• چهارشنبه ۳۰ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-2494-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

تجربه دلنشین مهمانی در خانه های روستایی گرمی/ اینجا «شوون» است


  
  
وجود جاذبه های متعدد طبیعی و تاریخی در روستاهای اردبیل موجب شده بوم گردی به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مورد توجه و تاکید قرار گیرد. 
  
به گزارش ایسنا منطقه اردبیل ، در اغلب روستاهای استان اردبیل، مناظر طبیعی و جاذبه های متعدد تاریخی موجب شده تا هر یک به عنوان مقصد سفر برای گردشگران جذابیت داشته باشد. 
  
موضوعی که در قالب طرح های بوم گردی مورد حمایت بوده و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، با ارائه تسهیلات و تامین زیرساخت ها به دنبال رونق اقامتگاه ها در روستاها با هدف توسعه بوم گردی است. 
  
اقامتگاه بوم گردی شوون که در روستایی به همین نام واقع شده، از جمله اقامتگاه های موفق  است که توانسته در کمتر از سه ماه مورد توجه مسافران قرار گیرد. 
  
نام شوون مرتبط با اقلیم منطقه است 
  
به گفته رئیس گروه باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل نام روستای شوون از اقلیم این منطقه الهام گرفته شده است. 
  
روح الله محمدی با اذعان به اینکه شوون در معنای لغوی به معنی عمیق است، اضافه کرد: این روستا به دلیل واقع شدن در دره عمیق به این شکل نامگذاری شده است. 
  
او با بیان اینکه بعدها تلفظ نام روستا به شاوون تغییر یافته اضافه کرد، در این منطقه می توان تمدن کوراارس که مربوط به دوره مفرغ قدیم است را مشاهده کرد. 
  
محمدی اضافه کرد: همچنین وجود جنگل های هیرکانی و مناظر بدیع موجب شده تا روستای شوون یکی از جاذبه های طبیعی و تاریخی شهرستان گرمی محسوب شود. 
  
به واسطه چنین جاذبه هایی سرمایه گذار بخش خصوصی در یک سال گذشته نسبت به راه اندازی اقامتگاه بوم گردی در این روستا اقدام کرده و یکی از خانه های تاریخی با عمر 50 ساله به این منظور انتخاب شده است. 
 
نشانه های معماری 2500 ساله در اقامتگاه بوم گردی 
  
محمدی در خصوص معماری خانه های روستایی  این منطقه نیز تصریح کرد: در این منطقه شاهد معماری با قدمت دو هزار و 500 ساله هستیم. 
  
او افزود: در معماری به این سبک از کاهگل، سنگ و چوب در ساخت و ساز استفاده می شود که در این خانه نیز پی و دیوار سنگی با ملات گل و سقف چوبی مشاهده می شود. 
  
به همت بخش خصوصی این معماری کهن در طبیعت کم نظیر احیا شده و در تزئینات بنا نیز از المان های تمدن کوراارس همچون سر قوچ استفاده شده است. 
  
مدیر اقامتگاه بوم گردی شوون تصریح کرد: این خانه روستایی با رعایت اصول و اصالت بنا احیا شده و در عین حال به نیازهای مسافران نیز توجه شده است. 
  
اکبر منصوری با ذکر مثالی به تعبیه حمام و سرویس بهداشتی در حیاط بنا اشاره و تاکید کرد: تلاش کردیم به اصل بنا لطمه ای وارد نشود. 
  
پذیرایی از مهمانان با غذاهای محلی 
  
این خانه روستایی با چهار اتاق روزانه ظرفیت پذیرش 32 مسافر و به عبارتی چهار خانواده را دارد که اسامی اتاق ها بر اساس میوه های این منطقه «هیوا»، «آلما»، «گیل انار» و «گیلیدک» و به عبارتی( به، سیب، انار و نسترن وحشی) است. 
  
صرف زیبایی و جذابیت بصری اتاق ها با آرامش غیر قابل وصف مهمان نوازی یک خانه روستایی موجب نشده تا در سه ماه گذشته مسافران داخلی و خارجی به شوون مراجعه کنند. 
  
مدیر اقامتگاه بوم گردی شوون متذکر شد: تمامی غذاهای سرو شده در این اقامتگاه بومی و دستپخت زنان روستایی است. 
  
به گفته منصوری در وعده صبحانه حورا، قویماق، مرجی شورباسی و پنیر و کره محلی به همراه نان محلی سرو می شود. 
  
او افزود: وعده ناهار نیز شامل غذای محلی کته که در واقع با گیاهان محلی و خمیر نان پخته  می شود، است. 
ارائه تسهیلات به اقامتگاه های بوم گردی 
  
اقامتگاه های بوم گردی استان اردبیل صرفا در شهرستان گرمی خلاصه نشده و اقامتگاه های کزج، دورنا و اومسالان از نمونه های دیگر است. 
  
به دلیل اینکه امروزه با زندگی شهرنشینی و گرفتاری های پیرامون آن اقامت در خانه های روستایی مورد استقبال گردشگران است، رونق اقامتگاه ها در دستور کار قرار گرفته است. 
  
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در این خصوص تصریح کرد: ما به دنبال رونق اقامتگاه های بوم گردی با هدف توسعه اقتصادی روستاها و ممانعت از مهاجرت ساکنان هستیم. 
  
نادر فلاحی تاکید کرد: در راستای تشویق بخش خصوصی تسهیلاتی با نرخ بهره اندک در اختیار بخش خصوصی قرار داده می شود و در عین حال زیرساخت های لازم از جمله آب، برق و راه نیز تامین می شود. 
  
او خواستار مشارکت بخش خصوصی در رونق اقامتگاه های بوم گردی شد و بیان داشت: هر اقامتگاه خود فرصتی برای کار آفرینی و اشتغال زایی است. 
  
در حال حاضر در تمامی شهرستان های استان اردبیل راه اندازی اقامتگاه ها در دست مطالعه است و روستاهای مستعد در حال شناسایی و معرفی به سرمایه گذاران هستند. 
 
گزارش: ونوس بهنود

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: