• چهارشنبه ۷ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-5090-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل:

شاخص اهدای عضو در استان اردبیل بالاتر از میانگین کشوری است / ضرورت راه‌اندازی بخش پیوند در استان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به ضرورت راه‌اندازی بخش پیوند در استان اردبیل تاکید کرد و گفت: شاخص اهدای عضو در استان اردبیل بالاتر از میانگین کشوری است. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، قدرت اخوان‌اکبری در اولین جشن نفس استان اردبیل با بیان اینکه این جشن به منظور تجلیل از خانواده‌های معظم اهدا کننده عضو در استان اردبیل برگزار می‌شود، گفت: فرهنگ ایثار و گذشت جزو فرهنگ دینی و ملی ما است. 
  
وی با بیان اینکه یکی از بزرگترین ایثارها دادن جان تازه به افراد نیازمند است، افزود: برای گسترش فرهنگ اهدای عضو در جامعه کار زیادی لازم است و در این زمینه ائمه جمعه و جماعت، رسانه ملی، اصحاب رسانه، خیرین، هنرمندان، ورزشکاران و اقشار مرجع و تاثیرگذار در جامعه باید کمک کنند. 
  
اخوان‌اکبری با بیان اینکه اهدای عضو اهدای زندگی است، تصریح کرد: با اهدای هشت عضو از یک فرد مرگ مغزی می‌توان چندین نفر را نجات داد. 
  
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با تاکید بر اینکه اهدای عضو علاوه بر بازگشت به زندگی، موجب بهبود کیفیت زندگی می‌شود، افزود: روزانه ده‌ها نفر در لیست انتظار هستند و جان خود را از دست می‌دهند. 
  
وی با بیان اینکه تلاش همکاران استان باعث شده تا استان اردبیل در بحث اهدای عضو یک سیر صعودی را از سال قبل طی کند، خاطرنشان کرد: امیدواریم در استان اردبیل شاهد آمار روزافزون اهدای عضو باشیم. 
  
اخوان‌اکبری با بیان اینکه جمعیت استان اردبیل حدود یک میلیون و 200 هزار نفر می‌باشد، افزود: در استان 508 نفر بیمار دیالیزی داریم که 400 نفر از آنها نیازمند پیوند هستند. 
  
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با بیان اینکه تعداد سالانه مرگ و میر لیست انتظار در استان 50 است، گفت: تعداد سالانه مرگ مغزی قابل اهدا نیز در استان حدود 40 نفر است. 
  
وی با بیان اینکه سال گذشته 17 نفر در استان به اهدا رسیدند، افزود: شاخص اهدای عضو در جهان 25 است که این شاخص در سطح کشور 11.4 و در استان 14.1 است. 
  
اخوان‌اکبری با بیان اینکه استان اردبیل از نظر شناسایی بیماران مرگ مغزی جایگاه اول کشور را دارد، افزود: همچنین از نظر اهدای عضو نیز رتبه 12 کشوری را داریم. 
  
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تصریح کرد: آموزش نیروی متخصص، راه‌اندازی بخش پیوند در استان، همیاری خیرین جامعه در تجهیز بخش پیوند و راه‌اندازی شعبه انجمن اهدای عضو ایرانیان در استان جزو نیازهای ما است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: