• دوشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-2194-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خبر داد؛

کتب خطی، چاپ سنگی و سربی در کتابخانه‌های عمومی استان ساماندهی می‌شود


مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گفت: در راستای احیای هویت تاریخی و فرهنگی اردبیل، کتاب‌های خطی، چاپ سنگی و سربی در کتابخانه‌های عمومی ساماندهی می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه اردبیل، رباب‌عزیزخانی در کارگاه آموزشی ساماندهی نسخ خطی،چاپ سنگی و سربی گفت:نسخه‌های خطی گنجینه‌های پایان ناپذیری برای آگاهی‌هایی است که ما برای شناخت تاریخ و فرهنگ خود، به آنها نیاز جدی داریم. 

وی به نگهداری کتاب‌های خطی توسط بعضی از مردم در خانه‌های خود اشاره کرد و گفت: متاسفانه ما از نعمت آگاهی‌های بزرگتری که در میان نسخه‌های خطی پنهان شده بی بهره‌ایم و نگهداری غیر اصولی در منازل، این گنجینه‌های غنی را در معرض آسیب‌های جدی قرار می دهد. 
  
عزیزخانی با بیان اینکه در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای جمع آوری و ساماندهی این منابع ارزشمند در کتابخانه‌های عمومی صورت گرفته است، گفت: مردم نیز می توانند در راستای نگهداری بهینه و حفظ و صیانت ازاین آثار، با اهدای کتابهای خطی و نفیس به کتابخانه‌های عمومی، زمینه استفاده و بهره برداری محققین از این منابع را فراهم کنند 

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان تصریح کرد: هم اکنون 44 نسخه کتاب خطی، 120نسخه چاپ سنگی وسربی در کتابخانه مرکزی استان وجود دارد بطوریکه با برنامه‌های صورت گرفته، شناسایی و انتقال کتاب‌های نفیس موجود در سایر کتابخانه‌های عمومی استان در حال انجام است که پیش بینی می‌شود این تعداد به سه برابر افزایش یابد.  
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود از تامین تجهیزات مورد نیاز این بخش در سال جاری خبرداد و گفت: قسمتی از تجهیزات مورد نیاز بخش نسخ خطی شامل دوربین دیجیتال، لوازم سخت افزاری و قفسه های مخصوص، با اعتباری بالغ بر 400 میلیون ریال از محل اعتبارات تملک دارائیهای سرمایه‌ای خریداری شده است و طبق برنامه ریزی صورت گرفته از محل اعتبارات سالجاری نیز تجهیزات مورد این بخش تامین خواهد شد. 

وی ضمن دعوت از مردم برای اهدای کتاب‌های قدیمی خود به کتابخانه‌های عمومی خاطر نشان کرد: با برگزاری دوره آموزشی ساماندهی نسخ خطی برای کتابداران زمینه آشنایی بیش از پیش کارکنان با این گنجینه‌های علمی و فرهنگی فراهم می شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: