• چهارشنبه ۳۰ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-1593-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

ارائه الگوریتم رمزنگاری تصویر با تابع آشوب مرکب توسط پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی

الگوریتم رمزنگاری تصویر با تابع آشوب مرکب توسط پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی ارائه شد. 

به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، الگوریتم رمزنگاری تصویر با تابع آشوب مرکب توسط پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی ارائه شد. 

با توسعه شبکه‌های اجتماعی در دهه اخیر، امنیت انتقال اطلاعات در این شبکه همواره مورد توجه محققان بوده و به صورت یک مساله به روز و پر اهمیت در آمده است. با توجه به اینکه تصویر در انتقال اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی دارای نقش مهمی می‌باشد، لذا ایجاد یک بستر امن برای انتقال تصاویر دارای اهمیت می باشد. 

یکی از مهمترین روش‌ها برای انتقال امن، استفاده از روش‌های رمزنگاری می‌باشد. استفاده از روش‌های کلاسیک رمزنگاری برای انتقال تصاویر دارای معایبی از قبیل ضعف در سرعت انتقال و ضعف در امنیت انتقال می‌باشد. در سال‌های اخیر روش‌های مختلفی برای رفع این نواقص مطرح شده است که یکی از این روش‌ها ایجاد الگورتم‌های رمزنگاری مبتنی بر سیستم‌های آشوب می‌باشد، اما توابع آشوب کلاسیک که به طور معمول در این الگوریتم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای نقاط ضعف هستند. به عنوان نمونه توابع آشوب logistic و sin دارای توزیع غیر یکنواخت در حوزه مکانی هستند، همچنین این دسته از توابع در ناحیه مکانی خاصی دارای ساختار آشوب می‌باشند. 

اخیرا تیم پژوهشی محمد ضارب‌نیا عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی در مقاله‌ای ارزشمند، با استفاده از اصول ریاضی مبتنی بر انتقال با استفاده از توابع مثلثاتی و نمایی و استفاده از اصول ترکیب توابع با ایجاد یک سیستم آشوب‌ساز جدید در خصوص حل این مشکلات اقدام نموده‌اند. 

مقایسه نتایج حاصل از تابع جدید پشنهادی با توابع کلاسیک در نمودار 1 آورده شده است. در این نمودار با استفاده از محاسبه مقدار  Lyapunov مشخص می‌شود که ناحیه آشوب برای سیستم پیشنهادی در مقایسه با توابع کلاسیک بیشتر است. ساختار سیستم آشوب پیشنهادی در مقاله مذکور و الگوریتم رمزنگاری مبتنی بر تابع آشوب جدید در مقاله ارائه شده است. 

با پیاده‌سازی الگوریتم پشنهادی مبتنی بر تابع آشوب جدید، برای مثال‌هایی کارایی روش در مقایسه با سایر روش‌های رمزنگاری نشان داده شده است. 

یافته‌های این پژوهش در سال ۲۰۱۸ میلادی توسط دکتر محمد ضارب‌نیا و رضا پروز(دانشجوی دکتری) از دانشگاه محقق اردبیلی، در جلد 101 مجله Optics and Laser Technology  به چاپ رسید. 

حائز اهمیت است که این مقاله ارزشمند در سال ۲۰۱۸ بر اساس گزارش پایگاه استنادیweb of science به صورت مقاله Highly Cited (پراستناد) معرفی شده است. 

برای مشاهده این مقاله می‌توان به لینک زیر مراجعه کرد: 
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0030399217311039

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: