• شنبه ۱۹ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-10190-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

ممنوعیت خرید و فروش سنبل آبی در اردبیل


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از ممنوعیت خرید و فروش گیاه سنبل آبی در اردبیل به دلیل مشکلات زیست‌محیطی خبر داد. 

به گزارش ایسنا منطقه اردبیل،  محمد خداپرست صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: خرید و فروش و پرورش آکواریومی گیاه سنبل آبی به دلیل اینکه این گیاه در خارج از محدوده بومی خود به عنوان گونه مهاجم شناخته شده و در صورت فراهم شدن شرایط رویشی مناسب، به طور جدی حیات سایر زیستمندان آبزی و کنار آبزی را به مخاطره می‌اندازد، ممنوع است. 
  
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل تصریح کرد: سنبل آبی یکی از خطرناک‌ترین گیاهان آبزی مهاجم و از پر رشدترین گیاهان شناخته شده است که در مدت کوتاهی جمعیت آن دو برابر می‌شود که گیاهی آبزی شناور و بومی مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی است که در خارج از محدوده بومی خود گیاهی خطرناک محسوب می‌شود. 

وی یادآور شد: با گسترش این گیاه بر روی سطح آب، به میزان قابل توجهی از رشد و گسترش سایر گیاهان آبزی بومی عرصه‌های آبی کاسته شده و همانند فرشی گسترده پهنه آبی را اشغال می‌کند. 
  
 خداپرست بیان کرد: این گیاه از نفوذ نور خورشید به لایه‌های زیرین آب جلوگیری کرده و از سوی دیگر از تبادل اکسیژن میان هوا و بخش‌های عمقی آب ممانعت به عمل می‌آورد و با توجه به اهمیت موضوع و ممنوعیت خرید و فروش سنبل آبی، پرورش دهندگان گیاهان آکواریومی باید از پرورش این گونه گیاهی خودداری کنند. 
  
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: از هم استانی‌های اردبیلی انتظار می‌رود در صورت مشاهده این گونه در محیط‌‌های آبی استان، مراتب را از طریق شماره ارتباطات مردمی 1540 اداره کل حفاظت محیط زیست استان اطلاع دهند تا نسبت به برخورد با این افراد اقدام شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: