• شنبه ۱۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-1694-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

به‌ همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی اردبیل:

سومین کرسی «تلاوت و تدبر در قرآن کریم» در اردبیل برگزار شد

سومین کرسی «تلاوت و تدبر در قرآن کریم» با محوریت تفسیر سوره «حدید» به‌ همت جهاددانشگاهی اردبیل در پردیس علامه طباطبایی دانشگاه فرهنگیان استان برگزار شد. 

به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، در این جلسه مدرس دانشگاه‌های اردبیل و مفسر علوم قرآن گفت: سوره «حدید» نود و چهارمین سوره قرآن کریم است و در آیات نخستین این سوره به پیرامون توحید و عبودیّت و به بیست صفت از صفات الهی اشاره شده است. 

نادر ایرانی با اشاره به تفسیر عبودیت اظهار کرد: عبودیت اظهار آخرین درجه‌ خضوع در برابرکسی است که همه چیز از او است و به خوبی می‌توان نتیجه گرفت تنها کسی می‌تواند «معبود» باشدکه نهایت انعام و اکرام داراست و او کسی جز خدا نیست.

وی با اشاره به آیه 5 سوره حدید گفت: این آیه تاکید می کند که ملک آسمانها و زمین منحصراً از آن خداست و در نتیجه همه چیز همانطور که از پروردگار آغاز شده و نیز به سوی او باز می گردد و هیچ چیز و هیچ کس نمی تواند مانع از این رجوع شود، چون ملک و امر و حکم فقط از آن خداست. 

مدرس دانشگاه های اردبیل به اصول حکومت و مدیریت براساس آیه 5 سوره حدید اشاره کرد و گفت: براساس آیه مذکور پنج اصل «علم و آگاهی به ظاهر و باطن؛ قدرت و توانایی؛ عزّت و حکمت؛ نظارت و حضور فراگیر و بررسی و حسابرسی عملکرد» از پایه های اصلی حکومت و مدیریت است.
 
ایرانی با اشاره به اینکه خداوند، هم آفریننده و هم مدیر و مدبر امور هستی است، تصریح کرد: هستی دارای هدف و حرکت به سوی خداوند بوده و گردش شب و روز و گذر ایّام نمونه ای از تدبیر الهی است.
 
وی به آگاهی خداوند از کردار انسان ها اشاره کرد و افزود: باری تعالی هم از کردار انسان‌ها و هم از افکار، نیّات و اعمال حسنه و ماندگار آگاه است، پس باید سعی کنیم تا در طول زندگی اعمال خود را درست رقم بزنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: