• یکشنبه ۲۰ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-893-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

ساخت نمونه‌های تیتانیمی به روش نوین تفجوشی پلاسمای جرقه‌‌ای در دانشگاه محقق اردبیلی

پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی با همکاری پژوهشگرانی از دانشگاه‌‌های کوچ ترکیه و صنعتی سهند تبریز و با به کارگیری روش نوین متالورژی پودر-فرآیند ساخت پیشرفته تفجوشی پلاسمای جرقه‌‌ای موفق به ساخت نمونه‌‌های آزمایشگاهی از جنس تیتانیم و دارای خواص بهبود یافته شدند. 

به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی با همکاری پژوهشگرانی از دانشگاه‌‌های کوچ ترکیه و صنعتی سهند تبریز و با به کارگیری روش نوین متالورژی پودر-فرآیند ساخت پیشرفته تفجوشی پلاسمای جرقه‌‌ای موفق به ساخت نمونه‌‌های آزمایشگاهی از جنس تیتانیم و دارای خواص بهبود یافته شدند. 

در این کار پژوهشی، مهدی شاهدی‌اصل و همکارانش، با به ‌کارگیری این فرآیند پیشرفته که با اعمال همزمان دما و فشار روی ذرات پودر تیتانیم ریخته شده، در قالب گرافیتی در مدت زمان به نسبت کوتاه انجام گرفت، امکان ساخت نمونه‌‌های تیتانیمی با چگالی نسبی بالا و خواص مکانیکی مناسب در مقایسه با روش‌های سنتی فرآهم آمد. 

فرآیند تفجوشی پلاسمای جرقه‌‌ای در دماهای گوناگون(۷۵۰، ۹۰۰، ۱۰۵۰، ۱۲۰۰ و ۱۳۵۰ درجه سانتی‌گراد) به مدت زمان ۵ دقیقه و با اعمال فشار ۵۰ مگاپاسکال به انجام رسید. مشخصه‌‌یابی دقیقی برای سنجش خواص نمونه‌های تیتانیمی ساخته شده به کار گرفته شد که از آن جمله می‌‌توان به آزمون‌‌های چگالی سنجی، بررسی‌های ریزساختاری با میکروسکوپ‌های نوری و الکترونی روبشی، آنالیز فازی به روش پراش پرتو ایکس، آزمون کشش، آزمون خمش، سختی‌ سنجی(با بهره‌گیری از تجهیزات موجود در داخل کشور) و آزمون پیشرفته نانو فرورندگی(توسط همکار پژوهشی در دانشگاه کوچ ترکیه) اشاره کرد. 

نتایج به دست آمده گویای آن بود که دمای تفجوشی تاثیر چشمگیری بر خواص محصول داشت به ‌گونه ‌ای که بهترین نتیجه در دمای ۱۲۰۰ درجه سانتی‌‌گراد به دست آمد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: