• سه شنبه ۱۱ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-1291-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

مدیرکل استاندارد اردبیل خبر داد:

بازنگری 60 استاندارد ملی در اردبیل

 مدیرکل استاندارد استان اردبیل از بازنگری ۶0 استاندارد ملی در 9 ماهه نخست سال جاری در اردبیل خبر داد. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، هاشم علایی اظهار کرد: بررسی و بازنگری استانداردهایی ‌که پنج سال از زمان تدوین آن ها گذشته است از وظایف سازمان ملی استاندارد ایران می باشد. 
  
وی گفت: براساس برنامه عملیاتی سال97، بازنگری 6۰ استاندارد ملی در دستورکار این اداره کل قرار دارد که با تلاش کارشناسان شاهد تحقق 100 درصدی در 9 ماهه سالجاری هستیم. 
  
علایی افزود: تعداد 120 مورد بازنگری  طی 2 سال گذشته توسط کارشناسان اداره کل انجام شده که این بازنگری ها در رشته‌های خوراک و فرآورده‌های کشاورزی، برق و الکترونیک، مکانیک، خدمات، صنایع شیمیایی و مخابرات است. 
  
وی با اشاره به اینکه هدف از بازنگری استانداردهای ملی به روزرسانی و ارتقای کیفیت استانداردهای ملی مطابق با نیازهای جامعه می‌باشد، خاطر نشان کرد: موضوعاتی همچون روش‌های اندازه‌گیری مقاومت ویژه مواد فلزی، دریا- کشتی سازی- شناورهای کوچک و سیستم های هدایت هیدرولیکی، دندانپزشکی- پروتزهای دندان و غیره از جمله بازنگری‌های انجام شده توسط اداره کل استاندارد اردبیل بوده است. 
  
وی همچنین یادآور شد کلیه استانداردهای بین‌المللی حداقل هر 5 سال یکبارمورد بازنگری قرار می‌گیرند. 
  
علایی در ادامه با اشاره به اینکه سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان تنها مرجع رسمی و متولي قانوني در كشور مسئوليت تدوین و نشر استانداردها را بر عهده دارد، تصریح کرد: درهمین راستا در 9 ماهه نخست نیز 20 مورد تدوین در سطح استان در زمینه‌های فناوری اطلاعات، خوراک و فرآورده‌های کشاورزی، برق و الکترونیک، مکانیک و فلزشناسی، صنایع شیمیایی، مصالح ساختمانی، خدمات، حوزه گردشگری و مدیریت کیفیت انجام گرفته که شاهد تحقق 70 درصدی نسبت به برنامه مصوب هستیم. 
  
وی تعداد تدوین‌های انجام شده طی مدت 5 سال توسط کارشناسان اداره کل استاندارد اردبیل را 70 مورد عنوان و یادآور شد و گفت: از جمله مهمترین تدوین‌های انجام شده توسط این اداره کل که با توجه به جنبه بومی بودن آنها در استان انجام گرفته استاندارد، گردشگری و خدمات وابسته، الزامات خدمات مجتمع‌های سلامت، تندرستی  و آب درمانی، خدمات چشمه‌های آب سرد و گرم، ژل رویال، گرده گل، بره موم زنبور عسل، زهر زنبور عسل، صنایع دستی استان اردبیل از جمله گلیم و ورنی بافی و غیره می‌‌باشد. 
  
  
علایی افزود: مشارکت جمهوری اسلامی ایران در عرصه تدوین استانداردهای بین‌المللی در دستور کار اصلی سازمان ملی استاندارد ایران قرار دارد و موظف است استانداردهای ملی را با نگاه به استانداردهای بین‌المللی و با توجه به تولیدات داخلی کشور و پتانسیل صادراتی این محصولات تدوین نموده و بستر بکارگیری آنها را در جامعه فراهم نماید. 
  
این مقام مسئول گفت: اداره کل استاندارد اردبیل نیز در راستای مشارکت در تدوین استانداردهای بین المللی یک مورد تدوین در این زمینه در برنامه عملیاتی خود دارد. 
  
مدیرکل استاندارد به ظرفیت دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور درتدوین استانداردهای بومی  استان اشاره و اظهار امیدواری کرد: با همکاری این نهادها و اداره استاندارد استان در خصوص استاندارد سازی محصولات بومی استان متناسب با ظرفیت های موجود گام مثبتی برداشته شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: