره به اینکه گیاهان دارویی یکی از توانمندي‌های بالقوه کشور است خاطرنشان کرد: باید به بخش گیاهان دارویی اعتبار و توجه ویژه‌ای شود تا تحقیقات و پژوهش‌های این حوزه گسترش یابد. 
  
دکتر حسین خیراندیش، فعالیت‌های مرکز رشد جهاددانشگاهی اردبیل را در راستای بهره‌برداری از پتانسیل گیاهان دارویی استان مهم عنوان کرد و افزود: برای تحقق اقتصاد مقاومتی، حمایت از شرکت‌های فناور در زمینه گیاهان دارویی ضرورت دارد چرا که توسعه داروسازی می‌تواند در این امر کمک شایانی داشته باشد. 
  
وی خاطرنشان کرد: کشت و عمل‌آوری گیاهان دارویی کار بسیار ارزشمند و صیانت از ثروت کشور است که می‌تواند زمینه رشد و توسعه صادرات دارو و ارزآوری کشور را فراهم کند و با پیشگیری از خروج مواد خام، ارزش افزوده گیاهان دارویی را ارتقا دهد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: