• شنبه ۱۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 979-1193-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

مصرف انرژی در ایران چهار برابر میانگین جهانی است


نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی گفت: میزان مصرف انرژی در کشور ایران در حدود چهار برابر بیشتر از میانگین دنیا است. 

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه اردبیل، محمد فیضی در مراسم آغاز بكار مركز تحقيقات انرژي در دانشگاه آزاد اردبیل اظهار کرد: حفظ محیط زیست امروز به یک دغدغه جهانی تبدیل شده بطوریکه در این زمینه استفاده از سوخت های فسیلی در دنیا به حداقل رسیده است ولی متأسفانه میزان مصرف انرژی در کشور ایران چهار برابر بیشتر از میانگین جهانی است. 
  
وی افزود: در مجلس شورای اسلامی قوانین خوبی در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر و نو مصوب شده و این کار نیازمند پیگیری است و در استان اردبیل نیز باید در راستای استفاده از ظرفیت‌های قانونی ایجاد شده گام‌های مثبتی برداشته شود. 
  
فیضی با بیان اینکه طبق برنامه‌ریزی‌های جهانی تا سال ۲۰۵۰ بیش از ۸۰ درصد انرژی‌های مورد نیاز برای مصارف گوناگون از انرژی‌های تجدید پذیر و نو به دست خواهد آمد؛ خاطرنشان کرد: این موضوع در برنامه ششم توسعه مورد تأکید است  و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌یافته شدت مصرف انرژی کشور تا پایان برنامه ششم توسعه باید ۵۰ درصد از وضعیت کنونی کاهش یابد. 
  
وی یادآور شد: حوزه آب نیز یکی دیگر از موارد مهم و مورد تأکید است و با توجه به آنکه ۳۲ درصد از درآمدهای حاصله از فروش نفت در اختیار صندوق توسعه ملی برای مصرف آیندگان و طرح‌های آینده‌نگر قرار می‌گیرد؛ در حوزه آب نیز قرار است تا ۲۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای حفظ و نگه‌داری آبهایی که از بین می‌رود مصرف شود. 
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: