• دوشنبه ۲۸ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-16590-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل خبر داد:

افزایش 70 درصدی صادرات در 7 ماهه اخیر/افزایش نرخ ارز به نفع صادرات بود


رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: در 7 ماهه امسال میزان صادرات غیرنفتی از گمرکات استان اردبیل 70 درصد افزایش یافته است.

سیدحامد عاملی در گفتگوی اختصاصی با ایسنا، منطقه اردبیل، اظهار کرد: برابر آمار دریافتی از گمرکات استان اردبیل میزان صادرات غیرنفتی از محل گمرکات استان در 7 ماهه سالجاری از نظر ارزش بیش از 64 میلیون دلار بوده است.

وی با بیان اینکه این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل 70 درصد افزایش داشته است، خاطرنشان کرد: ارزش وزنی کالاهای صادر شده در این مدت 107 هزار تن بوده است که آن هم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 180 درصد رشد داشته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل ادامه داد: این شرایط نشان می‌دهد که از نظر ارزش وزنی میزان صادرات استان اربیل تقریبا همطراز با افزایش نرخ ارز رشد داشته است ولی از نظر ارزش دلاری رشد 68 درصدی را شاهد هستیم.

عاملی گفت: این شرایط نشان می‌دهد افزایش میزان صادرات به طور کامل از افزایش نرخ ارز متاثر نشده و عوامل دیگر نیز به طور مستقیم و غیرمستقیم بر افزایش یا کاهش میزان صادرات تاثیرگذار هستند.

وی افزود: با توجه به نقش نرخ ارز در جریان تجاری ضرورت دارد با داشتن یک ترکیب کیفی و کمی بهینه از واردات و صادرات سیاست‌های پولی، مالی و تجاری در هماهنگی کامل با یکدیگر عمل کنند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل تصریح کرد: درجه موفقیت سرمایه‌گذاران در بخش صادرات غیرنفتی در مرحله نخست منوط به روشن و پایدار بودن قوانین، مقررات و آئین‌نامه‌های مربوطه است.

عاملی گفت: بررسی ساختارهای خاص اقتصادی ایران در روابط بین متغیرهای کلان این واقعیت را نشان می‌‌دهد که افزایش نرخ ارز در اقتصاد ایران در بلندمدت نه تنها سطح صادرات غیرنفتی را افزایش نمی‌دهد بلکه به واسطه تاثیر نرخ ارز بر متغیرهای دیگر مانند سطح تولید ناخالص داخلی و شاخص ضمنی تولید ناخالص داخلی در نهایت سطح صادرات غیرنفتی را کاهش می‌دهد.

وی بیان کرد: افزایش نرخ ارز در کوتاه مدت سبب افزایش صادرات غیرنفتی شده که در آمار ارائه شده نیز تاثیر آن را به عینه مشاهده می‌کنیم اما به تدریج و در بلند مدت به دلیل افزایش قیمت کالاهای وارداتی قیمت تمام شده کالاهای تولید داخل افزایش می‌یابد.
 
عاملی گفت: از طرفی با لحاظ قرار دادن کاهش قدرت خرید مردم به دلیل افزایش نرخ ارز و همچنین بالا رفتن قیمت کالاهای وارداتی تمایل به تامین اقلام مورد نیاز از کالاهای داخلی در مقایسه با قیمت کالاهای خارجی بیشتر شده و که این امر به دلیل افزایش سطح تقاضای داخلی و هم به دلیل عدم توان رقابت محصولات داخلی از نظر قیمت با محصولات مشابه خارجی سبب کاهش میزان صادرات شد

واحدهای تولیدی در تهیه مواد اولیه دچار مشکل هستند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل با اشاره به آخرین وضعیت تولید استان با توجه به تغییر نرخ ارز خاطرنشان کرد: صنایع استان اردبیل عموما صنایع خرد و کوچک بوده و متکی بر بازار داخلی می‌باشند و نهاده‌های تولید را از داخل کشور تهیه و تامین می‌کنند که از این نظر فعالیت‌های تولیدی بخش صنعت استان زیاد تحت تاثیر نوسانات ارزی قرار نگرفته است.
 
عاملی اظهار کرد: البته برخی از واحدها و بنگاه‌های بزرگ که مواد اولیه و یا قطعات و ماشین‌آلات آنها از کشورهای خارجی تامین می‌شود درگیر مشکلات جزئی بودند که با سیاست‌های سریع وزارت صمت از طریق ارز 4200 تومانی این مشکلات نیز مرتفع شده است.

وی بیان کرد: ما در روند اشتغال و تولید این واحدها دچار مشکل خاصی نشدیم و با عبور از این مرحله به صورت روند عادی ادامه فعالیت واحدها را شاهد هستیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: