• چهارشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-19890-5
  • خبرنگار : 60005
  • منبع خبر : ----

رئیس کل دادگستری استان اردبیل خبر داد:

کشف فساد اقتصادی در حوزه پتروشیمی در اردبیل/200 میلیارد تومان جرایم اقتصادی به ثبت رسیده است


رئیس کل دادگستری استان اردبیل از کشف فساد اقتصادی گسترده در حوزه پتروشیمی و تامین مواد اولیه به کارخانجات در اردبیل خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، سیدناصر عتباتی در نشست با خبرنگاران به مناسبت فرارسیدن هفته قوه قضائیه اظهار کرد: ما در سال گذشته به ارزش 200 میلیارد تومان جرایم اقتصادی را در بخش‌های مختلف اعم از زمین‌خواری، اختلاس، ارتشاء فرار مالیاتی و رباخواری کشف کرده و عوامل دخیل در این جرایم و مفاسد اقتصادی را دستگیر کردیم.

وی به کمیاب شدن مواد اولیه برای تولید محصولات مختلف نظیر آب معدنی، محصولات لبنی، مواد شوینده و سرم اشاره و خاطرنشان کرد: در حالی که سهم استان اردبیل از این مواد اولیه پتروشیمی با تامین به نرخ دولتی مشخص بود ما پیگیر این موضوع و التهاب به وجود آمده در بازار آزاد شدیم که با رصد مسایل پیش آمده به سرمنشا اخلال در این حوزه رسیدیم به طوری که یک جوان دهه 60 در فاصله 7 تا 8 ماه سال گذشته به 140 میلیارد تومان سوءاستفاده اعتراف کرده تا پرونده اخلال در نظام اقتصادی در تامین مواد پتروشیمی تشکل شود.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل بیان کرد: پرونده در حال حاضر در اختیار بازرس است که در دو مرحله جلسه فنی نیز تشکیل شده و در آینده‌ای نزدیک گزارش و زوایای مختلف از این پرونده به اطلاع مردم خواهد رسید.

عتباتی ادامه داد: تفاوت نرخ دولتی با نرخ آزاد در تامین این مواد اولیه 6 تا 8 هزار تومان بوده که اخلالگران در این حوزه مواد اولیه کارخانجات استان را به صورت خام دربازار سیاه به فروش رسانده و زمینه مشکلات و تنگناهای اقتصادی را برای تولیدکنندگان به وجود آوردند.

وی از رسیدگی به این پرونده در دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی استان خبر داد و گفت: مبارزه با فعالیت‌های ناسالم اقتصادی اعم از قاچاق و رانت‌خواری با قوت و قدرت در دادگستری استان اردبیل ادامه دارد و ما هیچ مماشات و اغماضی را با اخلالگران نظام اقتصادی نخواهیم کرد.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل به رصد دقیق پرداخت تسهیلات ريالی و ارزی به تولیدکنندگان و جلوگیری از انحرافات احتمالی اشاره کرد و افزود: با هرگونه انحراف در پرداخت این تسهیلات و سوءاستفاده‌ها و همچنین هزینه‌کرد تسهیلات دریافت شده در خرید و فروش ملک و سایر حوزه‌ها به دقت وارد شدیم و در این زمینه پرونده‌ای تشکیل شده و فرد سوءاستفاده کننده تسهیلات را در مسیر دیگر به کار گرفته و به فرار مالیلاتی نیز متهم بوده است.

عتباتی تصریح کرد: دستگاه قضائی استان در همه حوزه‌ها و به شکل تعادلی ورود یافته و ما تنها در مسایل جنایی مبارزه با سوداگران و اراذل و اوباش ورود پیدا نکردیم بلکه در همه بخش‌ها از مفاسد اداری و اقتصادی گرفته تا سایر جرایم با اخلالگران برخوردی جدی انجام می‌‌دهیم.
 
اشرار و اراذل و اوباش در تبعید، زندان و یا متواری هستند

رئیس کل دادگستری استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: زمانی در این شهر برخی‌ها به خود جرات اخلال در نظم عمومی و قمه‌ و قداره‌کشی می‌‌دادند در حالی که در چند سال اخیر با برخورد جدی با این افراد متخلف زمینه‌ای را فراهم کردیم که این افراد یا در زندان به سر می‌برند تا تبعید شده و یا اینکه متواری هستند.

عتباتی خاطرنشان کرد: احکامی که در این حوزه صادر شده اغلب بازدارنده بوده و قطعا گله‌مندی و شکایت کمتری را در حضور گردشگران و مسافران شاهد هستیم به طوری که در تامین امنیت گردشگران کم نگذاشتیم.

وی اردبیل را استان کم وقوع در حوزه قتل توصیف کرد و گفت: از سال 93 تاکنون قتلی نبوده که در این استان کشف نشده باشد در حالی که موفقیت مهمی برای استان در کشف 100 درصدی قتل‌های رخ داده به ثبت رسیده و خیلی از پرونده‌ها نیز در این حوزه تعیین تکلیف شده است.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل بیان کرد: اغلب قتل‌های رخ داده در این استان هیجانی و آنی در گروه سنی نوجوانان و جوانان رخ داده که ما نیز سعی کردیم نسبت به تعیین تکلیف پرونده‌ها در این زمینه اقدامی جدی را انجام دهیم.

عتباتی تمام تلاش مجموعه قضایی را با رویکرد پیشگیرانه از وقوع جرایم و کاهش آسیب‌های اجتماعی اعلام و تصریح کرد: ما سعی کردیم به دور از التهابات و فضاسازی‌های کاذب با همراهی افراد قلم به دست و رسانه‌ها به سمت ایجاد یک فضای امن و آرام حرکت کنیم.

وی پرهیز از جامعه ملتهب را در کنار هوشیاری خبرنگاران در آرام‌سازی فضای اجتماعی یادآور شد و افزود: عده‌ای از خبرنگاران بدون آگاهی به رسالت خود سعی می‌کنند با انتشار اخبار و گزارش‌ها جامعه را به سمت التهاب بکشند در حالی که ما به شدت به فضای امن و آرام همراه با تعامل سازنده نیاز داریم تا شهر اردبیل را که از لحاظ امنیت جزو سه استان امن کشور است همچنان در صدر توجهات در این زمینه قرار دهیم.

عتباتی برگزاری مسابقات والیبال جهانی و همچنین کنفرانس اکو در اردبیل را حمایت از امنیت کامل در این استان اعلام کرد و گفت: انتظار می‌رود اصحاب رسانه به جای توهین، تخریب و یا برخی اقدامات نسنجیده در سنگر مطالبه‌گری حضور داشته باشند تا از حق و حقوق مردم دفاع شده و زمینه یک مطالبه‌گری حقیقی فراهم آید.

وی تاکید کرد: رعیات اصول و مبانی اخلاقی هیچ منافاتی با مطالبه‌گری و پیگیری سرسختانه خبرنگارن ندارد و امیدواریم اصحاب رسانه درانجام رسالت خود بتوانند زمینه توسعه، رشد و بالندگی اردبیل را فراهم کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: