• سه شنبه ۱۰ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 977-993-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

رئیس انجمن آبخیزداری ایران:

استفاده از بندها و موارد قانونی در حوزه آبخیزداری نباید به حاشیه رانده شود

رئیس انجمن آبخیزداری ایران گفت: استفاده از بندها و موارد قانونی در حوزه آبخیزداری نباید به حاشیه رانده شود. 

به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، سید حمیدرضا صادقی در مراسم افتتاحیه سیزدهمین همایش ملی علوم و مهندسی آبخیزداری و سومین همایش ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست در دانشگاه محقق اردبیلی گفت: طرح نهضت آبخیزداری را در کشور اجرا می‌کنیم که با انتشار فراخوان از طرف انجمن آبخیزداری، 225 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌های کشور از این طرح حمایت کردند. 

وی با اشاره به اینکه پیشنهاد می‌کنیم به فرآیند ایجاد ارتباط علمی در طرح‌های آبخیزداری کشور توجه شود، ادامه داد: در این طرح‌ها باید نیازهای اقتصادی، اجتماعی و محیط زیست کشور مورد توجه قرار بگیرد. 

صادقی با اشاره به اینکه باید تدابیر لازم برای استفاده از ظرفیت‌های علمی و منطقه‌ای در اسناد بالادستی اتخاذ شود، افزود: باید پایش و انجام ماموریت‌ها و تکالیف مربوط به منابع طبیعی انجام شده و از پژوهش‌های علمی در این حوزه استفاده کرد. 

رئیس انجمن آبخیزداری ایران با بیان اینکه طرح کلان ملی حوزه آبخیزداری تدوین شده است، تصریح کرد: استفاده از بندها و موارد قانونی در حوزه آبخیزداری نباید به حاشیه رانده شود.
 
داود نیک‌کامی رئیس پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری نیز کشور گفت: امروز مدیریت ضعیف آب در حوزه‌های آبخیزداری موضوع اصلی است که باید به این توجه مضاعفی داشت. 

وی با بیان اینکه 74 درصد آب کشور تبخیر می‌شود، ادامه داد: 97 درصد مساحت کشور دچار خشکسالی هستند و 91 درصد مدیریت اراضی کشور در یک وزارتخانه متمرکز شده است. 

 نیک‌کامی با بیان اینکه 70 درصد تنوع زیستی دنیا در 20 کشور جهان قرار دارد که ایران هم یکی از این 20 کشور است، اضافه کرد: باید از چالش ها شناخت لازم را داشته باشیم و برای حل آنها راهکار ارائه دهیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: