• دوشنبه ۲۹ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-2694-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

شاه آبادی نویسنده برجسته کشوری خبر داد:

انتشار کتاب دروازه مردگان/ معتقدم قوی ترین نوع رمان نویسی ژانر پلیسی است


  
  
نویسنده برجسته کشوری از انتشار کتاب دروازه مردگان در ماههای اخیر در کشور خبر داد. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، حمیدرضا شاه آبادی در کارگاه ادبی دو پنجره که با هدف بررسی رمان نوجوان «هیچ کس جراتش را نداشت» در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، اظهار کرد: حضور در اردبیل برای بنده به عنوان نویسنده با فضای آرام ایجاد شده فرصتی مغتنم است که فارغ از هیاهوی پیرامونی بتوانم فضایی جدید را تجربه کنم. 
  
وی با ابراز خرسندی از برگزاری اینگونه نشست های تخصصی در فضای علمی و آگاهی بخشی خاطرنشان کرد: اغلب نقدهای وارد شده به کتاب «هیچ کس جراتش را نداشت» از سوی نوجوانان کانون برای من در جایگاه نویسنده کتاب جالب و قابل تامل است که در نوشته های آینده سعی در اعمال این نظرات خواهم کرد. 
  
نویسنده «هیچ کس جراتش را نداشت» با بیان اینکه این کتاب در فضای واقعی اتفاق نیفتاده و علیرغم پرداختن داستان در بخشی از غرب کشور هیچ نقطه مشخصی مدنظر نویسنده نبوده است، گفت: در داستان های روایی همانند «هیچ کس جراتش را نداشت» اغلب سعی می شود از دید اول شخص مفرد داستان روایت شود که بنده نیز چنین کردم و ورود دانای کل به این کتاب را مغایر با محتوای داستان می دانستم. 
  
شاه آبادی ایجاد فاصله بین موضوع کتاب و خواننده را از دیگر خصوصیات این کتاب اعلام کرد و افزود: بنده در واقع با این کار سعی در وادار کردن خواننده به تفکر در باب موضوع رمان و خروج لحظه ای از آن داشتم که این امر برای اولین بار در تئاتر اتفاق افتاد و بنده معتقدم وقتی خواننده از موضوع فاصله گرفت خیی بهتر می تواند آن مساله را تحلیل و درک کند. 
  
وی نقدهای نوجوانان کانون پرورش فکی کودکان و نوجوانان استان اردبیل را نشانگر استعداد بالا و نبوغ فکری آنان دانست و افزود: قطعا مربیانی که پشت این تفکرات غنی و پر از چالش های فکری بودند برای ما ارزشمند است و این امیدواری را در ما ایجاد می کند که در سال های آینده با استعدادهای بالای نویسندگی در کشور روبرو شویم. 
  
این نویسنده برجسته کشوری برقراری ارتباط موثر خوانندگان با کتاب را مهم دانست و بیان کرد: پرداختن به شخصیت های داستان «هیچ کس جراتش را نداشت» از دید اول شخص مفرد نقطه عطفی در این داستان بود که خواننده را با بعد جدیدی از داستان دفاع مقدس آشنا کند. 
  
وی با وارد دانستن برخی از نقدها به رمان «هیچ کس جراتش را نداشت» گفت: وجود ضعف در رمان «هیچ کس جراتش را نداشت» را قبول دارم چرا که این داستان با یک وقفه 10 ساله و با بازنویسی مجدد در سال 90 – 91 به چاپ رسید و نسبت به دیگر داستان هایی نظیر دروازه مردگان که به آن پرداخت کرده ام تفاوت های اساسی دارد. 
  
وی از انتشار کتاب دروازه مردگان در ماه های اخیر در کشور خبر داد و تصریح کرد: معتقدم بهترین ژانر برای داستان نویسی فضای پلیسی و معمایی است و به نوجوانان علاقمند به رمان نویسی نیز توصیه می کنم در کنار دیدن فیلم های پلیسی به درونمایه آنها نیز توجه کرده و ساختار معمایی این گونه رمان ها و فیلم ها را مورد بررسی قرار دهند. 
  
شاه آبادی وارد کردن دانای کل به داستان را قدیمی ترین و کلاسیک ترین و در عین حال سخت ترین نوع نویسندگی اعلام و خاطرنشان کرد: هر چه زاویه دید نویسنده گسترده تر باشد جمع بندی داستان سخت تر می شود و بهتر است با محدود کردن فضا به ویژه در رمان و داستان نویسی فرصت تجمیع کامل را به نویسنده داد. 
  
حمیدرضا شاه آبادی متولد سوم خرداد ماه سال 1346 در تهران است که بدون بهره گیری از هر نوع استاد و آموزش دست به نوشتن چندین داستان زد.
  
اولین داستان شاه آبادی با عنوان «قبل از باران» در سال 1368 در یک مجله هفتگی چاپ شد. 
  
وی با تحصیل در رشته تاریخ رابطه نزدیکی بین تاریخ و ادبیات داستانی برقرار کرد و بر فعالیت در دو حوزه داستان نویسی و پژوهش تاریخی متمرکز شد. 
  
شاه آبادی دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته تاریخ است و علاوه بر آن دو بورس مطالعاتی را در کتابخانه بین المللی مونیخ با موضوع ادبیات کودک گذرانده است. 
  
رمان «هیچ کس جراتش را نداشت» در سال 92 در انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر و در سال 96 به چاپ دو رسیده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: