• شنبه ۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-394-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

دومین کرسی «تلاوت و تدبر در قرآن کریم» در اردبیل برگزار شد


دومین کرسی «تلاوت و تدبر در قرآن کریم» با محوریت تفسیر سوره «حدید» به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی در پردیس علامه طباطبایی دانشگاه فرهنگیان اردبیل برگزار شد. 

به گزارش ایسنا منطقه اردبیل، مدرس دانشگاه‌های اردبیل و مفسر قرآن، در دومین جلسه از کرسی تلاوت و تدبر در قرآن کریم، گفت: سوره «حديد» نود و چهارمین سوره قرآن کریم است و در آیات نخستین این سوره به پیرامون توحید و به بیست صفت از صفات الهی اشاره شده است. 

نادر ایرانی با اشاره به کلمه «مکنون» به معنای مستور و پوشیده، در آیه 78 سوره واقعه، اظهار کرد: درآیه «فِي كِتَابٍ مَّكْنُونٍ» خداوند قرآن را از هر دگرگونی، تبدیل و خطا و اشتباهی مستور و محفوظ داشته و حقیقت آن را چون دُرّ در صدف از نظر اغیار، پنهان نگه داشته است. 

وی به تفسیر آیه 4 سوره حدید اشاره و ادامه داد: آنچه در زمين فرو مى‌رود، همچون بذر گياهان، قطرات باران، ريشه‌ درختان، اجساد مردگان، گنج‌ها و امثال آن؛ و آنچه از زمين خارج مى‌شود، همچون ساقه گياهان و درختان، آب چاه‌ها و چشمه‌ها، انواع مواد نفتى و معدنى همه در نزد خداوند آشكار و معلوم است. 

مدرس دانشگاه‌های اردبیل با بیان اینکه نکته اصلی آیات، ايمان به علم و حضور خداوند به عنوان بهترين و قوى‌ترين وسيله پرورش انسان است، تصریح کرد: اگر انسان بداند خداوند هر لحظه با اوست، هرگز اجازه تجاوز و قانون‌شكنى را به خود نمى‌دهد. 

ایرانی اظهار کرد: مسئله «خلقت در شش روز» هفت مرتبه در قرآن مجید ذکر شده است که نخستین مرتبه در آیه 54 سوره اعراف و آخرین مورد در این آیه است و منظور از «یوم» (روز) در این آیات روزمره نیست، بلکه منظور از آن «دوران» است خواه این دوران کوتاه باشد و یا میلیون‌ها سال به طول انجامد. 

وی با اشاره به اینکه «عرش» به معنی «تخت سلطنت» نیست، بلکه این تعبیر کنایه‌ای لطیف از حاکمیت مطلقه خداوند و نفوذ تدبیر او در عالم هستی و موجودات است، یادآور شد: خداوند بعد از خلقت آسمان‌ها و زمین، فرمانروایی خود را بر آن‌ها گستراند که تمام فرمان‌های دنیا و آخرت به دست اوست و هر قانونی را باری تعالی حاکم کرده است و نمی‌تواند خارج از اراده خداوند باشد.  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: