• شنبه ۲۶ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-15890-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

ایسنا از نشست استاندار با نخبگان اردبیل گزارش می‌دهد؛

اشتغال‌های جدید را با راستی‌آزمایی دقیق اعلام می‌کنیم/کشت و صنعت همچنان در اولویت واگذاری


استاندار اردبیل گفت: آمار اشتغال و نرخ بیکاری اعلام شده را به هیچ وجه قبول ندارم و ما در ایجاد اشتغال‌های جدید با راستی‌آزمایی دقیق اطلاعات واقعی به مردم خواهیم داد.

به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، اکبر بهنامجو در مجمع مطالبه‌گران اردبیل اظهار کرد: ما کارها را به صورت تیمی و با هدایت‌های امام جمعه اردبیل، نمایندگان مجلس و مدیران دستگاه‌های اجرایی و کارشناسان به پیش می‌بریم و اگر نقصی نیز در توسعه استان وجود دارد مسئولیت آن با ماست.

وی ضرورت احداث بیمارستان هزار تختخوابی را در اردبیل یادآور شد و خاطرنشان کرد: ما باید یک هزار و 400 تخت بیمارستانی طی سه سال آینده به تعداد تخت‌های موجود در استان اضافه کنیم که در این راستا بیمارستان هزار تختخوابی را با توافق اخیر با قرارگاه خاتم‌الانبیا پیگیر هستیم تا احداث شود.

رئیس شورای اداری استان اردبیل گفت: با رایزنی‌هایی که داشتیم مسئولان قرارگاه ختم‌الانبیا متعهد شدند تا با تامین 70 درصد اعتبارات از سوی این قرارگاه و 30 درصد تامین اعتبار از محل منابع استانی این پروژه عظیم بیمارستانی را به پیش برند.
 
بهنامجو بیان کرد: در کنار احداث بیمارستان هزار تختخوابی با مشارکت بخش خصوصی در حال تمهید مقدمات برای احداث بیمارستان 250 تختخوابی هستیم تا یک تحول خوب در حوزه بهداشت و درمان انجام شود.
 
رتبه 27 اردبیل در برخورداری از بزرگراه‌ها

استاندار اردبیل وضعیت تصادفات جاده‌ای و تلفات ناشی از این امر را در جاده‌های استان نامناسب و نامطلوب اعلام کرد و افزود: ما در حال حاضر 135 کیلومتر بزرگراه داریم که غرب به شرق استان را به هم وصل کرده است اما ضرورت درد هر سال 35 کیلومتر بزرگراه جدید احداث کنیم که کریدور شمال به جنوب استان اردبیل در اولویت پیگیری‌هاست.
 
بهنامجو ادامه داد: برای احداث بزرگراه‌های جدید در این استان به ویژه شمال و جنوب 400 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که در سفر پیش روی رئیس جمهور که دومین سفر استانی بعد از آذربایجان غربی به اردبیل خواهد بود پیشنهاد تامین این اعتبار را خواهیم داد.
 
وی بیان کرد: ما برای احداث بزرگراه منتظر تامین اعتبار نشدیم بلکه با اندک بضاعت خودمان مطالعات و نقشه‌ها را مهیا کرده و حتی برخی از کارگاه‌ها را نیز فعال کردیم تا از طریق وزارتخانه و سازمان برنامه و بودجه به دنبال تامین اعتبار باشیم.

استاندار اردبیل اصلی‌ترین زیرساخت توسعه استان را جاده و احداث بزرگراه در این استان با توجه به افزایش تولید محصولات کشاورزی و معدنی در استان اعلام و تصریح کرد: به هیچ وجه جاده‌های فعلی استان اردبیل قابل قبول نیست و حتی تلاش می‌کنیم تا سالانه 60 کیلومتر احداث بزرگراه را در اولویت برنامه‌ها قرار دهیم تا به میانگین کشوری دست پیدا کنیم.
 
بهنامجو از جاده‌های کلور و درام و همچنین ماسوله به ماجولان به عنوان محورهای خوب گردشگری و تردد هموطنان در استان‌های همجوار یاد کرد.
 
راه‌آهن را قطعا 99 افتتاح خواهیم  کرد

رئیس شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل اضافه کرد: برای اولین بار از محل فاینانس داخلی و با عنایت مدیرعامل بانک ملی تکمیل راه‌آهن اردبیل را در اولویت قرار دادیم و سعی در تامین 1450 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز این پروژه داریم.

بهنامجو با بیان اینکه تا یک ماه آینده کارگاه‌های راه آهن اردبیل به شکل کامل فعال خواهد شد، ادامه داد: بانک ملی از رقم 250 میلیارد تومان قسط اول طی یک ماه اخیر 80 میلیارد تومان را پرداخت کرده است.

وی از نصب دو تابلوی روزشمار برای آگاهی مردم از روند احداث راه آهن اردبیل در میادین ورودی شهر خبر داد و گفت: ما قطعا براساس زمان‌بندی راه آهن اردبیل – میانه را در سال 99 افتتاح خواهیم کرد.

استاندار اردبیل افزود: ما به دنبال احداث راه آهن اردبیل به پارس‌آباد هستیم که طرف آذری نیز با تامین اعتبار اتصال راه آهن را تا مرز آغاز کرده و با توجه به اینکه راه آهن اردبیل با اتصال به خط ریلی جمهوری آذربایجان توجیه‌دار خواهد شد برای اجرای این پروژه نیز 3 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

بهنامجو اظهار کرد: به هیچ وجه در اجرای این پروژه دنبال اعتبار دولتی نیستیم بلکه تلاش می‌کنیم از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این حوزه استفاده کنیم.
 
دفن بهداشتی 100 درصد زباله را در اردبیل شاهد نیستیم

استاندار اردبیل ضرورت همراهی شورا و شهرداری‌ها را در جمع‌آوری و دفن زباله یادآور شد و گفت: در هیچ جای استان به شکل 100 درصد دفن بهداشتی انجام نمی‌شود.
 
بهنامجو افزود: در این حوزه باید واحدهای فرآوری زباله به کمپوست و برق با جذب سرمایه‌گذاران در یک چرخه کامل فراهم آید که انتظار می‌رود با همکاری شهرداری‌ها این کار به انجام برسد.
 
اشتغال با درآمد زیر یک میلیون تومان را اشتغال محسوب نمی‌کنیم

رئیس شورای اشتغال استان اردبیل با اشاره به اینکه به غیر از سرشماری 95 هیچ یک از آمارهای اعلام شده در ارتباط با نرخ بیکاری، تعداد شاغلین و بیکاران را قبول نداریم، بیان کرد: همه این آمارها و ارقام‌ها ناشی از آمارگیری‌های اشتباه است و ما به هیچ وجه نه به آمارهای بالا و نه به آمارهای پاین اعتمادی نداریم و از این آمارها نیز خوشحال و یا ناراحت نمی‌شویم.
 
بهنامجو با بیان اینکه باید سالانه 20 هزار اشتغال در این استان اتفاق بیفتد تا ما بتوانیم ظرف سه سال آینده روند بیکاری را به نوعی مهار کنیم، افزود: ما به اشتغال 20 هزار نفر اعتقاد راسخ داریم و روی این مطالبه به حق ایستاده‌ایم و عقب‌نشینی نیز نخواهیم کرد.
 
وی ضرورت تسهیل‌گری در امر سرمایه‌گذاری را به عنوان یک امر ارزشمند و بسیار مهم یادآور شد و تصریح کرد: ما خودمان ایجاد کننده اشتغال نیستیم اما با تشویق سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی سعی می‌کنیم تا به دور از فضای یاس و ناامیدی همت آنها را در ایجاد بستر اشتغال مضاعف کنیم.

استاندار اردبیل با بیان اینکه به زودی با همکاری فرمانداران آمار دقیق اشتغال ایجاد شده در سالجاری اعلام خواهد شد، گفت: اکثر سرمایه‌گذاران و کارآفرینانی که برای حضور در استان اعلام آمادگی کردند خود اهل این استان بودند که نمونه آن احداث کارخانه‌های متعدد شیرآلات در گرمی، توسعه آرتاویل تایر و اشتغال‌های جدید در حوزه بسته‌بندی آب است.

بهنامجو ادامه داد: اگر سالانه 20 هزار فرصت شغلی نیز ایجاد کنیم کار خاصی انجام نداده‌ایم و باید 7 هزار نفر بیشتر از این رقم نیز سالانه وارد بازار کار کنیم تا جوابگوی بیکاران سال‌های آینده باشیم.

وی افزود: به هیچ وجه دنبال آمارسازی در این زمینه نیستیم بلکه تمامی اشتغال اعلام شده با راستی‌آزمایی و به صورت دقیق همراه با رقم دریافتی حقوق و شماره بیمه اعلام خواهد شد تا اشتغال سال‌های گذشته یا اشتغال پیمانکاران و یا اشتغال با حقوق زیر یک میلیون تومان در بین آنها قرار نگیرد چرا که اینها را اشتغال خوب نمی‌دانیم.

استاندار اردبیل بیان کرد: در کنار ایجاد اشتغال ما به دنبال بالا بردن بهره‌وری در کار هستیم تا درآمد مردم افزایش پیدا کند چرا که در حال حاضر از خالی بودن جیب مردم و شرایط سخت اقتصادی آنها و به تبع آن رکود بازار اطلاع کامل داریم.
 
در استاندار به روی همه سرمایه‌گذاران باز است
بهنامجو در ادامه سخنان خود به تامین امنیت کامل سرمایه‌گذاران و حمایت همه جانبه از آنها اشاره کرد و گفت: ما باید سرمایه‌گذار را خوب تحویل بگیریم و خوب هم با او ارتباط برقرار کنیم که بنده به صراحت اعلام می‌کنم در دفتر من به روی همه سرمایه‌گذاران همیشه باز است.
 
وی تصریح کرد: با امروز و فردا کردن نمی‌توان سرمایه‌گذار را راضی نگهداشت بلکه ما از هر فرصتی استفاده می‌کنیم تا با صنعتگران، سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان همواره در ارتباط باشیم.
 
تقسیم‌بندی سهم استان را از ارس اصلاح کردیم

استاندار اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود به مهار 94 درصدی آب‌های جاری استان اشاره و اظهار کرد: ما وقتی وارد استان شدیم دعوای شدیدی در ارتباط با حقابه استان از ارس مطرح بود که این هم به خاطر تقسیم‌بندی رخ داده در سال 92 بود که بین استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل انجام شده و سهم استان اردبیل 750 میلیون مترمکعب تعریف شده بود که ما این تقسیم‌بندی را قبول نکرده و خواستار اصلاح آن رقم شدیم.

بهنامجو افزود: با تشکیل تیمی در استان ما بازنگری در این زمینه را در ارائه پیشنهادی به وزارت نیرو آغاز کردیم و کار را بدون حاشیه‌سازی با مستندات و مدارک به پیش بردیم و در سفر وزیر نیرو به استان راه حل خود را ارائه کردیم.

وی ادامه داد: بدون سروصدا 200 میلیون مترمکعب به این سهمیه اضافه کردیم ولی قرار است وزارت نیرو به زودی رقم نهایی را اعلام کند تا سهمیه ما از ارس مشخص شود تا ما بهره‌برداری از آن را در حوزه صنعت، کشاورزی و گردشگری شاهد باشیم.

رئیس شورای اداری استان اردبیل خاطرنشان کرد: ما در دشت اردبیل نیز با افق 20 ساله و در تامین آب شرب، صنعت، گردشگری و کشاورزی درصدد تامین 200 میلیون مترمکعب آب هستیم که برای این کار 3 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که در سفر رئیس جمهور این موضوع را طرح خواهیم کرد.
 
واگذاری 2 هزار هکتار پایاب خدافرین به صنایع تبدیلی – تکمیلی

بهنامجو ضرورت توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی را در استان یادآور شد و بیان کرد: ما در پایاب سد خدافرین 2 هزار هکتار از اراضی را به صنایع تبدیلی و تکمیلی اختصاص دادیم که امیدواریم تا پایان امسال مقدمات حضور سرمایه‌گذاران برای احداث این واحدها فراهم آید.
 
وی همچنین به ضرورت بازنگری در طرح جامع گردشگری اشاره و اظهار کرد: طرح جامع گردشگری استان اردبیل مربوط به 15 سال قبل است و ما در طرح جدید احداث مجتمع‌های مدرن آبگرم و آبدرمانی‌های ویژه را با الگوبرداری از کشورهایی نظیر ترکیه و ایتالیا در دستور کار قرار دادیم.
 
استاندار اردبیل بیان کرد: با همکاری دانشگاه استانبول پرشکان ما برای گذراندن دوره‌های آبدرمانی به این کشور سفر خواهند کرد تا از سال آینده این رشته را در دانشگاه علوم پزشکی راه‌اندازی کنیم.
 
کلنگ‌زنی احداث دو هتل پنج ستاره در اردبیل

بهنامجو از واگذاری آب‌های گرم گیوی و شابیل به بخش خصوصی و احداث مجموعه‌های آبدرمانی بزرگ در شهرهای مختلف خبر داد و خاطرنشان کرد: با شعار زمستان بیدار چهار پیست اسکی را در شابیل، آلوارس و اندبیل خلخال با کمک بخش خصوصی در حال احداث داریم.
 
وی از کلنگ‌زنی دو هتل پنج ستاره قبل از پایان سال در اردبیل خبر داد و بیان کرد: ما مجوز فعالیت هتل اسکول را از سازمان میراث فرهنگی دریافت کردیم تا اردبیل به کانون آموزش هتلداری و تخصص‌های مرتبط با صنعت گردشگری تبدیل شود.
 
سرمایه‌گذاری در اردبیل 2 برابر سال‌های گذشته افزایش یافته است

استاندار اردبیل از دو برابر شدن رقم سرمایه‌گذاری در استان نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: ما در مسیر توسعه استان نه تنها ناامید نیستیم بلکه تلاش می‌کنیم با کاهش روند بروکراسی کارها را به شکل شایسته و مناسب در مسیر توسعه همه جانبه استان به پیش بریم.
 
بهنامجو با اظهار امیدواری از اجرایی شدن منطقه آزاد در شهرهای شمالی استان ارردبیل تصریح کرد: مشکل به وجود آمده بین مجلس، تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان در تائید نهایی لایحه منطقه آزاد برطرف خواهد شد و امیدواریم تا پایان امسال با تصویب نهایی فنس‌کشی را در این محدوده آغاز کنیم.
 
به موقع جلوی واگذاری ناعادلانه کشت و صنعت را گرفتیم
استاندار اردبیل در ادامه در مورد واگذاری کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی گفت: بنده به صراحت اعلام می‌کنم براساس تاکید مقام معظم رهبری و سیاست نظام و تاکید دولت با واگذاری کشت و صنعت موافق هستم ولی این واگذاری باید به شکل درست و منطقی به سرمایه‌گذار شایسته انجام شود.

بهنامجو با بیان اینکه ساختار دولتی در مدیریت این شرکت‌ها جوابگو نیست و بنده در دوره قبلی مسئولیت در این استان و یک سال گذشته در جریان کامل وضعیت کشت و صنعت بوده‌ام، خاطرنشان کرد: به غیر از دو سه مدیر موفق در کشت و صنعت سایر مدیریت‌های دولتی در این مجموعه جوابگو نبوده و همچنان اصرار داریم واگذاری باید به شکل درست و با دقت در انتخاب افراد انجام شود.
 
وی بیان کرد: همه مسئولان استان از نهاد قضائی گرفته تا اجرایی و حتی مسئولان کشوری مانع از واگذاری کشت و صنعت به نفر اول که اهلیت او مورد تردید بود شدند چرا که این فرد بدهکار بانکی بوده و با پشت پرده عجیبی قصد داشت تا کشت و صنعت را تصاحب کند.

استاندار اردبیل با بیان اینکه در حاشیه جلسه اخیر استانداران با وزیر اقصاد صحبت‌هایی را انجام دادیم تا واگذاری مرحله اول به شکل 100 درصد منتفی شود، افزود: نفر اول خریدار کشت و صنعت مغان اصرار داشت تا با ما جلسه‌ای را برگزار کند ولی بنده خواستار حضور صاحب اصلی این خرید شدم که ادعاهای عجیبی نیز در این زمینه از سوی متقاضی خرید کشت و صنعت مطرح شد.

بهنامجو گفت: خریداران قبلی ادعا داشتند که در کشت و صنعت دنبال کشت فراسرزمینی، احداث کارخانه بسته‌بندی آب و رب گوجه فرنگی خواهند بود که بنده به جز مورد آخر همه موارد دیگر را مغایر با شرایط کشت و صنعت اعلام کرد و از اینجا فهمیدیم که خریدار اول اهلیت کار را ندارد و تنها به دنبال سود و منفعت خود در قطعه‌بندی کشت و صنعت برای فروش و واگذاری است.

وی بیان کرد: با منتفی شدن نفر اول صلاحیت افراد دوم و سوم در خرید کشت وصنعت بررسی خواهد شد چرا که هیئت دولت به فروش کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی رای داده و ما نمی‌توانیم مانع از واگذاری آن شویم.

استاندار اردبیل اظهار کرد: حتی خود کلانتری مدیرعامل سابق کشت و صنعت مغان به ناکارآمدی مدیریت دولتی کشت و صنعت در شرایط کنونی تاکید کرد و ما مصر هستیم تا کشت و صنعت به یک فرد صالح و شایسته همراه با تضامین لازم واگذار شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: