• شنبه ۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 979-193-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

درجلسه شورای فناوری مرکز رشد جهاددانشگاهی اردبیل عنوان شد:

تجاری سازی محصولات فناوران؛ حلقه مفقوده در توسعه فعالیت مراکز رشد گیاهان دارویی


.
 تجاری سازی محصولات فناوران؛ حلقه مفقوده در توسعه فعالیت مراکز رشد گیاهان دارویی است 

به گزارش ایسنا منطقه اردبیل، جلسه شورای فناوری مرکز رشد گیاهان دارویی جهاددانشگاهی استان اردبیل  با حضور اعضای شورای فناوری مرکز  و مدیر سامانه‌های نوین فناوری و حمایت از نوآوری جهاددانشگاهی کشور، برگزار شد. 
  
، در این جلسه سرپرست مرکز رشد فناوری فرآورده‌های گیاهان دارویی جهاددانشگاهی استان اردبیل اظهار کرد: در این مرکز با هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی مناسب امکان شکوفایی ایده‌های محققان و تجاری‌سازی تولیدات شرکت‌های فناور فراهم شده است. 
  
مهران اوچی اردبیلی با اشاره به اینکه بسته‌های حمایتی برای پیشبرد اهداف فناوران مرکز رشد فناوری گیاهان دارویی تدوین و ارائه شده است، گفت: این مرکز سعی دارد با هدایت، حمایت و مشاوره فناوران در جهت رفع خلاء‌ها و استفاده از پتانسیل‌های استان‌، اردبیل را به قطب تولید محصولات دارویی کشور تبدیل کند. 
  
وی یادآور شد: در حال حاضر تمام فعالیت‌های شرکت‌های مستقر در این مرکز به صورت منسجم صورت می‌گیرد و برای ارتقای سطح علمی و تجربی فناوران، دوره‌های مختلف آموزشی و بازدید از مراکز و واحدهای موفق در سطح استان انجام می‌گیرد. 
  
سرپرست مرکز رشد فناوری فرآورده‌های گیاهان دارویی جهاددانشگاهی استان اردبیل ادامه داد: با معرفی واحد‌های فناور جهت اخذ تسهیلات قرض‌الحسنه کم‌بهره در قالب صندوق‌های پژوهانه و بانک‌ها، درصدد هستیم تا واحدهای فناور بدون وقفه فعالیت‌های خود را پیش ببرند. 
  
اوچی اردبیلی با بیان اینکه این نهاد آمادگی دارد تا گام‌های مؤثری در حوزه توان‌ افزایی و ساماندهی حوزه گیاهان دارویی  بردارد، خاطرنشان کرد: از تمام طرح‌ و ایده‌هایی که هدفمند هستند و منجر به تولید محصولات جدید کیفی می‌شوند، حمایت می کنیم. 
  
در این جلسه رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه نتایج فعالیت و خدمات جهاددانشگاهی استان اردبیل در استان بسیار ارزشمند و ملموس است، افزود: امیدواریم با همکاری و هماهنگی مراکز آموزش عالی فعالیت‌های ارزنده‌ای را در شأن استان ارائه کنیم. 
  
عزیز حبیبی ینگجه تصریح کرد: دانشگاه محقق اردبیلی آمادگی لازم را برای اجرای برنامه‌های علمی، پژوهشی و آموزشی با جهاددانشگاهی دارد و بر این اعتقاد است که با هم افزایی در بین تمام واحدها و مراکز آموزش عالی استان می‌توان فعالیت‌ها را به صورت مناسب عملیاتی کرد. 
  
وی با تاکید بر اینکه با هماهنگی و انجام کارگروهی می‌توان کیفیت و نتایج دستاورد‌ها را بسیار پربارتر و کارآیی و اثربخشی آن را دوچندان کرد، ادامه داد: برای توسعه، از پتانسیل‌هایی که در بطن مراکز آموزش عالی وجود دارد باید استفاده کرد و از ظرفیت افراد متخصص بهره‌مند شد. 
  
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه بستر و فرصت‌های خوبی برای پرورش ایده‌های فناوران فراهم شده است، ادامه داد: با توجه به محدودیت‌هایی که از لحاظ فیزیکی و یا دانش فنی در حوزه‌ها احساس می‌شود باید همه فعالیت‌ها با همکاری و هم‌افزایی و استفاده از ظرفیت و پتانسیل‌‌های مراکز اجرایی شود. 
  
در ادامه این جلسه مدیر سامانه‌های نوین فناوری و حمایت از نوآوری جهاددانشگاهی کشور گفت: مرکز رشد فناوری فرآورده‌های گیاهان دارویی جهاددانشگاهی اردبیل با توجه به اینکه از مراکز نوپای جهاددانشگاهی ا‌‌‌‌ست اما با این وجود، توانسته است در رقابت با  ۲۴ مرکز رشد در کشور با ۴۰‌‌‌‌‌‌‌‌‌ درصد رشد نسبت به سال‌های گذشته رتبه خوبی را به خود اختصاص دهد. 
  
سمیه قربانی با بیان اینکه مرکز رشد اردبیل به عنوان یکی از مراکز تخصصی جهاددانشگاهی، مجوز خود را از وزارت بهداشت اخذ کرده است، ادامه داد: واحد‌های فناور فعال در حوزه گیاهان دارویی پروسه بسیار طولانی و هزینه‌بری را برای به نتیجه رساندن فعالیت‌های خود طی می‌کنند که این فعالیت‌ها نیاز به حمایت و کار تخصصی ویژه دارد. 
  
وی با اشاره به اینکه با توجه به فعالیت‌های تخصصی در این مرکز در حوزه گیاهان دارویی حمایت و بستر‌های خوبی برای پیشبرد اهداف فناوران انجام گرفته است، اظهار کرد: حضور مرکز رشد جهاددانشگاهی اردبیل در چهارمین نمایشگاه ملی گیاهان دارویی بسیار پر رنگ بود و محصولات ارزشمندی توسط فناوران این مرکز در آن ارائه شد. 
مدیر سامانه‌های نوین فناوری و حمایت از نوآوری جهاددانشگاهی کشور، انجام تجاری سازی محصولات فناوران پس از دانش بنیان شدن را حلقه مفقوده در توسعه فعالیت محققان مراکز رشد گیاهان دارویی عنوان کرد و افزود: در حال حاضر تجاری سازی محصول بسیار حائز اهمیت است و به همین منظور و با هدف تسهیل در این فرآیند، سازمان تجاری سازی، فناوری و اشتغال دانش آموختگان(ستفا) جهاددانشگاهی راه‌اندازی شد تا در خدمت ایده‌پردازان باشد. 
  
قربانی خاطرنشان کرد: در همین راستا جهاددانشگاهی حمایت‌های مختلفی را از صاحبان ایده و طرح انجام می‌دهد که تقویت و تدوین برنامه‌های تجاری سازی در خصوص نوآوری و شکوفایی از جمله این برنامه‌هاست. 
وی اضافه کرد: طبق تفاهم‌نامه‌ همکاری بین جهاددانشگاهی کشور و طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهادکشاورزی، فناورانی که از سوی این نهاد انقلابی معرفی می‌شوند می‌توانند از تسهیلات کم بهره بانک کشاورزی بهره‌مند گردند. 
  
وی با بیان اینکه سعی داریم با همکاری و ایجاد ارتباط منسجم بین پژوهشگران، مخترعان و صاحبان ایده، اکوسیستم فناوری و نوآوری را در استان‌های کشور فعال و پویا کنیم، ادامه داد: تسهیلات برای صاحبان ایده و طرح کافی نیست بلکه جذب سرمایه‌گذار و مشارکت لازم است تا نه تنها در بحث تأمین مالی بلکه در حوزه مشاوره و بازار عرضه نیز مؤثر واقع شود. 
  
در این جلسه یک شرکت و 4 طرح جدید مورد پذیرش قرار گرفت تا پس از طی مراحل اولیه، امکان استقرار در مرکز رشد را به دست آورند. 
  
گفتنی است در پایان این جلسه مدیر سامانه‌های نوین فناوری و حمایت از نوآوری جهاددانشگاهی کشور و اعضای شورای فناوری مرکز رشد از آزمایشکاه کشت بافت و مرکز رشد فناوری فرآورده های گیاهان دارویی استان بازدید  و در جریان فعالیت های آن قرار گرفتند. 
.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: